fbpx

Opryszczka – 3 powikłania po opryszczce, które sprawiają, że usta wyglądają fatalnie

Autor Magdalena Błaszczak
opryszczka-powiklania
Anna Grodecka

Lek. Anna Grodecka o opryszczce

specjalista dermatolog – wenerolog, lekarz medycyny estetycznej

Opryszczka – czym jest?

Opryszczka jest z nami od wieków. Pierwsze wzmianki na jej temat opisywali Egipcjanie na glinianych tabliczkach. Wyizolowanie wirusa nastąpiło w roku 1919, a ocena jego przeżywalności w zwojach układu nerwowego została podana przez uczonych S. Williamsa i F. Burneta. Za powstanie nieestetycznej krosty odpowiada wirus herpes simplex. Dostaje się przez nerwy obwodowe do zwojów nerwowych, gdzie nieustannie „czeka na okazję”, aby zaatakować. Pobudzają go do tego infekcje, opalanie się, okres miesiączkowania, przemęczenie, stres.

Opryszczka – powikłanie 1.: blizna

Ślady po opryszczce są dość częste, jednak nie wszystkie z tych zmian przekształcają się w blizny. Część z nich znika samoistnie po kilku dniach lub tygodniach. W powstaniu blizny po opryszczce duże znaczenie ma to, czy ktoś lubi zdrapywać strupki. Taka blizna wygląda nieestetycznie i utrzymuje się przez długi czas.

Opryszczka – leczenie blizny po opryszczce

Najczęściej znika samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Można jednak spróbować ją rozjaśnić i zmniejszyć widoczność za pomocą:

Opryszczka – powikłanie 2.: zanik konturu czerwieni wargowej

Wyraźny kontur czerwieni wargowej to inaczej kontrast między kolorem skóry a odcieniem ust. Sprawia, że usta i twarz wyglądają młodziej. Z wiekiem wargi tracą swój intensywny kolor, zaczynają blednąć. Granica między nimi a skórą również się zaciera. Miejsca, na których występowała opryszczka, mogą być bledsze. Takie usta, nawet gdy są powiększone, wyglądają mało estetycznie. Rozwiązaniem jest makijaż permanentny. Pomoże przyciemnić kolor warg oraz przy okazji zaznaczy ich kontur.

opryszczka-leczenie-powiklania

Opryszczka – powikłanie 3.: obrzęk po powiększeniu ust, które trwa wiele tygodni

Kiedy po powiększaniu ust pojawia się opryszczka, czasem dochodzi do obrzęku. Jest on spowodowany obecnością kwasu hialuronowego w skórze. Jeśli opryszczka jest nieleczona, opuchlizna może utrzymywać się nawet miesiącami. Taki rodzaj obrzęku leczy się za pomocą sterydów. Czasem trzeba go rozpuścić hialuronidazą.

Przewlekłe opryszczki wymagają wykonania badań kierunku zaburzeń odporności. Leczenie to nawet kilka miesięcy stosowania leków przeciwwirusowych w niskich dawkach.

Ciekawostka:

Jeśli masz skłonność do opryszczki, unikaj testerów szminek i błyszczyków, które są dostępne w drogeriach. Nawet jeśli używasz jednorazowego patyczka, nie wiesz czy używał go przed Tobą ktoś inny (a nie nakładał szminki bezpośrednio na usta).

 

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.