Dr Marcin Wilczyński o laserowym likwidowaniu podbródka
Chirurg, flebolog, lekarz medycyny estetycznej, twórca i założyciel Centrum Medycyny Estetycznej i Naczyniowej
Skąd się bierze tzw. „drugi podbródek”?
„Drugi podbródek” to dosyć powszechny problem. Niestety bezlitosna grawitacja działa nawet na tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Z wiekiem nasze tkanki stają się mniej jędrne, ubywa nam włókien kolagenowych, a nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej pod brodą objawia się jako tzw. druga broda. Rysy na twarzy stają się wtedy ciężkie, a nasza szyja traci smukłość. Z problemem „podwójnej brody” zmagają się nie tylko osoby z nadwagą. Drugi podbródek u szczupłej osoby to wcale nie rzadkość. W takim wypadku powodem może być charakterystyka budowy twarzy. Z problemem „podwójnego podbródka” zmagają się także młodzi ludzie, którzy przez wiele godzin dziennie trzymają głowę pochyloną nad smartfonem. Mają zaledwie 20-30 lat.
Na czym polega laserowe usuwanie podbródka?
Bezoperacyjny lifting podbródka daje wyraźny, widoczny „gołym okiem” efekt. Zabieg dedykowany jest osobom z tzw. drugim podbródkiem, widocznymi chomikami, a także ogólnie aby poprawić kontur podbródka. Polega na podskórnej stymulacji laserem włókien kolagenowych, obkurczaniu istniejących włókien oraz stymulacji tworzenia nowych. Technologia lasera wykorzystuje Zmienny Kwadratowy Impuls, przez co zoptymalizowane zostaje jego działanie na tkankę. Frakcjonowanie 3D tworzy mikrouszkodzenia termiczne głęboko w skórze. Powstałe podrażnienia stymulują w konsekwencji kolagen oraz włókna kolagenowe. W porównaniu do metod klasycznego frakcjonowania ablacyjnego i nieablacyjnego mikrouszkodzenia te powstają o wiele głębiej. Efekt jaki osiągamy jest mocniejszy. Jest to pierwsza nieablacyjna metoda laserowa do mocnego naciągania skóry już w ramach jednej sesji. Zabieg często jest łączony z mikroliposukcją przy drugim podbródku lub przy wyraźnych chomikach.
O ile centymetrów można podczas tego zabiegu wyszczuplić podbródek?
Jest to kwestia bardzo indywidualna, bo wiadomo, że zależy od ilości tkanki tłuszczowej, stanu skóry. Podczas zabiegu jest możliwe przeciętne wyszczuplenie podbródka od 2 do 5 cm. 5 centymetrów to naprawdę dużo w przypadku tak małej partii twarzy. W przypadku osób nie otyłych, można odciągnąć nawet 50 ml tłuszczu.
Czy zabieg wyszczuplania podbródka jest bolesny? Jak wygląda rekonwalescencja?
Sam zabieg nie jest bolesny, a do jego przeprowadzenia stosuje się znieczulenie miejscowe. Efekt widoczny jest już tydzień po zabiegu. 90% efektu uzyskujemy po 4 tygodniach od zabiegu, a pełne 100% dobrego efektu uzyskujemy po 3 miesiącach. W pierwszym tygodniu mogą występować siniaki na podbródku i szyi.
Profiloplastyka i wolumetria twarzy
Większość osób niezadowolonych z wyglądu profilu twarzy skarży się na kształt swojego nosa, policzków lub podbródka. Na szczęście nowoczesna medycyna estetyczna ma do zaoferowania wiele sposobów korekty.