Opuchlizna pod oczami – jakich zabiegów nie można wykonywać?

Autor Magdalena Błaszczak
opuchlizna-pod-oczami

Okazuje się, że niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, nie tylko nie pomogą rozwiązać tego problemu, ale mogą też poważnie zaszkodzić. 

Dr Marek Wasiluk o zabiegach w przypadku opuchlizny pod oczami

Lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Triclinium

1. Opuchlizna pod oczami a mezoterapia

W mezoterapii na obrzęki pod oczami podaje się preparaty poprawiające ukrwienie, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe. Uważam, że ten zabieg przynosi efekt, ale zbyt krótkotrwały. Warto go wykonywać w przypadku ważnych uroczystości, np. kilka dni przed ślubem. Wtedy faktycznie efekt będzie zauważalny. Jednak trzeba pamiętać, że w ten sposób usuwa się tylko objawy obrzęków, a nie ich przyczyny. Mezoterapia nie tworzy nowych naczyń krwionośnych, tak jak robi to np. osocze bogatopłytkowe. Można porównać ją na przykład do leków moczopędnych, które rozwiązują problem obrzęków, ale doraźnie i na krótko. 

2. Opuchlizna pod oczami a karboskyterapia

Karboksyterapia jest bardzo często polecana pod oczy, bo poprawia ukrwienie. Owszem, ale mimo tego uważam, że to zbyt niebezpieczny zabieg na tą partię twarzy. Karboksyterapia polega na wtłaczaniu dwutlenku węgla do tkanek. Niestety nie mamy całkowitej kontroli, gdzie i z jaką prędkością ten dwutlenek węgla popłynie. W teorii zabieg karboksyterapii powinien dawać dobre efekty, a w praktyce nie wiemy, gdzie płynie CO2. Nie jesteśmy też w stanie przewidzieć jak silny spowoduje uraz. Nie możemy więc tego w pełni  kontrolować. Karboksyterapia jest zbyt niebezpiecznym efektem i  może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

3. Opuchlizna pod oczami a kwas hialuronowy

Moim zdaniem kwas hialuronowy na obrzęki powinien być zabroniony. Niestety może się zdarzyć, że lekarz lub kosmetyczka dokona skrótu myślowego, że obrzęk to „nierówność”. I że takie rzeczy „wyrównuje się” kwasem hialuronowym. Wówczas zastosuje wypełnianie obrzęku kwasem. To ogromny błąd. Wynika on z  niezrozumienia fizjologii i mechanizmów tworzenia się obrzęków ale też tego, czym jest kwas hialuronowy i jakie są jego cechy.

Obrzęki tworzą się wskutek spowolnienia przepływu krwi. Cokolwiek podamy w okolicy oka (czy to będzie kwas hialuronowy czy wypełnienie własnym tłuszczem) zawsze spowodujemy ucisk. On z kolei może wywołać obrzęk. A co więcej, obrzęk to woda w tkance. Kwas hialuronowy zatrzymuje wodę. Czyli wygląda to tak: ktoś ma obrzęk (czyli nadmiar wody w tkance), to metodą na to jest podanie kwasu hialuronowego, żeby jeszcze więcej tej wody zatrzymać. 

Opuchlizna pod oczami po podaniu kwasu hialuronowego

 Trafia od mnie na konsultacje mnóstwo osób, które mają obrzęki po zabiegach w tej okolicy. To bardzo  trudne i kosztowne w korygowaniu. Koszty korekt często są wyższe niż sam zabieg, który miał za zdanie poprawić okolice oczu. Takim obrzękiem po zabiegu medycyny estetycznej trzeba się jak najszybciej zająć. Niestety większość ignoruje ten problem, mówi: poczekajmy, zejdzie samo. I to jest błąd. Obrzęk można ignorować maksymalnie 3 tygodnie. Bo może on być czasowy, spowodowany samym zabiegiem, chociażby pokłuciem. Potem trzeba koniecznie działać, bo dojdzie do powikłań w postaci trwałych zmian.

CZYTAJ TAKŻE
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności