fbpx

Jak zwalczyć nasilające się latem obrzęki twarzy i ciała?

Autor Magdalena Błaszczak
obrzęki

Wysokie temperatury sprzyjają pojawianiu się na twarzy i ciele nieestetycznych obrzęków, więc wielu pacjentów pojawiających się u kosmetologów oraz lekarzy medycyny estetycznej się na nie skarży. To przewlekły problem, który może nasilać się wraz z wiekiem, a w niektórych przypadkach prowadzić do powstania zwłóknień. Jakie zabiegi warto wykonać w gabinecie, by go zniwelować?

monika-mroz

Monika Mróz

licencjonowany kosmetolog z Kliniki Dr Kuschill Medestetis. Specjalistka laseroterapii i zabiegów modelujących sylwetkę.

Przyczyny powstawania obrzęków

Zanim zaczniemy walczyć z pojawiającymi się na twarzy i ciele obrzękami,  warto zrozumieć, czym one są oraz co przyczynia się do ich tworzenia. Opuchniętą twarz obserwujemy najczęściej rano, natomiast obrzmiałe ciało zazwyczaj pod koniec dnia. Przyczyną jest nadmierne nagromadzenie płynów w przestrzeniach  międzykomórkowych, które może być spowodowane zmianami hormonalnymi, zbyt małą ilością snu, przemęczeniem, siedzącym trybem życia, złą dietą, niewystarczającym przyjmowaniem płynów w ciągu dnia, stosowaniem używek, nadmiernym stresem, niedoborem witamin oraz wiele innych czynników. Warto w pierwszej kolejności udać się do specjalisty, aby wykluczyć schorzenia, które również mogą objawiać się obrzękami, na przykład choroby tarczycy, nerek, układu krążenia oraz alergie.

Sposoby na wyeliminowanie obrzęków

Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie czynników sprzyjających powstawaniu obrzęków. Należy zadbać o:

  • odpowiednią ilość snu, co korzystnie wpłynie na obniżenie poziomu stresu i zredukuje zmęczenie.
  • Warto przyjrzeć się ilości soli oraz przetworzonej żywności, którą jemy w ciągu dnia, ponieważ ich nadmiar przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Większa ilość warzyw i owoców oraz minimum dwa litry wody dziennie są kluczowe dla zdrowego funkcjonowania ciała.
  • Niezwykle istotna jest również aktywność fizyczna, zwłaszcza jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia.
  • Gdy problemem jest poranny obrzęk wokół oczu, pierwszym krokiem może być umycie twarzy zimną wodą, aby pobudzić krążenie.
  • Podczas porannej pielęgnacji warto zrobić masaż, który odprowadzi nagromadzoną limfę do węzłów chłonnych. Można go wykonać, używając kremu i czystych dłoni lub wykorzystać roler w kształcie walca, który warto trzymać w lodówce, aby spotęgować jego działanie. Ważne jest, aby ruchy były od środka twarzy do zewnątrz.
  • Kiedy problemem stają się obrzęki nóg i stóp po całym dniu, pomocne może okazać się trzymanie nóg w górze przez 15-20 minut dziennie, aby poprawić krążenie. Skuteczny jest także naprzemienny prysznic zimną i ciepłą wodą. Zmiana temperatury usprawnia krążenie oraz przepływy krwi i limfy w organizmie.
  • Popularnością cieszy się ostatnio szczotkowanie ciała na sucho, które także ma działanie przeciwobrzękowe. Ważne, aby masaż był wykonywany od dołu do góry, w stronę serca, gdyż jest to związane z układem naczyń limfatycznych.

Zabiegi na obrzęki wykonywane w gabinecie

Jeżeli mimo wszystko domowe sposoby nie są wystarczające lub obrzęki po dłuższym czasie zmieniły się w zwłóknienia, konieczne będą zabiegi specjalistyczne, nakierowane na problem zastoin płynów w organizmie.

Drenaż limfatyczny. Dobrym wyborem będzie np. gabinet masażu bądź fizjoterapii, w którym wykonywany jest manualny drenaż limfatyczny. Masaż usprawnia odprowadzenie płynów tkankowych przez chłonkę bez przekrwienia tkanek.

Endermologia. Kolejnym krokiem może być gabinet kosmetologiczny, w którym wykonywane są zabiegi endermologii na twarz i ciało. Endermologia jest zabiegiem aparaturowym, który za pomocą specjalnej głowicy wyposażonej w rolki oraz zjawiska próżni przeprowadza masaż mechaniczny. Podczas zabiegu dochodzi do poprawy krążenia krwi, uaktywnienia układu limfatycznego, wzmocnienia tkanki łącznej, usunięcia toksyn z organizmu. Zabieg endermologii wykonywany jest również na twarz przy użyciu specjalnej mniejszej głowicy, która również wykonuje masaż drenujący z podciśnieniem. Dla osiągnięcia długotrwałych efektów konieczna jest seria 10-15 zabiegów, na początku dwa razy w tygodniu.

Fala akustyczna. W przypadku dużych i opornych na terapie domowe zrostów rozwiązaniem może być zabieg z użyciem fali akustycznej, która lokalnie poprawia mikrokrążenie krwi, zwiększa przepływ chłonki i dodatkowo wzmacnia tkankę łączną i ujędrnia naskórek. Wszystkie wyżej wymienione zabiegi cechuje wysoka skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi, bezpieczeństwo zabiegowe, brak inwazyjności oraz efektów ubocznych.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.