Wysokie temperatury sprzyjają pojawianiu się na twarzy i ciele nieestetycznych obrzęków, więc wielu pacjentów pojawiających się u kosmetologów oraz lekarzy medycyny estetycznej się na nie skarży. To przewlekły problem, który może nasilać się wraz z wiekiem, a w niektórych przypadkach prowadzić do powstania zwłóknień. Jakie zabiegi warto wykonać w gabinecie, by go zniwelować?
Monika Mróz
licencjonowany kosmetolog z Kliniki Dr Kuschill Medestetis. Specjalistka laseroterapii i zabiegów modelujących sylwetkę.
Przyczyny powstawania obrzęków
Zanim zaczniemy walczyć z pojawiającymi się na twarzy i ciele obrzękami, warto zrozumieć, czym one są oraz co przyczynia się do ich tworzenia. Opuchniętą twarz obserwujemy najczęściej rano, natomiast obrzmiałe ciało zazwyczaj pod koniec dnia. Przyczyną jest nadmierne nagromadzenie płynów w przestrzeniach międzykomórkowych, które może być spowodowane zmianami hormonalnymi, zbyt małą ilością snu, przemęczeniem, siedzącym trybem życia, złą dietą, niewystarczającym przyjmowaniem płynów w ciągu dnia, stosowaniem używek, nadmiernym stresem, niedoborem witamin oraz wiele innych czynników. Warto w pierwszej kolejności udać się do specjalisty, aby wykluczyć schorzenia, które również mogą objawiać się obrzękami, na przykład choroby tarczycy, nerek, układu krążenia oraz alergie.
Sposoby na wyeliminowanie obrzęków
Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie czynników sprzyjających powstawaniu obrzęków. Należy zadbać o:
- odpowiednią ilość snu, co korzystnie wpłynie na obniżenie poziomu stresu i zredukuje zmęczenie.
- Warto przyjrzeć się ilości soli oraz przetworzonej żywności, którą jemy w ciągu dnia, ponieważ ich nadmiar przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Większa ilość warzyw i owoców oraz minimum dwa litry wody dziennie są kluczowe dla zdrowego funkcjonowania ciała.
- Niezwykle istotna jest również aktywność fizyczna, zwłaszcza jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia.
- Gdy problemem jest poranny obrzęk wokół oczu, pierwszym krokiem może być umycie twarzy zimną wodą, aby pobudzić krążenie.
- Podczas porannej pielęgnacji warto zrobić masaż, który odprowadzi nagromadzoną limfę do węzłów chłonnych. Można go wykonać, używając kremu i czystych dłoni lub wykorzystać roler w kształcie walca, który warto trzymać w lodówce, aby spotęgować jego działanie. Ważne jest, aby ruchy były od środka twarzy do zewnątrz.
- Kiedy problemem stają się obrzęki nóg i stóp po całym dniu, pomocne może okazać się trzymanie nóg w górze przez 15-20 minut dziennie, aby poprawić krążenie. Skuteczny jest także naprzemienny prysznic zimną i ciepłą wodą. Zmiana temperatury usprawnia krążenie oraz przepływy krwi i limfy w organizmie.
- Popularnością cieszy się ostatnio szczotkowanie ciała na sucho, które także ma działanie przeciwobrzękowe. Ważne, aby masaż był wykonywany od dołu do góry, w stronę serca, gdyż jest to związane z układem naczyń limfatycznych.
Zabiegi na obrzęki wykonywane w gabinecie
Jeżeli mimo wszystko domowe sposoby nie są wystarczające lub obrzęki po dłuższym czasie zmieniły się w zwłóknienia, konieczne będą zabiegi specjalistyczne, nakierowane na problem zastoin płynów w organizmie.
Drenaż limfatyczny. Dobrym wyborem będzie np. gabinet masażu bądź fizjoterapii, w którym wykonywany jest manualny drenaż limfatyczny. Masaż usprawnia odprowadzenie płynów tkankowych przez chłonkę bez przekrwienia tkanek.
Endermologia. Kolejnym krokiem może być gabinet kosmetologiczny, w którym wykonywane są zabiegi endermologii na twarz i ciało. Endermologia jest zabiegiem aparaturowym, który za pomocą specjalnej głowicy wyposażonej w rolki oraz zjawiska próżni przeprowadza masaż mechaniczny. Podczas zabiegu dochodzi do poprawy krążenia krwi, uaktywnienia układu limfatycznego, wzmocnienia tkanki łącznej, usunięcia toksyn z organizmu. Zabieg endermologii wykonywany jest również na twarz przy użyciu specjalnej mniejszej głowicy, która również wykonuje masaż drenujący z podciśnieniem. Dla osiągnięcia długotrwałych efektów konieczna jest seria 10-15 zabiegów, na początku dwa razy w tygodniu.
Fala akustyczna. W przypadku dużych i opornych na terapie domowe zrostów rozwiązaniem może być zabieg z użyciem fali akustycznej, która lokalnie poprawia mikrokrążenie krwi, zwiększa przepływ chłonki i dodatkowo wzmacnia tkankę łączną i ujędrnia naskórek. Wszystkie wyżej wymienione zabiegi cechuje wysoka skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi, bezpieczeństwo zabiegowe, brak inwazyjności oraz efektów ubocznych.
W obecnych czasach trudno nie tylko o motywację w dążeniu do pięknej sylwetki, ale także o miejsce w którym można nad nią pracować. Praca nad figurą z filmikami trenerek z youtube’a nie jest …
Akupunktura kosmetologiczna poprawia koloryt skóry, wspiera procesy regeneracyjne i przyspiesza syntezę kolagenu. Przyczynia się także do zwiększenia napięcia skóry i spłycenia zmarszczek. Jednak jeśli zostanie …