654 
Szacuje się, że ta choroba dotyczy nawet 80% mężczyzn oraz 43% kobiet. Istnieje wiele możliwości leczenia łysienia androgenowego, wiele z nich warto ze sobą łaczyć.

Dr n.med. Joanna Susel o łysieniu androgenowym i sposobach jego leczenia
dermatolog z JM Susel Clinic
Leczenie łysienia androgenowego minoksidilem
Terapia miejscowa minoksidilem jest znana od dawna.
- 2% i 5% stężenia tego leku są dostępne obecnie bez recepty. Zaleca się stosowanie preparatów 2 razy dziennie.
- Aktywny metabolit czyli siarczan minoksidilu powstaje pod wpływem sulfotransferazy obecnej w mieszku, z minoksidilu, który jest prolekiem.
- Skuteczność minoksidilu, stosowanego miejscowo, jest uzależniona od aktywności tego enzymu i wynosi sporo, bo 40-50%.
- U około 10 % pacjentów stwierdza się podrażnienie skóry w obszarach stosowania i świąd.
- Ponadto minoksidil stymuluje angiogenezę okołomieszkową przez zwiększenie ekspresji czynników wzrostu VEGF i HGF w brodawce, co aktywuje wzrost włosa.
- Ma też działanie wazodilatacyjne i przeciwzapalne oraz aktywuje cytoprotekcyjną syntazę 1 prostaglandyn, co stymuluje wzrost włosa.
- Minoksidil powoduje wzrost grubości włosa oraz przejście włosów telogenowych w anagen.
Stosowanie minoksidilu doustnie
Minoksidil stosowany doustnie stanowi obecnie terapię stosowaną coraz częściej wśród dermatologów. Oczywiście musi on być podawany w ściśle określonych dawkach.
- W kwalifikacji należy uwzględniać pacjentów młodych, a wśród mężczyzn bez nadmiernego owłosienia.
- Nie należy włączać do leczenia doustnego również osób z dodatnim wywiadem w kierunku chorób sercowo-naczyniowych, a szczególnie zaburzeń rytmu czy tachykardii.
- Do działań niepożądanych minoksidilu stosowanego doustnie zaliczamy: hypertrychozę, obrzęki kończyn dolnych, łysienie, obniżenie ciśnienia oraz pokrzywkę.
Finasteryd w leczeniu łysienia androgenowego
- Finasteryd to lek zarejestrowany do leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn w dawce 1 mg na dobę.
- Konkuruje on z testosteronem o -alfa reduktazę typu II i w ten sposób obniża poziom DTH w surowicy.
- W terapii poza wskazaniami, w wybranych przypadkach, podajemy również u kobiet, w większych dawkach oraz z zabezpieczeniem antykoncepcji.
- W najnowszych badaniach szczególnie podkreśla się możliwość prowokowania zaburzeń depresyjnych u pacjentów leczonych finasterydem, w tym myśli samobójczych.
- Przed włączeniem leczenia należy też skontrolować czynność wątroby oraz ewentualnie PSA.
Leczenie łysienia androgenowego dutasterydem
- Dutasteryd, czyli inhibitor 5- alfa reduktazy typu I i II , włączamy do terapii tego typu leczenia, gdy nie ma poprawy po leczeniu finasterydem.
- Zalecany jest szczególnie u osób z współistniejącym łojotokiem i hirsutyzmem.
- Lek ten hamuje wypadanie oraz powoduje odrost włosów i jest to reakcja dawkozależna. Natomiast nie jest on również zarejestrowany do leczenia łysienia androgenowego zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.
- Należy szczególnie pamiętać o możliwych reakcjach alergicznych związanych leczeniem tą substancją, ponieważ zawiera lecytynę sojową, co dyskwalifikuje od leczenia osoby z alergią na soję i orzeszki ziemne.
- Z innych działań niepożądanych mogą występować zaburzenia libido, tkliwość sutków i ginekomastia, bóle i obrzęki jader jak również depresja i zmęczenie.
Leczenie łysienia androgenowego u kobiet
- W grupie kobiet możemy również rozważyć terapię antyandrogenową octanem cyproteronu czy coraz bardziej lubianą spironolaktonem.
- Spironolakton stosujemy w dawkach 25-50 mg na dobę, łącząc z leczeniem miejscowym, również pamiętając o antykoncepcji oraz kontroli parametrów biochemicznych i mierzeniu ciśnienia krwi.
Przewlekły stres, alergia… Co jeszcze może wywołać łysienie plackowate?
Łysienie plackowate to choroba, o której w ostatnich miesiącach mówi się coraz więcej. Cierpi na……
Na podstawie badań stwierdzono, że zmiany skórne charakterystyczne dla trądziku różowatego nasilają się wraz z…
Autor Magdalena Błaszczak
Zespół rozrostu bakteryjnego (z ang. SIBO – small intestinal bacterial overgrowth) to grupa objawów klinicznych,…
Autor Magdalena Błaszczak
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.