fbpx

Odmładzanie: dlaczego warto zdecydować się na lipotransfer?

Autor Przemek
odmladzanie-lipotransfer

Coraz liczniejsze preparaty dostępne na światowym i polskim rynku dają ogromny wachlarz możliwości leczenia ubytków twarzy, z czego coraz chętniej korzystają zarówno lekarze, jak i pacjenci. Jednak przy wyborze konkretnego produktu trzeba pamiętać, że pogłębienie się bruzd nie wynika jedynie z zaniku tkanki, ale jest skutkiem złożonego procesu starzenia się skóry, obejmującego absorbcję kości, zanik tłuszczu w przedziałach tłuszczowych, rozluźnienie więzadeł wieszadłowych i podporowych oraz zanik kolagenu i elastyny w skórze.

Dr-Kamil-Pielaszkiewicz

Dr Kamil Pielaszkiewicz o lipotransferze

Chirurg, lekarz medycyny estetycznej, uczestnik programu Beautyeurope.eu „Rising Stars in Aesthetic Training”

Czym jest lipotransfer?

Jednym z zabiegów pozwalających odbudować ubytki tkankowe jest lipotransfer, zwany też lipograftingiem. To nic innego jak przeszczep tkanki tłuszczowej pacjenta. Metodę tę często wybierają osoby, które chcą uzyskać bardzo naturalny efekt, a jednocześnie obawiają się wszczepiania substancji obcych. Jej niepodważalnym atutem jest fakt, że w pobranej tkance tłuszczowej znajduje się bardzo duża ilość komórek macierzystych, co dodatkowo sprzyja odbudowie uszkodzonej struktury skóry.

Pobranie tłuszczu podczas lipotransferu

Tłuszcz pobierany jest od pacjenta za pomocą specjalnej kaniuli, poddawany oczyszczeniu (podczas tego etapu wypłukuje się z tkanki tłuszczowej pozostałe komórki, takie jak choćby erytrocyty), po czym, w razie potrzeby, poddawany odpowiedniej obróbce i wstrzykiwany w obszar ciała, który objęty jest leczeniem (m.in. w twarz, dłonie, pośladki, piersi, ubytki pourazowe, prącie, wargi sromowe).

Zalety lipotransferu

– Naturalny efekt, w szczególności w okolicy twarzy, uzyskiwany jest dzięki wstrzykiwaniu tkanki tłuszczowej w odpowiednie przedziały, gdzie układając się w sposób anatomiczny, przywraca on zdrowy i pełny wygląd.

– Zabiegi z wszczepieniem tkanki tłuszczowej bardzo często wypierają zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, w szczególności w okolicach wrażliwych, takich jak „dolina łez”, gdzie kwas hialuronowy często migruje, daje obrzęki czy „efekt Tyndalla”.

– Przeszczep autologiczny jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów na rynku.

Jakie są ograniczenia zabiegu?

– Jednym z największych ograniczeń jest brak miejsca biorczego w przypadku pacjentów szczupłych, wysportowanych, u których nie ma wystarczających depozytów tkanki tłuszczowej.

– Niestety nawet przy najdelikatniejszym pobraniu dochodzi do uszkodzenia adipocytów, dlatego podczas zabiegu wykonywana jest nadkorekcja, bo po ustabilizowaniu się (od 8 do 10 tygodni po transferze) pozostaje jedynie około 40% tkanki tłuszczowej przeszczepionej pierwotnie.

Odmładzanie – jak wypełniać ubytki kostne na twarzy? (środki ostrożności, możliwe powikłania)

Z wiekiem dochodzi nie tylko do starzenia skóry i zaniku tkanki tłuszczowej, ale również do resorpcji kości twarzoczaszki. Proces ten zaczyna się już po 35 roku życia. Dlatego w zabiegach odmładzających należy często uzupełniać również ubytki tkanki kostnej…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.