Organizm człowieka ma naturalne zdolności regeneracyjne. Nieustannie przeprowadza procesy naprawy tkanek. Dzięki przeniesieniu płytek krwi w odpowiednie miejsce, organizm może wykorzystać naturalną zdolność do regeneracji. To daje największą nadzieję na efektywny i niepowikłany proces gojenia oraz na utrzymanie długotrwałego efektu leczenia.

lek. stom. Magdalena Nożewska-Noris o zastosowaniu osocza bogatopłytkowego w stomatologii
stomatolog
Czym jest osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma) to koncentrat krwi pobranej od pacjenta, który po ścisłym protokole odwirowania zostaje ponownie użyty u tego pacjenta. Odwirowanie jest kluczowe, ponieważ zawiera zwiększoną ilość trombocytów, czyli płytek krwi. Z zagęszczonych, aktywnych płytek uwalniają się substancje, które w naturalnych warunkach wyzwalają szereg mechanizmów stymulujących naturalne procesy regeneracyjne organizmu. To również pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, poprawa ukrwienia czy usprawnienie mikrokrążenia w tkankach. Terapie osoczem stosujemy na szeroką skalę w medycynie estetycznej, dermatologii czy ortopedii, w których to dziedzinach procesy regeneracyjne odgrywają niezwykle istotną rolę.
Dzięki zastosowaniu osocza i fibryny bogatopłytkowej w stomatologii dochodzi do:
- przyspieszonego procesu gojenia się tkanek;
- utrzymywania struktur tkankowych w okolicach zębodołów poekstrakcyjnych;
- przyspieszenia procesów regeneracji tkanek wokół wszczepionych implantów;
- tworzenia nowych naczyń krwionośnych i pobudzania mikrokrążenia;
- odbudowy tkanek miękkich;
- odbudowy ubytków kostnych;
- leczeniu zębów stałych z niezakończonym rozwojem korzenia u dzieci, a także zmniejszenia dolegliwości bólowych.
W stomatologii osocze oraz fibrynę bogatopłytkową wykorzystuje się w takich dziedzinach jak:
- implantologia;
- periodontologia;
- chirurgia stomatologiczna;
- chirurgia szczękowo-twarzowa;
- stomatologia dziecięca.
W czasie leczenia implantologicznego, protetycznego, czy też leczenia paradontozy często spotykanym problemem u pacjentów jest brak kości lub brak dziąsła. Uzyskany poprzez odwirowanie krwi pacjenta biomateriał ma za zadanie stymulować wzrost kości i przyspieszyć gojenie tkanek miękkich. Pozwala to na odtwarzanie struktur tkankowych, zwłaszcza w trudnych anatomicznie obszarach jamy ustnej, pobudzenie mikrokrążenia oraz odbudowę tkanek miękkich, a docelowo odbudowę ubytków kostnych.
Efekty i zalecenia po zabiegu
Zalecenia pozabiegowe nie są szczególnie wymagające dla pacjenta: przez 2-3 dni należy unikać wysiłku fizycznego oraz środowisk o dużym ryzyku zakażeń, jak np. sauna czy siłownia. W dniu zabiegu nie zaleca się stosowania żadnych okładów na okolicę pozabiegową i należy wystrzegać się nadmiernej ekspozycji na słońce. Okolicy zabiegu nie należy masować, pocierać, uciskać czy naciągać.
Przez wiele lat panował stereotyp, że ciężarne nie mogą przyjmować znieczulenia, nie powinny leczyć zębów,…
Bywa, że pacjentki, które przychodzą do mnie z innych gabinetów są niezadowolone z efektu tego…