Skóra dłoni jest cieńsza i ma mniej jednostek włosowo-łojowych, niż skóra na twarzy. W rezultacie czas regeneracji po zabiegach laserowych jest dużo dłuższy i niesie ze sobą wyższe ryzyko powikłań niż w przypadku skóry twarzy.
Odmładzanie dłoni – jak działają na nie lasery Q Switch?
W ostatnich latach bardzo popularne stały się lasery Q Switch, ze względu na niewielką inwazyjność oraz wysoką skuteczność terapii skóry rąk. W przeciwieństwie do większości urządzeń laserowych, których działanie polega na wywoływaniu efektu termicznego, lasery Q Switch wywołują głęboki efekt mechaniczny.
- Skupiają energię pod naskórkiem, tym samym nie naruszając ciągłości skóry.
- Działanie tych laserów opiera się wysyłaniu bardzo krótkich impulsów o wysokiej energii.
- Przez to w bezpieczny i nieinwazyjny sposób rozbijają melaninę, a powstające mikrouszkodzenia stymulują komórki do przebudowy kolagenu i elastyny.
- Dzięki temu uzyskujemy efekt zagęszczenia skóry, wygładzenie zmarszczek oraz redukcję przebarwień.
Jakich laserów Q Switch używa się do odmładzania dłoni?
Najczęściej stosowane urządzenia to:
- laser rubinowy Q switch (694 nm);
- laser aleksandrytowy Q Switch (755 nm);
- laser Nd:YAG Q Switch (1064 nm), który dostarcza czasy trwania impulsów w zakresie nanosekund, odpowiadające krótkiemu czasowi relaksacji termicznej melanosomów.
Odmładzanie dłoni laserami ablacyjnymi
W leczeniu skóry dłoni stosuje się także mocniejsze lasery ablacyjne, co znaczy, że naruszają zewnętrzną warstwę naskórka. Dzieje się to poprzez odparowanie wody z tkanek. Dodatkowo, frakcyjne działanie lasera powoduje, że w głębi skóry rozpoczynają się intensywne procesy regeneracyjne. Włókna kolagenowe namnażają się i budują nowe struktury podtrzymujące sprężystość skóry. Według badań prowadzonych przez Stebbins i wsp. leczenie za pomocą lasera frakcyjnego CO2 przynosi bardzo dobre rezultaty w serii 3 zabiegów co 4 – 6 tygodni. Wykazano redukcję zmian barwnikowych nawet do 75% oraz poprawę zagęszczenia i redukcji zmarszczek od 26% do 50%. Pacjenci poddani tym zabiegom byli ogólnie zadowoleni z efektów terapeutycznych. Jednak w swojej wypowiedzi zaznaczali, że procesy regeneracyjne skóry dłoni były znacznie dłuższe niż w innych miejscach na ciele. Bardzo dobre efekty zaobserwowano także po zastosowaniu terapii za pomocą IPL, a także laserów pikosekundowych.
—-
Bibliografia:
Goldman MP. Cutaneous and Cosmetic Laser Surgery. Philadelphia: Elsevier; 2006.
Stebbins WG, Hanke CW. Ablative fractional CO2 resurfacing for photoaging of the hands: pilot study of 10 patients. Dermatol Ther 2011
Od pewnego czasu radiofrekwencję mikroigłową wykorzystuje się także w ginekologii estetycznej. Dzięki niej można skutecznie poradzić sobie m.in. z wysiłkowym nietrzymaniem moczu pierwszego stopnia. W …
Mikrobiotę jelitową niektórzy naukowcy określają jako nowy organ. W jelitach w przybliżeniu znajdują się drobnoustroje ważące ogółem blisko 1,5 kg. Ludzki mikrobiom składa się z ponad …