fbpx

Modelowanie nosa kwasem hialuronowym – jak to robić bezpiecznie? ZDJĘCIA METAMORFOZ

Autor Przemek
nos

Nos, zaraz po gładziźnie, jest jednym z najbardziej ryzykownych obszarów twarzy do modelowania kwasem hialuronowym. Główne ryzyko jest związane z możliwością zatkania naczynia tętniczego i niedokrwienia tkanek lub dostania się preparatu wstecznie do naczyń siatkówki. Dlatego tak ważne jest zachowanie kilku zasad, jak np. wykorzystanie grubej kaniuli, podawanie preparatu ściśle w warstwie nadokostnowej i nadochrzęstnowej, a na grzbiecie nosa działanie w linii pośrodkowej, gdzie jest najmniejsze ryzyko napotkania naczyń.

dr Jakub Miszczyk o modelowaniu nosa kwasem hialuronowym

Specjalista chirurgii plastycznej w Klinice Dr Szczyt-Charytonowicz

Trzy defekty nosa, jakie można skorygować przy użyciu wypełniacza?

Kwas hialuronowy pozwala na zminimalizowanie widoczności wielu defektów estetycznych nosa. Za pomocą wypełniacza nie jesteśmy oczywiście w stanie obniżyć grzbietu nosa czy ściąć garba kostnego, ale dodając objętości w innych miejscach, możemy optycznie zamaskować takie defekty.

Garb grzbietu nosa

Najczęstszym wskazaniem do korekty nosa kwasem hialuronowym jest właśnie garb grzbietu nosa. Wypełniacz podaje się wtedy nad i czasami pod deformację kostną, uzyskując prostą, równą linię profilową grzbietu. Metoda ta ma oczywiście swoje ograniczenia i nie pozwala na całkowite zlikwidowanie widoczności dużych deformacji kostnych. Jest tutaj wskazany umiar w podawanej objętości, by uniknąć powstania nienaturalnego konturu w okolicy korzenia nosa, tzw. avatar nose deformity.

 Korekta grzbietu nosa i uniesienie końca nosa tłuszczem. Pomimo dodania objętości w obrębie nosa wydaje się on mniejszy niż przed modelowaniem tłuszczem, ten efekt osiągnięto przed uzupełnienie objętości w obrębie policzków i poprawę proporcji twarzy.

Opadanie czubka nosa

Drugą najczęstszą deformacją nosa korygowaną za pomocą kwasu hialuronowego jest opadanie jego końca. W takim przypadku kwas hialuronowy podaję w okolicy kolca nosowego szczęki oraz między odnogi przyśrodkowe i kolanka chrząstek skrzydłowych, co daje efekt podparcia, uniesienia i zwiększenia rotacji czubka nosa.

Szeroki grzbiet nosa

Myślę, że trzecim najczęstszym wskazaniem do korekty nosa kwasem hialuronowym jest szeroki grzbiet nosa. W takim przypadku podaję wąski linijny depozyt kwasu hialuronowego na całej długości grzbietu nosa, co zmienia sposób padania i załamywania światła na skórze, dając efekt podobny jak przy konturowaniu makijażem. W ten sam sposób maskuję niewielkie asymetrie i zniekształcenia piramidy nosa, podając wypełniacz w linii pośrodkowej twarzy, która może odbiegać od linii biegnącej przez środek asymetrycznej piramidy nosa.

Kwas hialuronowy pozwala również korygować niektóre pooperacyjne defekty nosa. Za pomocą wypełniacza można zmniejszyć widoczność niewielkich asymetrii, nierówności czy nawet pooperacyjne zaciąganie skrzydełek nosa – alar retraction.

Korekta grzbietu nosa i uniesienie końca nosa kwasem hialuronowym.

Modelowanie nosa bez…modelowania nosa

Nie należy zapominać, że nos jest częścią twarzy, zmieniając jej proporcje, można ukryć defekty nosa, nie działając bezpośrednio w jego obrębie. Na przykład u pacjentów z dużym, nieproporcjonalnym nosem, z wysokim grzbietem nosa można wizualnie zmniejszyć nos, wypełniając środkowe piętro twarzy, szczególnie przyśrodkową część policzka.

Kiedy pojawia się efekt modelowania nosa kwasem i jak długo się utrzymuje?

