fbpx

NOWOŚĆ! Czy krioterapia kontrastowa jest przełomem w modelowaniu ciała?

Autor Przemek
krioterapia kontrastowa

To jeden z najnowszych zupełnie nieinwazyjnych sposobów wpływających na wymodelowanie sylwetki. Urządzenie, którym wykonuje się zabieg, posiada certyfikat TUV Nord i przeszło badania kliniczne na Uniwersytecie Medycznym w Maastricht, w Holandii. Głównym wskazaniem do zastosowania tej metody jest objętościowa redukcja tkanki tłuszczowej nawet w miejscach trudno dostępnych i opornych na inne metody odchudzania.

dr n.med. Marcin Wiśniowski

dr Marcin Wiśniowski o krioterapii kontrastowej

lekarz medycyny estetycznej, międzynarodowy trener nieoperacyjnego liftingu twarzy i szyi przy użyciu nici, trener w zastosowaniu biostymulatorów tkankowych, szkoleniowiec w dziedzinie zastosowania kwasu hialuronowego oraz komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej.

Jak działa krioterapia kontrastowa?

Istotą działania tej metody jest naprzemienne schładzanie i ogrzewanie tkanek bezpośrednio przylegających do mat zabiegowych, które odbywa się w cyklach trwających odpowiednio 15 i 5 minut. Wywołany w ten sposób szok termiczny skutkuje zwiększeniem procesu spalania nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Jest to możliwe dzięki stymulacji wydzielania dwóch hormonów: iryzyny oraz FGF21 (fibroblast growth factor 21) biorących udział w metabolizmie tkanki tłuszczowej. Nie dochodzi w tym wypadku do zamrażania tkanki tłuszczowej skutkującej jej nekrozą, lecz jedynie stymulacji naturalnych procesów metabolicznych. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia mechanizmu działania, ale przede wszystkim bezpieczeństwa zabiegu. Zakresy temperatur, w jakich działa to urządzenie, to 6–41 st. Celsjusza. Praca w takich zakresach temperatur eliminuje możliwość wystąpienia powikłań wynikających z ewentualnego odmrożenia jak w przypadku klasycznej kriolipolizy, a jednocześnie skutecznie wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej.

Hormony a tkanka tłuszczowa

Iryzyna jest nazywana hormonem wysiłku fizycznego lub hormonem ćwiczeń, ponieważ do jej wydzielania przyczynia się intensywny wysiłek fizyczny. Odpowiada ona za przemianę nagromadzonej tkanki tłuszczowej białej w tkankę tłuszczową brunatną oraz hamuje tworzenie się nowych depozytów tłuszczowych. Tkanka tłuszczowa brunatna w największej ilości występuje u niemowląt, a jej główną funkcją jest wytwarzanie ciepła w wyniku spalania kwasów tłuszczowych i glukozy. Jeszcze do niedawna sądzono, że tkanka tłuszczowa brunatna zanika lub jest całkowicie nieobecna u osób dorosłych. Wyniki badań ostatnich lat pokazują jednak, że u znacznego odsetka osób dorosłych taka tkanka tłuszczowa występuje. Przypuszcza się, że może ona pełnić bardzo ważną funkcję nie tylko w produkcji ciepła, lecz także utrzymaniu należnej masy ciała oraz przyczyniać się do zmniejszenia insulinooporności. Zwiększony poziom iryzyny hamuje także syntezę cholesterolu, obniża poziom trójglicerydów, zwiększa mineralizację kości, wpływa na poprawę funkcji mózgu oraz zapobiega demencji. FGF21 to hormon, który stymuluje wzrost fibroblastów. Dzięki temu poprawia napięcie skóry i redukuje cellulit, a także zwiększa wydatek energetyczny organizmu. Odpowiada także za wzrost zużycia i wydalania lipidów, hamuje łaknienie na słodycze i alkohol, a także obniża poziom glikemii i trójglicerydów we krwi.

Krioterapia kontrastowa – jak wygląda zabieg?

Stymulacja wydzielania obu tych hormonów podczas jednego zabiegu wpływa na redukcję depozytów tłuszczowych oraz jakościową poprawę skóry. Czas trwania zabiegu to 55 minut. W tym czasie są uruchamiane trzy cykle chłodzenia i dwa cykle grzania. Po zabiegu schłodzenie tkanek może utrzymywać się do nawet dwóch godzin. Ważne jest, by tkanki ogrzewały się naturalnie bez dodatkowych zabiegów, np. gorącego prysznica. Do uzyskania optymalnych efektów konieczne jest wykonanie serii 4–6 zabiegów w odstępie 6–8 dni. Duże maty zabiegowe o łącznej powierzchni 3400 cmkw. umożliwiają zastosowanie tej terapii na dwóch dużych obszarach jednocześnie.

Kiedy pojawiają się efekty i jakie są przeciwskazania?

Efekty pojawiają się po kilku tygodniach. Mimo że krioterapia kontrastowa jest całkowicie nieinwazyjną i bezpieczną metodą redukcji tkanki tłuszczowej, to nie możemy jej zastosować u pacjentów z zakrzepicą, zatorowością płucną, zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych, chorobą niedokrwienną serca, chorobą Raynauda, alergią na zimno (tzw. pokrzywką z zimna), krioglobulinemią, aktywną chorobą nowotworową, zapaleniem lub uszkodzeniem skóry w miejscach poddawanych zabiegowi, a także w ciąży.

Modelowanie ciała: dlaczego kriolipolizę warto łączyć z endermologią?

Ten duet to sprawdzony sposób na kompleksowe kształtowanie sylwetki. Wzajemne uzupełnianie się dwóch technologii pozwoliło moim pacjentom stracić centymetry w obwodach, jednocześnie eliminując uporczywy cellulit i wiotką skórę…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.