fbpx

Odmładzanie: najskuteczniejsze terapie łączone dla kobiet 40+

Autor Magdalena Błaszczak
terapie-laczone
Dr-Bartosz-Pawlikowski

Dr Bartosz Pawlikowski o terapiach łączonych

specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Pawlikowski

Podział zabiegów w terapiach łączonych dla skóry 40+

  • Wypełniające: kwas hialuronowy

  • Biostymulujące: kwas polimlekowy, plikaprolakton, hydroksyapatyt wapnia, kolagen – wybór lekarza zależy od poziomu ubytku tkanki tłuszczowej i wiotkości skóry.

  • Tłuszcz, w tym komórki macierzyste.

  • Lasery naczyniowe oraz lasery przebudowujące strukturę skóry i radiofrekwencja mikroigłowa.

  • Inne zabiegi powierzchowne, stosowane bez względu na wiek, np. mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, fibryną, preparatami gotowymi.

Najskuteczniejsze terapie łączone po czterdziestce – czas zabiegów i rekonwalescencji

Kolejność zabiegów ma znaczenie, musimy sobie rozbić tę procedurę na poszczególne etapy. Zawsze działamy od najgłębszych warstw w kierunku tych płytszych.
 
  • Zabiegi głębokie: mają za cel przywrócić twarzy objętość. Dobrze sprawdzą się np. własny tłuszcz, kwas hialuronowy wolumetryczny, substancje biostymulujące.

  • Zabiegi średniogłębokie: wykonujemy po ok 8 tyg., np. nici.

  • Zabiegi powierzchowne: wykonujemy po ok. 2 tyg., np. lasery, mezoterapia, radiofrekwencja.

    Przy poważnych problemach skóry, takich jak nasilona wiotkość z opadaniem owalu i głębokimi zmarszczkami, tak się ustawia igły (patrz: dłuższe), żeby „grzanie” trwało dłużej. 
    Przy mniejszych problemach stosujemy krótsze igły, mniejszy impuls i krótszy czas „grzania”.
    W przypadku laserów do wyboru mamy laser picosecundowy i tulowy. Po pico ranki goją się dobę, dwie; po tulowym obrzęk i zaczerwienie utrzymują się do 5 dni.

    Niemal zawsze w przypadku skóry dojrzałej pracujemy od okostnej (tu: wolumetria) i dobieramy kolejne zabiegi jw. aż po te powierzchowne (tu: mezoterapie, radiofrekwencja i lasery). Te terapie są personalizowane, a ilość zabiegów w seriach jest całkowicie indywidualna.

Terapie personalizowane dla skóry 40+ dobierane przez dr Pawlikowskiego

  • Jeśli pacjentki mają nadwagę, unikam wolumetrii (kwas hialuronowy). Przeważnie mają wtedy problem z rumieniem. Proponuję wtedy lasery zamykające naczynka.
  • W przypadku tzw. chomików stosuje nici haczykowe.
  • Przy większej tkance tłuszczowej sprawdza się dobrze mocno ujędrniający zabieg HIFU.
  • Buzie szczupłe wymagają dużej korekty i przeważnie wolumetrii, do której wybieram małą ilość kwasu hialuronowego. Jeśli przekraczamy rozsądny koszt zabiegu (10 ampułek), proponuję pacjentce tłuszcz. Zabieg jest wtedy tańszy w porównaniu z kwasem i efekt bardziej naturalny.
  • Radiofrekwencja jest zabiegiem termicznym. Przez podgrzanie skóry powodujemy jej obkurczenie i zwiększenie elastyczności. Stymulujemy produkcję kolagenu, stąd też sprawdzi się w większości przypadków poza – UWAGA! – skórą naczynkową i nadwrażliwą. W tym przypadku moglibyśmy wywołać znaczące pogorszenie stanu naczyń. 

Inne przykłady ścieżek terapeutycznych:

Skóra sucha, drobne zmarszczki – laser TUL, mezoterapia kwasem hialuronowym. 2 sesje co 4 tygodnie.

Skóra wiotka z przebarwieniami – osocze bogatopłytkowe metodą mezoterapii, laser piko, radiofrekwencja mikroigłowa. 3 sesje co 4 tygodnie.

Skóra napięta, nawilżona, naczynkowa – laser naczyniowy KTP, lampa LED, fibryna metodą mezoterapii. 2 sesje co 3 tygodnie.

Skóra z bliznami potrądzikowymi – podcięcie blizn z tłuszczem w połączeniu z kwasem hialuronowym i laserami: piko, TUL, Erb;Yag. Zabieg jednorazowy.

Skóra naczynkowa, wiotka, z opadaniem owalu – laser KTP, radiofrekwencja mikroigłowa, volumetria kwasem hialuronowym.

Terapie łączone 40 +  – co jeszcze warto wiedzieć?

Orientacyjny czas terapii:

2-3 miesiące.

Jak długo utrzymuje się efekt?

8 miesięcy do dożywotniego w przypadku podcinania blizn potrądzikowych.

Jak często powtarzać?

Co 3-4 tygodnie.

Koszt terapii łączonej:

1500-7000 zł

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

Zostaw komentarz

CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.