fbpx

Pacjenci z Instagrama a rzeczywistość

Autor Magdalena Błaszczak
pacjenci-z-instagrama

Wyidealizowany świat, piękne twarze,  perfekcyjne ciała – takie zdjęcia, a nawet filmy, widzimy na Instagramie. Takich nierealnych rezultatów oczekują też coraz częściej pacjenci. Instagram nakręca rynek chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej.

dr-Joanna-Kuschill-Dziurda

dr n.med. Joanna Kuschill-Dziurda o pacjentach
z Instagrama

lekarz medycyny estetycznej, internista, alergolog, @drjoannakuschilldziurda

Często okazuje się że osoba którą postrzegamy jako idealną, ponieważ widzimy ją na Instagramie bez ani jednej zmarszczki, bez rozszerzonych porów, bez przebarwień, z idealnym kształtem ust czy też idealnym zawsze makijażem, okazuje się nie do rozpoznania na żywo. Mówi się, że jest to magia Photoshopa, ale warto zwrócić uwagę na to, że dawniej do Photoshopa mieli dostęp tylko wybrani, zazwyczaj zajmujący się na co dzień fotografią. W dniu dzisiejszym dostęp do programów i aplikacji poprawiających urodę mają praktycznie wszyscy. Instalacja aplikacji, która pozwoli na poprawę zdjęć lub wideo trwa kilka minut, co więcej, większość aplikacji jest bezpłatna.  To powoduje, że wiele osób próbuje swoich sił w poprawianiu zdjęć i wrzuca zmodyfikowane zdjęcia na Instagram.  Co więcej, sam Instagram oferuje różnego rodzaju filtry, które są używane przez osoby robiące instastory, bądź też wykonujące zdjęcia, po to aby lepiej wyglądać. Nie każdy użytkownik Instagrama orientuje się że dane zdjęcie jest poprawione, bądź też użyty został filtr.

Zagrożenia związane z filtrami instagramowymi

Poprawianie urody powoduje, że szczególnie młode osoby zaczynają często czuć się gorzej, zaczynają odczuwać, że są nie tak perfekcyjne, jak inni użytkownicy Instagrama i że ich ciało wymaga poprawy.  W związku z tym często zaczynają chorować na zaburzenia odżywiania, zespół depresyjny czy inne choroby psychiczne. Część tych osób zaczyna korzystać z zabiegów medycyny estetycznej bądź chirurgii plastycznej, aby poprawić mankamenty urody. Nie ma się co oszukiwać – wyidealizowany świat nakręca rynek chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Przeróbki zdjęć widzimy wszędzie i niestety rzadko mamy tego świadomość  – są one obecne zarówno na kontach osób niepublicznych jak i na publicznych profilach osób bardzo znanych. To wszystko powoduje, że zdjęcie nieprzerobione jest już czymś niestandardowym.

Taka jest prawda

Na szczęście cały czas  powstaje duża ilość profili,  które pokazują i uświadamiają to, jak zdjęcia są przerabiane przez innych i jak nawet video są modyfikowane (np. @danaemercer) oraz jak osoby się ustawiają do zdjęć aby wyglądały idealnie na Instagramie. Trend „body positivity” jest aktualnie bardzo pożądanym zjawiskiem na Instagramie i te profile cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród kobiet. Wykonywanie zdjęć jest sztuką i zawód fotografa istnieje nie bez powodu, ponieważ prawie każdy z nas pragnie na zdjęciach wyglądać jak najładniej. Musimy wziąć pod uwagę to że wykonywanie zwykłych selfie w domu w swoim pokoju, bądź łazience również jest sztuką robienia zdjęć. Tego rodzaju zdjęcia można wykonać w taki sposób, że zupełnie zmieniają się proporcje ciała. Na przykład mamy dużo dłuższe nogi, szersze biodra, węższą talię. To wszystko powoduje że na Instagramie widzimy osoby o innych proporcjach ciała, niż są one w rzeczywistości. 

Nierealnie gładka skóra

Podobna sytuacja jak z sylwetką pojawia się również w przypadku zdjęć twarzy. Po pierwsze na wielu zdjęciach na Instagramie praktycznie nie widzimy faktury skóry – skóra jest gładka, bez skazy, co zazwyczaj jest efektem zastosowanych filtrów. Przecież normalnie skóra u większości osób ma różnego rodzaju przebarwienia, rumień czy rozszerzone naczynka. Zdarzają się oczywiście osoby, które mają idealnie gładką skórę, ale jak widzimy często na różnego rodzaju zdjęciach celebrytów przyłapanych przez paparazzich, w porównaniu do tych opublikowanych przez nich samych, to zazwyczaj dwie róże struktury skóry. 

Przekłamane zdjęcia po zabiegach medycyny estetycznej

Zupełnie odrębnym tematem i niestety niepokojącym jest pokazywanie na Instagramie zdjęć efektów zabiegów medycyny estetycznej po przeróbce zdjęć albo pod odpowiednim kątem. Często przerabia się je po to,  aby np. usta wydawały się większe, czy żuchwa mocniej zarysowana. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie oświetlenie, inny kąt wykonania zdjęcia czy wysunięcie żuchwy do przodu zmieni efekt „po”.  Zdarzającą się  praktyką jest również wykonanie makijażu ust bezpośrednio po zabiegu, to powoduje podkreślenie konturów. Do tego często obrysowuje się obszar wokół ust jaśniejszym korektorem, podkreśla wargi konturówką i nakłada na nie błyszczyk. Uwzględniając nie tylko ryzyko nałożenia makijażu na usta bezpośrednio po zabiegu, istotne jest również wprowadzenie w błąd osób, które są zainteresowane tego typu zabiegiem. Szczególnie wymaga opisania bardzo popularna metoda powiększania ust na płasko. Prezentowane efekty bezpośrednio po zabiegu zazwyczaj znacznie odbiegają od efektu po wygojeniu ust. Dlatego idąc na zabieg powiększania ust powinniśmy mieć na uwadze, że zdjęcie bezpośrednio „po” nie jest tożsame z tym jak będą wyglądały usta później. 

Podsumowanie

W dzisiejszym świecie bardzo łatwo przerobić każde zdjęcie tak aby przyciągnęło uwagę. Pamiętajmy jednak, że przerabianie zdjęć efektów po zabiegach medycyny estetycznej kreuje wśród pacjentów nierealne oczekiwania. To na dłuższą metę mimo, że początkowo może przynieść korzyści osobie publikującej tego typu zdjęcia, finalnie może spowodować rozgoryczenie i niezadowolenie wśród pacjentów. Tak więc zanim ktoś poprawi zdjęcie niech pomyśli czy sam sobie nie szkodzi. 

Zabiegów modelujących ciało pacjenci szukają na Tiktoku

Jak wiele osób korzysta z rekomendacji zamieszczanych przez użytkowników Tiktoka? Czy na wybory konsumenckie w branży beauty ma wpływ właśnie ten serwis?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.