Zabezpieczanie ust i nosa w czasie pandemii jest konieczne. Często powoduje jednak dolegliwości i schorzenia, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia.
Maskne – trądzik wywołany noszeniem maseczki
Skóra to ekosystem, który wchodzi w interakcje z otoczeniem. Nie jest przyzwyczajona do częstego noszenia maseczki, bo ta półokluzyjne środowisko i zapobiega naturalnej wymianie gazowej. Na dodatek pod nią gromadzi się wydychany dwutlenek węgla. To zamknięte środowisko może prowadzić do problemów skórnych, które są wynikiem zbyt dużej wilgotności. „Maskne” – tak został nazwany trądzik wynikający lub zaostrzony z powodu noszenia maseczki (połączenie angielskich słów „mask” i „acne”). Ciepło i wilgoć sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów tworząc idealne warunki do powstawania podrażnień i wyprysków w okolicach nosa i brody. Dlatego też stan zapalny, otarcia, trądzik i zaczerwienienia są częstymi efektami ubocznymi noszenia maseczek. Pod maską panuje ciepło i wilgoć, co utrudnia skórze oddychanie i stanowi otwartą furtkę dla drobnoustrojów i bakterii. Zatkane pory i zanieczyszczenia pod nią są odpowiedzialne za powstanie „maskne”.
Maskne w liczbach
Badanie przeprowadzone na 407 pracownikach służby zdrowia w Chinach wykazało, że 49% z nich zmagało się z problemami skórnymi na twarzy, które związane były z noszeniem maseczki. Te, które zgłaszane były najczęściej to:
– swędzenie (14,9% pacjentów),
– rumień (12,6%)
– suchość (11,6%)
Aż 43,6% pacjentów z trądzikiem, 100% pacjentów z trądzikiem różowatym i 37,5% pacjentów z łojotokowym zapaleniem skóry zaobserwowało zaostrzenie tych problemów po noszeniu maski.
Jak zapobiegać maskne?
Pierwszym krokiem jest odpowiedni wybór maski. Jeśli masz wrażliwą skórę, dobrze przetestować kilka, aby znaleźć tę, która oferuje mniej nieprzyjemne odczucia (swędzenie, kłucie, drapanie). Idealnie sprawdzą się maseczki satynowe. Jeśli nosisz jednorazowe, nie zapominaj o tym, by wymieniać je co 4 godziny. Bawełniane pierz w temperaturze 60 stopni. Pielęgnacja skóry z maskne powinna być bardzo troskliwa. Warto unikać agresywnych środków do oczyszczania twarzy oraz nakładania baz pod makijaż i podkładów z dużą ilością silikonu.
Polecane artykuły
Filtry SPF chronią jedynie przed promieniowaniem UV. To tylko fragment, bo ok. 10 procent całego spektrum promieniowania słonecznego. Nie chronią przed promieniowaniem podczerwonym i widzialnym, które …