Zmiany naczyniowe, czyli poszerzone naczynka na nogach i na twarzy, to bardzo częsta przypadłość występująca u kobiet i mężczyzn. Pacjenci szukają skutecznych, ale przede wszystkim bezpiecznych rozwiązań, aby usunąć „pajączki”. Jest to problem zdrowotny ale też estetyczny.

dr hab. med. Aleksandra Szlachcic o pękających naczynkach na kostkach nóg
Specjalista dermatolog-wenerolog
Jaki laser skutecznie usuwa naczynka?
Najlepszym sposobem usuwania naczynek jest zabieg z użyciem lasera ND:YAG emitującego fale elekromagnetyczne o długości 1064 nm. Światło lasera jest wybiórczo pochłaniane przez barwnik krwi hemoglobinę, a następnie wskutek zamiany energii w ciepło powoduje odparowanie i zamknięcie poszerzonych naczyń krwionośnych. W ciągu pojedynczego zabiegu nie można uzyskać 100% efektywności. Nie wszystkie naczynia można usunąć całkowicie. Czasami wymagane jest wykonanie kilku zabiegów.
Kiedy pojawiają się efekty zamykania naczynek?
Naczynia mogą znikać nie bezpośrednio po zabiegu ale nawet do kilku miesięcy od zabiegu. Dlatego tego typu zabiegi powtarza się najwcześniej po 8 – 12 tygodniach.
Jakie są wskazania po zabiegu?
Pacjent powinien unikać słońca, stosowania leków światłouczulających, sauny oraz wysiłku fizycznego. Zabieg jest komfortowy przez zastosowanie kontaktowego systemu chłodzenia.
Czy ten sam zabieg laserowy można stosować na twarz?
U niektórych ludzi naczynka zbyt gwałtownie reagują na czynniki środowiskowe oraz czynnik wewnętrzne. W warunkach stresu, zmiany temperatury otoczenia, czy innych następuje gwałtowny, niekontrolowany rozkurcz naczynek i pojawia sią rumień. W przypadku rumienia najlepszym rozwiązaniem jest zabieg z użyciem IPL (INTENSE PULSED LIGHT). Urządzenie IPL emituje w sposób nieselektywny fale elektromagnetyczne o różnej długości. To różni IPL od lasera. IPL można wykorzystać nie tylko do redukcji rumienia ale także do zamykania powierzchownych poszerzonych naczynek na twarzy. Zabieg, dzięki temu, że głowica ma system chłodzenia jest znakomicie tolerowany przez pacjenta.
Ile zabiegów rekomenduje się?
Ilość zabiegów i odstępy pomiędzy nimi zależą od rodzaju zmian skórnych, rozległości obszaru poddawanego terapii, od fototypu skóry oraz od innych indywidualnie zmiennych czynników. Średnio trzeba wykonać od 3 do 6 zabiegów w odstępach co 2-4 tygodnie
Lipoliza – jakie efekty można uzyskać za jej pomocą (ZDJĘCIA przed i po zabiegu)
Mechanizm lipolizy wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…
Zabezpieczanie ust i nosa w czasie pandemii jest konieczne. Często powoduje jednak dolegliwości i schorzenia,…
Dr Aleksandra Znajewska o tanich i skutecznych kosmetykach z apteki Specjalista dermatolog Te produkty z…