Zarówno medycyna estetyczna, jak i chirurgia plastyczna rozwijają się bardzo intensywnie. Przenikają się, uzupełniają i dzięki temu gwarantują pacjentom coraz lepsze rezultaty. Możemy zmienić wygląd w wielu aspektach, również w zakresie konturu twarzy. Jednym z bardzo popularnych zabiegów, które to umożliwiają, jest usunięcie poduszek Bichata.

dr n. med Anna Dudzińska-Filkiewicz
chirurg twarzowo-szczękowy
Jak mawiał Platon, trzy życzenia każdego człowieka to być zdrowym, wzbogacić się w uczciwy sposób i być pięknym. Uważał on również, że śmiertelne piękno jest odbiciem piękna idealnego. Wygląd często okazuje się godną zaufania wskazówką, co jest dobre, a co nie. W obecnych czasach atrakcyjność fizyczna stała się jednym z ważniejszych aspektów życia.
To przyczyniło się do pojawienia się nowych metod poprawy wyglądu zewnętrznego, w tym medycyny estetycznej połączonej z chirurgią.
Czym są poduszki Bichata?
Poduszki Bichata (inaczej torebki Bichata) to ciało tłuszczowe, które znajduje się wewnątrz policzków, na zewnątrz mięśnia policzkowego.
Anatomicznie poduszki Bichata składają się z masy tłuszczowej otoczonej cienką warstwą tkanki łącznej. Mają piramidalny kształt i rozciągają się na obszar żwaczy, obszar skroniowy, obszar skrzydłowo-żuchwowy, obszar klinowo – podniebienny i obszar oczodołu. Poduszki Bichata są szczególnie widoczne u noworodków – zapobiegają zapadaniu się policzków i chronią struktury nerwowo-naczyniowe twarzy.
Dlaczego decydujemy się na zabieg usunięcia poduszek Bichata?
W ostatnich latach jako ideał przedstawiane są twarze o ostrych rysach i wydatnych kościach policzkowych.
To wszystko sprawia, że zastanawiamy się, jak wyszczuplić twarz. Na przeciw tym potrzebom wychodzi lipektomia policzkowa, polegająca na usunięciu poduszeczek tłuszczowych z okolicy dolnej części twarzy.
Poduszki te znajdują się w okolicy ślinianki przyusznej. Dzięki ich usunięciu dochodzi do poprawy estetyki i uzyskania wyrazistszego konturu twarzy. Jest to zabieg z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, w którego przypadku niezwykle ważny jest wybór specjalisty. Warto udać się do doświadczonego chirurga o „sprawnej ręce”.
Dla kogo będzie to właściwy zabieg?
Zabieg usunięcia poduszeczek tłuszczowych wiąże się z widoczną zmianą wyglądu na resztę życia. Dlatego niezbędnym i właściwie jedynym elementem przygotowania do zabiegu jest konsultacja z chirurgiem, podczas której dokładnie omówione zostają oczekiwania pacjenta, przebieg zabiegu, rekonwalescencja oraz możliwe powikłania. Usunięcie poduszek Bichata nie jest rekomendowane osobom o bardzo szczupłej twarzy oraz pacjentom dojrzałym, u których wraz z wiekiem pogłębia się naturalny ubytek tkanki tłuszczowej.
Jak przebiega procedura?
Zabieg usunięcia poduszek Bichata odbywa się w znieczuleniu miejscowym, trwa około godziny i – co najważniejsze – jest bezbolesny. Chirurgicznie usuwa się odpowiedni fragment poduszeczki tłuszczowej przez niewielkie nacięcie wykonane po wewnętrznej stronie policzków – wewnątrz jamy ustnej. Następnie zszywa się nacięcia przy pomocy wchłanialnych nici, które zwykle pozostawia się do samoistnego rozpuszczenia. Czas pełnej rekonwalescencji i gojenia rany wynosi zwykle do 10 dni. W tym czasie należy bezwzględnie stosować się do zaleceń pozabiegowych dotyczących pielęgnacji jamy ustnej.
Piękny wygląd to przede wszystkim zdrowy wygląd. Pamiętajmy o wyborze dobrego i doświadczonego specjalisty, który będzie nam towarzyszył w drodze po piękno.
Stomatologia estetyczna – jak szybko odmłodzić uśmiech?
Patrząc na twarze podświadomie postrzegamy niektóre uśmiechy jako młode i bardziej estetyczne. Nasz ekspert wyjaśnia, na co warto zwracać uwagę, gdy chcemy wyglądać na mniej lat, niż posiadamy…
Choroba ta rozwija się po zakończeniu okresu dojrzewania i dotyczy osób w tzw. okresie platohormonalnym…
dr Marek Wasiluk o laserze frakcyjnym CO2 dyplomowany lekarz medycyny estetycznej Czy zabieg laserem frakcyjnym…