fbpx

Modelowanie dolnej części twarzy – w jakiej kolejności warto wykonywać zabiegi?

Autor Magdalena Błaszczak
modelowanie

Modelowanie dolnej części twarzy należy do procedur, które w znaczny sposób wpływają na nasz ogólny wygląd. Z wiekiem zanikają punkty podparcia, które odpowiadały za tzw. rusztowanie dla naszych tkanek i skóry. To właśnie na ten obszar najbardziej wpływa działanie siły grawitacji, co przekłada się na widoczne zmiany związane z procesem starzenia. Do takich należą m. in. opadający owal, czy tzw. bruzdy marionetkowe. W medycynie estetycznej zależy nam, aby zarysować granicę pomiędzy szyją, a owalem, która w pewnym wieku się zaciera.

Dr-Beata-Dethloff

Dr Beata Dethloff o modelowaniu dolnej części twarzy

lekarz medycyny estetycznej

W praktyce spotykamy się z szeroką gamą oczekiwań pacjentów wobec zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Każdy z nich posiada inne postrzeganie piękna i ma swój wypracowany kanon, do którego dąży. My lekarze musimy sprostać oczekiwaniom pacjentów nie zapominając przy tym o niezwykle ważnych kwestiach takich jak np. elementy cech fizycznych wyróżniające pochodzenie geograficzne Pacjenta itp. Podczas zabiegów nie możemy myśleć i pracować szablonowo.

Analiza twarzy

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów konieczna jest wnikliwa analiza twarzy pacjenta, w tym określenie jego prawidłowych proporcji twarzy i ocena stanu skóry oraz symetria. W pierwszej kolejności musimy skupić się na kondycji skóry w tym obszarze. To niezbędny krok zanim przejdziemy do procedur z użyciem kwasu hialuronowego lub innych preparatów wolumetrycznych, które pozwalają nam na natychmiastowe podkreślenie konturu i modelowanie twarzy. Ważne jest również zwrócenie uwagi na profil i półprofil pacjenta. Cofnięta broda w szczególności stanowić będzie kluczowy element zabiegowy, a jej korekcja nada właściwych proporcji twarzy. 

Zadbaj o jakość skóry

Poprawę gęstości i elastyczności skóry możemy uzyskać dzięki użyciu technologii, np. termoliftingowi, który bezpośrednio działa na obkurczenie włókien kolagenowych i stymuluje skórę do długofalowej pracy. Po zabiegu fibroblasty stymulowane są do wytwarzania nowych włókien, a zawartość kolagenu zwiększa się nawet do około 30%. Dzięki temu procedura ta dostarcza tak cenionych i lubianych przez pacjentów efektów: zagęszczenia, ujędrnienia i liftingu skóry. Jeżeli jest poprzedzona mezoterapią efekty są jeszcze lepsze. Jest to świetna baza do rozpoczęcia procedury modelowania dolnej części twarzy.

Lifting Nefretete

W tym przypadku świetnie sprawdzi się toksyna botulinowa, która często wykorzystywana jest do tzw. liftingu Nefretete, który polega na złagodzeniu rysów twarzy, w szczególności zrelaksowaniu mięśni żwaczy i mięśnia szerokiego szyi. Lifting Nefretete ma zastosowanie w poprawie owalu twarzy, ale także w leczeniu bruksizmu, który bezpośrednio wpływa na kształt owalu i powoduje, że staje się on masywny, a przez to męski. Ponadto zabieg ma na celu wyszczuplenie twarzy, złagodzenie bruzd na szyi oraz zahamowanie procesów starzenia się skóry.

Modelowanie brody

Kolejnym bardzo ważnym aspektem w protokole zabiegowym jest modelowanie brody (kwasem hialuronowym lub hydroksyapatytem wapnia). Wypełnienie „twardym” wypełniaczem zwiększa projekcję przednią brody i nadaje jej odpowiednich proporcji, a przy tym wysmukla twarz. Produkty, których używamy do modelowania dolnej części twarzy często mają wyższy G-prime, to znaczy, że gęstość preparatów dedykowanych tej okolicy jest znacznie większa niż tradycyjnych do np. modelowania ust. W przypadku korekcji brody – niezwykle istotne jest, abyśmy pracowali preparatem umiejętnie, a nie szablonowo. Kształt twarzy musi być dobrany do naturalnych cech fizycznych i potrzeb pacjenta. Nie zawsze instagramowe schematy będą się wpisywać w dany typ urody.

„Drugi podbródek”

W momencie, kiedy pacjent ma problem z tzw. „drugim podbródkiem” konieczna będzie miejscowa lipoliza iniekcyjna. Zabieg składa się z serii iniekcji, podczas której podane są substancje czynne, które powodują kontrolowany stan zapalny tkanki tłuszczowej, doprowadzając do jej rozpadu i wydalenia z organizmu.

Wolumetria kątów żuchwy

Ostatnim krokiem jest wolumetria kątów żuchwy. Możemy to uzyskać dzięki preparatom na bazie kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapnia. W przypadku tego drugiego cząsteczki CaHA tworzą dodatkowo „rusztowanie” wspierające i stymulujące do produkcji nowych tkanek.  Produkcja nowego kolagenu odbywa się wokół mikrocząsteczek hydroksyapatytu wapnia. Dzięki temu skóra naturalnie się odmładza, staje się grubsza i bardziej elastyczna. 

 

Nie zapominajmy, że na dolną część twarzy wypływa to co się dzieje w jej środkowej części. Często potrzebujemy podparcia w okolicach kości jarzmowych, aby zliftingować, czyli podnieść do góry i wysmuklić owal. Jak państwo widzicie najważniejszą rzeczą w wolumetrii i planowaniu zabiegów na twarzy jest skrupulatna ocena potrzeb i podanie preparatu w odpowiednie miejsca tak, aby uzyskać efekt świeżości i wypoczętej twarzy.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności