fbpx

Modelowanie linii żuchwy kwasem hialuronowym – hit czy kit?

Autor Magdalena Błaszczak
modelowanie żuchwy

Jednym z zabiegów, które zdobywają coraz większą popularność w gabinetach medycyny estetycznej, jest podkreślanie kąta i linii żuchwy za pomocą kwasu hialuronowego. Zabieg jest wykonywany osobno lub w połączeniu z podaniem wypełniacza w okolice policzków i ma na celu przywrócenie młodzieńczego kształtu twarzy i wyostrzenie owalu. Wśród lekarzy ma swoich zwolenników, ale także przeciwników.

U kogo zabieg modelowania linii żuchwy sprawdzi się najlepiej?

  • Osoby, które mają wadę zgryzu wpływającą na zanik kąta żuchwy – mogą to być nawet bardzo młodzi pacjenci po ukończeniu 18. roku życia.
  • Pacjenci, u których kąt i linia żuchwy zmieniły się pod wpływem procesu starzenia – widać u nich nadmierną wiotkość skóry w dolnej części twarzy oraz ubytki w tkance podskórnej.
  • Wolumetria okolic żuchwy zupełnie inaczej jest przeprowadzana u kobiet, a inaczej u mężczyzn za względu na wyraźne różnice anatomiczne u obu płci.

Jak wygląda zabieg modelowania kąta i linii żuchwy

By uzyskać naturalny, a nie przerysowany efekt, ważne jest, by zostały uwzględnione różnice anatomiczne kobiecej i męskiej twarzy. Kluczową sprawą jest także wybór preparatu z usieciowanym HA. Powinien być wysokoelastyczny i zawierać lidokainę, by zabieg był dla pacjenta jak najbardziej komfortowy. Podczas modelowania żuchwy ogromne znaczenie ma precyzja podania preparatu, a także wiedza i doświadczenie lekarza przeprowadzającego zabieg. Efekt utrzymuje się od 12 do 18 miesięcy.

Różne opinie na temat modelowania żuchwy

Zabieg z użyciem wypełniaczy, podkreślający kąt i linię żuchwy, stał się modny i jest wykonywany niemal w każdej klinice medycyny estetycznej. Wśród lekarzy znajdziemy wielu entuzjastów modelowania dolnej części twarzy, jednak pojawiają się także głosy krytyczne. Opinie obu stron można znaleźć w postach opublikowanych w social mediach. Dr Marcin Wolfinger, lekarz medycyny estetycznej i neurolog z Krakowa, w jednym z postów na Instagramie napisał: „Modelowanie brody i okolicy żuchwy to doskonała metoda na wyszczuplenie i odmłodzenie twarzy oraz na uzyskanie wyglądu w stylu New Model Look. Jest to jeden z głównych trendów ostatnich lat w medycynie estetycznej, efekty widoczne są od razu po zabiegu i utrzymują się przez kilkanaście miesięcy” – wyjaśnił specjalista obok zdjęcia pacjentki, która zgłosiła się do niego na zabieg modelowania dolnej części twarzy.

Krytyczny głos w sprawie zabiegu modelowania żuchwy

Zupełnie inną opinię na temat tego zabiegu ma dr n. med. Karolina Kopeć, lekarz medycyny estetycznej, dermatolog z Wrocławia. W poście na Instagramie specjalistka bardzo się zdystansowała do efektów zabiegu:

„Wypełnienie żuchwy – co może pójść nie tak? Zacznę od cech twarzy kobiecej i męskiej. Męska twarz charakteryzuje się mocną i kanciastą linią żuchwy, nie kobieca. Moda na podkreślanie dołu twarzy u kobiet skutkuje jej wizualnym „obciążeniem”, utratą subtelności rysów i podświadomym jej odbieraniem jako zbyt męską. Pasuje Angelinie Jolie i poza tym bardzo niewielu kobietom” – stwierdziła dr Kopeć i dodała:  „Druga strona medalu to powikłania zdrowotne. Ślinianki i skóra pochodzą z tego samego listka zarodkowego (ektodermy) – wykonując zabieg w tej okolicy, warto zwrócić uwagę na bezpośrednią bliskość tych struktur. Ukazuje się coraz więcej publikacji, które wskazują na wypełniacze w tej okolicy jako winowajców subklinicznego lub objawowego stanu zapalnego m.in. ślinianek. Należy o tym pamiętać (tutaj uczulam dermatologów) w przypadkach zgłaszanej przez pacjentów suchości w ustach i brać pod uwagę nie tylko zespół Sjögrena” – napisała.

Jakie zabiegi warto łączyć w terapii odmładzającej owal twarzy?

Jednym z widocznych skutków starzenia jest zmieniający się owal twarzy, wiotka skóra na policzkach, drugi podbródek i rozmyta linia żuchwy. By przeciwdziałać tym oznakom upływającego czasu, warto na różne sposoby stymulować skórę w dolnej części twarzy, by przywrócić jej młodzieńczy wygląd. Jakie procedury najlepiej zadziałają?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.