Istotnym elementem zaburzeń odżywiania są czynniki genetyczne, które mogą odpowiadać aż w 50-70% za występowanie zaburzeń odżywiania. Wpływ środowiska to 30-50%.
mgr Katarzyna Pryzmont
dietetyk, specjalista psychodietetyki z kliniki dr Szczyt
Badania nie pozostawiają wątpliwości. Osoby z mutacją genu ESRRA i HDAC4 mają 90% i 85% szans na rozwinięcie zaburzeń odżywiania. W bulimii szczególną rolę przypisuje się chromosomowi 4 a w anoreksji 1 (rezerwuar genów dla receptora opioidowego delta ORPD1 i receptora serotoniny 5-HTR1D).
Leczenie anoreksji i bulimii
W leczeniu anoreksji stosuje się przede wszystkim terapię behawioralną, która skupia się na zmianie zachowań związanych z jedzeniem i kontrolowaniem wagi. W przypadku anoreksji ważna jest także pomoc w przywróceniu zdrowego poziomu masy ciała i poprawie stanu odżywienia organizmu. Często stosuje się terapię farmakologiczną, która ma na celu łagodzenie objawów depresji, lęków i zaburzeń nastroju. W przypadku ciężkich postaci anoreksji, wymagających hospitalizacji, stosuje się żywienie dojelitowe lub przez sondę, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych.
W leczeniu bulimii stosuje się głównie terapię poznawczo-behawioralną, która skupia się na zmianie myślenia i zachowań związanych z jedzeniem oraz kontrolowaniem wagi. W przypadku bulimii ważna jest również wsparcie psychodietetyka w celu przywróceniu zdrowych nawyków żywieniowych.
Skrajne przypadki
Osoby z zaburzeniami odżywiania mogą przejawiać wiele różnych zachowań, które zależą od rodzaju zaburzenia, stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych cech danej osoby. Jednakże, w przypadku skrajnych postaci zaburzeń odżywiania, występują objawy, które mogą zagrażać życiu lub prowadzić do poważnych powikłań medycznych.
W przypadku anoreksji obserwuje się m.in. bradykardię (spowolnione bicie serca), hipotermię (temperatura poniżej 36,6), zaburzenia elektrolitowe, anemię, a w najbardziej skrajnych przypadkach śmierć.
W przypadku bulimii, skrajne przypadki również są bardzo niebezpieczne. Powtarzające się wymioty stymulują zapalenie dziąseł, powstawanie nadżerek, uszkodzenia przełyku w tym jego przerwanie czy przewlekłe zapalenie trzustki.
Jak może pomóc psychodietetyk?
Psychodietetyk to specjalista, który łączy wiedzę z zakresu psychologii i dietetyki, i który może pomóc osobom z zaburzeniami odżywiania w kilku różnych aspektach.
Po pierwsze jego zadanie polega na ustaleniu planu żywieniowego, który uwzględni indywidualne potrzeby osoby i jej preferencje żywieniowe. Dalej może pomóc w identyfikacji czynników psychologicznych i emocjonalnych, które przyczyniają się do zaburzeń odżywiania. Osoby z zaburzeniami odżywiania często mają trudności w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak lęki, stres czy depresja i potrzebują wsparcia w procesie terapeutycznym. Dodatkowo psychodietetyk może pomóc w zapewnieniu wsparcia i motywacji podczas procesu zdrowienia pacjenta.
Coraz częściej można przeczytać o wzroście zgłoszeń dotyczących nieplanowanego zajścia w ciążę, podczas terapii semaglutydem. Producenci popularnego leku stosowanego na odchudzanie polecają stosowanie skutecznej antykoncepcji …
Oznaczenia na ich opakowaniach w dalszym ciągu dla wielu stanowią zagadkę. Przez to ciężej się poruszać na rynku produktów kosmetycznych z ochroną przeciwsłoneczną, a wybór …