Szacuje się, że z tą chorobą zmaga się 11 % procent kobiet. Jej objawem są nienaturalnie grube nogi – od bioder do samych kostek. Stanowią dużą dysproporcje do pozostałych części ciała. Pacjentki, oprócz nadmiaru tkanki tłuszczowej, narzekają również na obrzęki i uczucie ciężkości.

dr Dominik Kalinowski o lipodemii
lekarz medycyny estetycznej
Lipodemia – przyczyny
Przyczyny choroby nie są dokładnie znane. Prawdopodobnie dziedziczy się ją w genach. Dodatkowo wpływ na nią mają hormony, ponieważ pierwsze objawy pojawiają się w okresie dojrzewania, a nasilają się w trakcie ciąży oraz menopauzy.
Inne możliwe przyczyny to:
- zaburzenia przemian tłuszczowych;
- niewłaściwe odżywianie komórek tłuszczowych;
- zaburzenia krążenia żylnego.
Lipodemia – stadia choroby:
- Pierwsze stadium – często nie jest zauważalne przez kobiety. Może trwać przez kilka lat i objawia się tylko obniżoną elastycznością skóry. Pod nią można wyczuć niewielkie guzki, które przypominają gąbkę.
- Drugie stadium – rozpoczyna się proces twardnienia skóry. Pojawiają się nierówności i dochodzi do nadmiernej produkcji podskórnej tkanki tłuszczowej. Pojawia się duży obrzęk nóg i nadwrażliwość, może też pojawić się mrowienie, pieczenie. Cała sylwetka pozostaje niezmieniona.
- Trzecie stadium – dochodzi do ogromnego rozrostu tkanki tłuszczowej. Guzki przybierają bardzo duże rozmiary. Dochodzi do deformacji kończyn dolnych, kolana są zbyt mocno obciążone, pojawiają się problemy z chodzeniem.
Niestety w przypadku tej choroby fakt utraty zbędnych kilogramów nie ma wpływu na wielkość obrzęku tłuszczowego kończyn dolnych.
Leczenie lipodemii
W pierwszej kolejności należy skorzystać z konsultacji internisty, dermatologa lub flebologa.
Wśród zabiegów medycyny estetycznej bardzo dobre efekty można uzyskać za pomocą liposukcji kawitacyjnej (ultradźwiękowej). To świetna alternatywa dla tradycyjnych technik liposukcji. Zmniejsza zbiorniki tłuszczowe, modeluje nogi, ponieważ zaznacza uwypuklenia, zagłębienia i strefy cienia wysportowanej sylwetki. Skóra po zabiegu jest gładka, zmniejsza się ilość pajączków i siniaczków.
Jak wygląda przebieg zabiegu z zastosowaniem liposukcji kawitacyjnej?
- Kaniula wykorzystuje ultradźwięki, które rozbijają konglomeraty tłuszczu na pojedyncze komórki zawieszone w roztworze tumescencyjnym Kleina.
- Podgrzanie kaniuli do kilkudziesięciu stopni Celsjusza doprowadza do koagulacji małe naczynia krwionośne, dzięki czemu ryzyko krwawienia podczas zabiegu jest ograniczone.
- Emitowane podczas zabiegu ultradźwięki redukują cellulit i sprawiają, że skóra zyskuje na jędrności.
- Używane przez lekarza USG pozwala na wykonanie dokładnych pomiarów rozmieszczenia tkanki tłuszczowej oraz analizę przebiegu naczyń krwionośnych. Zapewnia też precyzję wykonywania tumescencji oraz pomaga określić precyzyjny rozkład roztworu Kleina we wszystkich warstw tkanki tłuszczowej poddawanych zabiegowi. Dzięki temu zabieg jest skuteczny i bezpieczny.
- Po zabiegu ważna jest odpowiednia kilkuwarstwowa kompresja kończyn dolnych. Pacjent musi stosować bieliznę uciskową od 4 do 10 tygodni po zabiegu. Przez okres 2 do 20 tygodni niezbędne są kontrole USG.
Lipoliza – jakie efekty można uzyskać za jej pomocą (ZDJĘCIA przed i po zabiegu)
Mechanizm lipolizy wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki…
Wynika to z pierwotnej i podstawowej potrzeby akceptacji. Jeśli nie realizujemy jej samodzielnie – szukamy jej na zewnątrz. Wtedy zabiegamy o uwagę innych osób. Karmimy …
Głównym powodem tworzenia się przepuklin tłuszczowych jest postępujące starzenie się, gdy skóra traci elastyczność, a nadmierna mimika powoduje przemieszczanie się tkanki tłuszczowej. Inne czynniki to: …