fbpx

NEWS: skłonność do anoreksji i bulimii mamy w genach!

Autor Magdalena Błaszczak
sklonnosci-do-bulimi-i-anoreksji-mamy-w-genach

Istotnym elementem zaburzeń odżywiania są czynniki genetyczne, które mogą odpowiadać aż w 50-70% za występowanie zaburzeń odżywiania. Wpływ środowiska to 30-50%.

mgr Katarzyna Pryzmont

dietetyk, specjalista psychodietetyki z kliniki dr Szczyt

Badania nie pozostawiają wątpliwości. Osoby z mutacją genu ESRRA i HDAC4 mają 90% i 85% szans na rozwinięcie zaburzeń odżywiania. W bulimii szczególną rolę przypisuje się chromosomowi 4 a w anoreksji 1 (rezerwuar genów dla receptora opioidowego delta ORPD1 i receptora serotoniny 5-HTR1D).

Leczenie anoreksji i bulimii

W leczeniu anoreksji stosuje się przede wszystkim terapię behawioralną, która skupia się na zmianie zachowań związanych z jedzeniem i kontrolowaniem wagi. W przypadku anoreksji ważna jest także pomoc w przywróceniu zdrowego poziomu masy ciała i poprawie stanu odżywienia organizmu. Często stosuje się terapię farmakologiczną, która ma na celu łagodzenie objawów depresji, lęków i zaburzeń nastroju. W przypadku ciężkich postaci anoreksji, wymagających hospitalizacji, stosuje się żywienie dojelitowe lub przez sondę, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych.

W leczeniu bulimii stosuje się głównie terapię poznawczo-behawioralną, która skupia się na zmianie myślenia i zachowań związanych z jedzeniem oraz kontrolowaniem wagi. W przypadku bulimii ważna jest również wsparcie psychodietetyka w celu przywróceniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Skrajne przypadki

Osoby z zaburzeniami odżywiania mogą przejawiać wiele różnych zachowań, które zależą od rodzaju zaburzenia, stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych cech danej osoby. Jednakże, w przypadku skrajnych postaci zaburzeń odżywiania, występują objawy, które mogą zagrażać życiu lub prowadzić do poważnych powikłań medycznych.

W przypadku anoreksji obserwuje się m.in. bradykardię (spowolnione bicie serca), hipotermię (temperatura poniżej 36,6), zaburzenia elektrolitowe, anemię, a w najbardziej skrajnych przypadkach śmierć.

W przypadku bulimii, skrajne przypadki również są bardzo niebezpieczne. Powtarzające się wymioty stymulują zapalenie dziąseł, powstawanie nadżerek, uszkodzenia przełyku w tym jego przerwanie czy przewlekłe zapalenie trzustki. 

Jak może pomóc psychodietetyk?

Psychodietetyk to specjalista, który łączy wiedzę z zakresu psychologii i dietetyki, i który może pomóc osobom z zaburzeniami odżywiania w kilku różnych aspektach.

Po pierwsze jego zadanie polega na ustaleniu planu żywieniowego, który uwzględni indywidualne potrzeby osoby i jej preferencje żywieniowe. Dalej może pomóc w identyfikacji czynników psychologicznych i emocjonalnych, które przyczyniają się do zaburzeń odżywiania. Osoby z zaburzeniami odżywiania często mają trudności w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak lęki, stres czy depresja i potrzebują wsparcia w procesie terapeutycznym.  Dodatkowo psychodietetyk może pomóc w zapewnieniu wsparcia i motywacji podczas procesu zdrowienia pacjenta.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.