Mikronakłuwanie oraz RF mikroigłowa dają ogromne możliwości regeneracji i odbudowy skóry, której kondycja pogorszyła się na przykład w czasie lata. Z jakimi zabiegami warto je połączyć, by zmaksymalizować efekt?
Karolina Koszela
kosmetolog z Kliniki Pawlikowski w Łodzi. Specjalizuje się w zabiegach przeciwstarzeniowych, opartych o zasadę kosmetologii regeneracyjnej
Zabiegi, z którymi można połączyć mikronakłuwanie
Metoda mezoterapii mikroigłowej bardzo dobrze komponuje się z innymi zabiegami anti-aging. Jednym z nich jest na przykład podanie autologicznego tłuszczu.
- Bardzo dobre efekty przynosi także łączenie mikronakłuwania z fotoodmładzaniem światłem podczerwonym lub z zabiegiem wykonanym laserem neodymowo-yagowym 1064 nm.
- Mikronakłuwanie RF z uwagi na dobre efekty terapeutyczne w zakresie odmładzania często łączy się ze stymulatorami tkankowymi podawanymi iniekcyjnie.
- Mikronakłuwanie doskonale działa także w połączeniu z terapiami manualnymi, np. facemodelingiem. Tą metodą skutecznie stymulujemy wierzchnie warstwy tkanek, podczas gdy facemodeling dociera do głębiej położonych struktur. Uzyskujemy holistyczny anti-aging i efekt naturalnego odmłodzenia.
Mikronakłuwanie ma także swoje miejsce w terapiach trądzików – różowatego i pospolitego, a także w leczeniu chorób takich jak toczeń układowy i stwardnienie rozsiane. U pacjentów z tymi schorzeniami zabieg może być bezpiecznie wykonywany, bo choroby autoimmunologicznie nie stanowią przeciwwskazania do terapii odmładzających z zastosowaniem mikronakłuwania.
Jak przebiega zabieg z zastosowaniem mikronakłuwania
Na 30–45 minut przed zabiegiem znieczulamy skórę kremem z lignokainą, następnie dezynfekujemy skórę preparatami typu Octenisept, po czym przechodzimy do mikronakłuwania. Odbywa się ono w kilku płaszczyznach, kilka przejść od 1 do maksimum 3 na różnych głębokościach penetracji igły, np. 0,2/1,5/3,00, zaczynając od głębiej położonych do płytszych warstw skóry.
W przypadku RF mikroigłowej dochodzi również do nagrzewania się igieł w skórze, co daje efekt termoliftingu. Jednocześnie w głąb skóry są wprowadzane substancje czynne zawarte w preparatach przeznaczonych do zabiegu. Najczęstsze to:
- kwas hialuronowy,
- stymulatory tkankowe,
- koktajle zawierające antyoksydanty, witaminy, aminokwasy, kolagen.
Zabieg trwa od 45 minut do 1,5 godziny (twarz, szyja, dekolt). Na koniec nakładamy sterylną maskę wyciszającą, np. algi lub maskę w płachcie, zawierającą m.in. bisabolol, kurkumę, wyciąg z borówki. Wykańczamy zabieg odpowiednio dobraną do skóry pielęgnacją.
Zalecania pozabiegowe po mikronakłuwaniu
Należy zalecić pacjentowi, by nie spożywał alkoholu, nie korzystał z sauny, solarium, basenu. Ważne jest, aby unikał również intensywnych ćwiczeń fizycznych, nie narażał skóry na czynniki drażniące chemicznie lub mechanicznie, stosował kremy i preparaty regenerujące, silnie nawilżające o wysokim stopniu fotoochrony SPF 50. Wskazane jest też spożywanie dużej ilości wody (2 l), naparów z ziół, rumianku, pokrzywy.
Mikronakłuwanie w ujęciu holistycznym
W mojej opinii mikronakłuwanie to jedna z najskuteczniejszych metod pracy ze skórą. W terapiach zabiegów kosmetologicznych połączonych z medycyną estetyczną ta metoda jest jak most, który łączy obie dziedziny i daje im jeszcze większy potencjał naprawczy. Takie holistyczne ujęcie sprawia, że pacjenci korzystający z zabiegów estetycznych będą bardziej usatysfakcjonowani, a ich oczekiwania się spełnią.
Często zgłaszają się do mnie pacjentki młode, u których doszło do zwiotczenia skóry w okolicy podbródka. Zazwyczaj jest to konsekwencja odchudzania się, utraty wagi po …
Coraz dłuższe okresy upalnej pogody sprawiają, że zainteresowanie pacjentów zabiegami zmniejszającymi nadmierne pocenie się jest znacznie większe. Która procedura daje długotrwałe efekty i jest mało …