fbpx

Odmładzanie dłoni – jakie lasery są najskuteczniejsze?

Autor Magdalena Błaszczak
odmladzanie-dloni

Skóra dłoni jest cieńsza i ma mniej jednostek włosowo-łojowych, niż skóra na twarzy. W rezultacie czas regeneracji po zabiegach laserowych jest dużo dłuższy i niesie ze sobą wyższe ryzyko powikłań niż w przypadku skóry twarzy.

dr n.med. Joanna Kuschill – Dziurda o odmładzaniu dłoni laserem

lekarz medycyny estetycznej, internista, alergolog z Kliniki dr Kuschill Medestetis

Odmładzanie dłoni – jak działają na nie lasery Q Switch?

W ostatnich latach bardzo popularne stały się lasery Q Switch, ze względu na niewielką inwazyjność oraz wysoką skuteczność terapii skóry rąk. W przeciwieństwie do większości urządzeń laserowych, których działanie polega na wywoływaniu efektu termicznego, lasery Q Switch wywołują głęboki efekt mechaniczny.

  • Skupiają energię pod naskórkiem, tym samym nie naruszając ciągłości skóry.
  • Działanie tych laserów opiera się wysyłaniu bardzo krótkich impulsów o wysokiej energii.
  • Przez to w bezpieczny i nieinwazyjny sposób rozbijają melaninę, a powstające mikrouszkodzenia stymulują komórki do przebudowy kolagenu i elastyny.
  • Dzięki temu uzyskujemy efekt zagęszczenia skóry, wygładzenie zmarszczek oraz redukcję przebarwień. 

Jakich laserów Q Switch używa się do odmładzania dłoni?

Najczęściej stosowane urządzenia to:

  • laser rubinowy Q switch (694 nm);
  • laser aleksandrytowy Q Switch (755 nm);
  • laser Nd:YAG Q Switch (1064 nm), który dostarcza czasy trwania impulsów w zakresie nanosekund, odpowiadające krótkiemu czasowi relaksacji termicznej melanosomów.
odmladzanie-dloni

Odmładzanie dłoni laserami ablacyjnymi

W leczeniu skóry dłoni stosuje się także mocniejsze lasery ablacyjne, co znaczy, że naruszają zewnętrzną warstwę naskórka. Dzieje się to poprzez odparowanie wody z tkanek. Dodatkowo, frakcyjne działanie lasera powoduje, że w głębi skóry rozpoczynają się intensywne procesy regeneracyjne. Włókna kolagenowe namnażają się i budują nowe struktury podtrzymujące sprężystość skóry. Według badań prowadzonych przez Stebbins i wsp. leczenie za pomocą lasera frakcyjnego CO2 przynosi bardzo dobre rezultaty w serii 3 zabiegów co 4 – 6 tygodni. Wykazano redukcję zmian barwnikowych nawet do 75% oraz poprawę zagęszczenia i redukcji zmarszczek od 26% do 50%. Pacjenci poddani tym zabiegom byli ogólnie  zadowoleni z efektów terapeutycznych. Jednak w swojej wypowiedzi zaznaczali, że procesy regeneracyjne skóry dłoni były znacznie dłuższe niż w innych miejscach na ciele. Bardzo dobre efekty zaobserwowano także po zastosowaniu terapii za pomocą IPL, a także laserów pikosekundowych.

—-

Bibliografia:

Goldman MP. Cutaneous and Cosmetic Laser Surgery. Philadelphia: Elsevier; 2006.
Stebbins WG, Hanke CW. Ablative fractional CO2 resurfacing for photoaging of the hands: pilot study of 10 patients. Dermatol Ther 2011

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.