Pierwszy efekt modelowania nosa kwasem hialuronowym pojawia się od razu po zabiegu. Najczęściej na efekt ostateczny należy poczekać kilka dni, kiedy mija obrzęk pozabiegowy. Wysoko usieciowany kwas hialuronowy utrzymuje się w tkankach ponad 12 miesięcy, a optymalny efekt wizualny najczęściej trwa około pół roku, po sześciu miesiącach zabieg można powtórzyć mniejszą objętością. Najczęściej koszt modelowania nosa kwasem hialuronowym to kilka tysięcy złotych w zależności od użytej objętości kwasu. Często jest to 1–2 ml, ale zdarza się, że potrzebne jest jedynie 0,1 ml w przypadku niewielkiej asymetrii.

Korekta grzbietu nosa i uniesienie końca nosa kwasem hialuronowym. Harmonizacja twarzy kwasem hialuronowym.

Jakie są zagrożenia związane z zabiegiem i w jaki sposób można je zminimalizować?


Nos, zaraz po gładziźnie, jest jednym z najbardziej ryzykownych obszarów twarzy do modelowania kwasem hialuronowym. Główne ryzyko jest związane z możliwością zatkania naczynia tętniczego i niedokrwienia tkanek lub dostania się preparatu wstecznie do naczyń siatkówki. Dlatego tak ważne jest zachowanie kilku zasad, jak np. wykorzystanie grubej kaniuli, podawanie preparatu ściśle w warstwie nadokostnowej i nadochrzęstnowej, a na grzbiecie nosa działanie w linii pośrodkowej, gdzie jest najmniejsze ryzyko napotkania naczyń. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku nosa po urazie lub po operacji, gdzie anatomia i przebieg naczyń mogą być zmienione. Do określenia przebiegu naczyń przed zabiegiem można wykorzystać USG.

 

Kiedy zabieg z użyciem kwasu hialuronowego przestaje być wystarczający i jedyną opcją staje się ingerencja chirurgiczna?

 

Modelowanie nosa kwasem hialuronowym w zdecydowanej większości przypadków zapewnia jedynie poprawę estetyczną. Poza bardzo rzadkim wskazaniem takim jak rekonstrukcja zastawki wewnętrznej nosa za pomocą wypełniacza podanie kwasu hialuronowego nie wypływa na komfort oddychania. W przypadku znaczącego skrzywienia przegrody z zaburzeniami oddychania optymalnym rozwiązaniem jest ingerencja chirurgiczna. U pacjentów wymagających dużego zmniejszenia nosa, obniżenia grzbietu, deprojekcji czy derotacji końca nosa jedynym rozwiązaniem jest operacja. Rozwagę należy zachować również u pacjentów z dużym garbem grzbietu nosa. Nie należy niwelować go wypełniaczem za wszelką cenę, by nie doprowadzić do powstania nieestetycznego konturu w okolicy korzenia nosa – w takich przypadkach często lepszym rozwiązaniem może okazać się leczenie operacyjne niż dodawanie objętości nad i pod garbem. Jak w przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej klucz do sukcesu tkwi we właściwym zakwalifikowaniu pacjenta. Chirurgiczna korekta nosa i korekta kwasem hialuronowym wzajemnie się uzupełniają, a często zastosowanie obu tych technik pozwala na uzyskanie optymalnego efektu estetycznego. Ostrożność należy zachować, kwalifikując do operacji pacjenta po uprzednim modelowaniu nosa kwasem hialuronowym – często przed operacją konieczne jest rozpuszczenie istniejących wcześniej depozytów, by poznać prawdziwe nasilenie defektu estetycznego i funkcjonalnego maskowanego przez wypełniacz.

Korekta grzbietu nosa i uniesienie końca nosa kwasem hialuronowym. Harmonizacja twarzy kwasem hialuronowym.
CZYTAJ TAKŻE

DEPOZYT CZY ZIARNINIAK? Obrazowanie ultrasonograficzne (USG)

Jak wynika z raportu American Society of Plastic Surgeons (ASPS)  za rok 2022  wypełniacze tkankowe zajmują drugie miejsce na liście najczęściej wykonywanych zabiegów małoinwazyjnych tuż za procedurami wykorzystującymi toksynę botulinową. W roku 2022 w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej wykonano ponad 4,8 miliona wypełnień za pomocą kwasu hialuronowego (HA) i 850 tys. wypełnień z użyciem innych preparatów niż HA. Liczba wykonywanych zabiegów stale wzrasta, w porównaniu z rokiem 2019 (przed pandemią Covid-19) odnotowano  70% wzrost [1]… 

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.