Co trzeci przypadek nowotworów złośliwych diagnozowanych na świecie to rak skóry. Szacuje się, że w Europie liczba wykrytych przypadków wzrasta rocznie od 5 do 10%.
Nadmierne opalanie, a rak skóry
Według danych WHO każdego roku na całym świecie pojawia się blisko 130 tysięcy przypadków czerniaka i ponad 2 miliony przypadków innych nowotworów skóry, które łącznie powodują 66.000 zgonów rocznie. Nowotwory te są najgroźniejszym skutkiem zbyt intensywnego opalania się i reakcją skóry na brak ochrony przeciwsłonecznej. Nieodpowiednia ekspozycja na promieniowanie słoneczne może również prowadzić do alergii słonecznych, przedwczesnego fotostarzenia się skóry, plam pigmentacyjnych i melasmy.
Czy warto całkowicie rezygnować z opalania?
Słońce odgrywa kluczową rolę w procesie syntezy witaminy D, synchronizuje rytm zegara biologicznego i ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie poprzez stymulację organizmu do wytwarzania hormonów szczęścia, takich jak serotonina i beta-endorfiny. Ostatnie wyniki badań wykazały również, że kontrolowana ekspozycja słoneczna ma pozytywny wpływ na krótkowzroczność i zmniejsza ryzyko chorób o podłożu sercowo-naczyniowym. Dlatego nie warto zupełnie rezygnować z przebywania na słońcu (bezpiecznie to robić w godzinach do 10 i po 17), ale trzeba koniecznie zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem.
OPTYMALNA OCHRONA kremu z filtrem powinna zapewniać równowagę pomiędzy trzema kryteriami:
1. SKUTECZNOŚĆ
Skutecznie działające filtry przeciwsłoneczne o możliwie najszerszym spektrum i maksymalnej fotostabilności.
– Kompleksowy system, który obejmuje szeroki zakres widmowy (290-400 nm), zapewniając tym samym właściwy poziom ochrony skóry.
– Fotostabilny system, który posiada starannie wyselekcjonowane filtry ze zdolnością do ciągłego pochłaniania promieniowania UV. Nie zużywają się i nie ulegają degradacji nawet podczas długotrwałej ekspozycji.
2. TOLERANCJA
Minimalna ilość i stężenie filtrów chemicznych determinuje doskonałą tolerancję, nawet przez skórę bardzo wrażliwą.
3. OCHRONA ŚRODOWISKA
Zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko poprzez tworzenie formuł zawierających ograniczoną ilość i stężenie filtrów przeciwsłonecznych, bez filtrów rozpuszczalnych w wodzie i silikonów (substancji trudno biodegradowalnych).
* w artykule zostały użyte m.in. wyniki badań marki Avene.