fbpx

Laserowe usuwanie tatuażu

Autor Magdalena Błaszczak
Laserowe usuwanie tatuaży

Kiedyś był pamiątką na całe życie. Dziś dzięki nowoczesnym laserom można się go pozbyć raz na zawsze. 

Dr Michał Kaniowski o laserowym usuwaniu tatuaży

Specjalista dermatolog z Kaniowscy Clinic we Wrocławiu

Laserowe usuwanie tatuażu – laser pikosekundowy

Najsilniejszy medyczny laser pikosekundowy posiada innowacyjną technologię ultrakrótkich impulsów, o mocy szczytowej dziesięć razy większej w porównaniu z technologią Q-Switch. Otwiera to zupełnie nowe możliwości terapeutyczne oraz zwiększa skuteczność i bezpieczeństwo leczenia.
Laser umożliwia terapię zmian barwnikowych, tych związanych z naskórkiem oraz tych umiejscowionych głęboko w skórze właściwej. Możemy skutecznie leczyć nim: plamy posłoneczne, uporczywe przebarwienia, melasmę. Laser wykazuje także doskonałą skuteczność w usuwaniu tatuaży, w tym tych różnokolorowych, poza tym daje możliwość usuwania makijażu permanentnego, co stanowiło do tej pory sporą trudność. Sprawdza się także w leczeniu tatuażu powypadkowego, na który składają się drobne fragmenty ciał stałych tkwiących w skórze. Terapia wymaga to kilku sesji zabiegowych, których ilość zależy od koloru i intensywności pigmentacji. 

Jak działa laser pikosekundowy?

Nowoczesne lasery pikosekundowe to ogromny postęp w medycynie. W porównaniu z poprzednią generacją laserów, pracujące w tej technologii urządzenia, umożliwiają uzyskiwanie lepszych efektów terapeutycznych przy jednoczesnym skróceniu ilości sesji zabiegowych. Dodatkowo zminimalizowane zostały odczucia bólowe i ryzyko działań niepożądanych, co zwiększa znacznie komfort pacjentów. Niebywałą zaletą tego lasera jest posiadanie końcówki frakcyjnej. Dzięki soczewce frakcyjnej możemy wpływać poprawę struktury skóry. Sprawdza się ona doskonale w zabiegach odmładzających, leczeniu blizn potrądzikowych, otwiera także nowe możliwości bezpiecznego leczenia, tak trudnego problemu, jakim są rozstępy. 

Laserowe usuwanie tatuażu – efekty 

Tatuaże – potrzeba przeważnie 6-10 zabiegów. Kolor zielony może wymagać większej ilości powtórzeń. Usunięcie tatuażu jest trwałe, a ryzyko powstania blizn minimalne w porównaniu z innymi terapiami.

Łagodne zmiany barwnikowe – zwykle wystarcza jeden zabieg.

Przebarwienia hormonalne – 3-5 zabiegów. Utrzymanie efektu związane jest z koniecznością stałej, skutecznej ochrony przeciwsłonecznej.

Blizny i przebudowa skóry – pierwsze rezultaty widoczne są po kilku tygodniach od zabiegu. Przebudowa jest trwała, w zależności od wskazania, czasem zaleca się wykonanie kilku serii zabiegów.

Rozstępy – zwykle wykonujemy serię 3-5 zabiegów. Program leczenia rozstępów ustalany jest indywidualnie z każdym pacjentem. A terapię uznajemy za zakończoną w przypadku uzyskania satysfakcjonującego efektu dla pacjenta.

Zalecenia po zabiegu usunięcia tatuażu

 • Ochrona przed promieniowaniem UV przez 4 tygodnie po zabiegach.
 • Stosowanie specjalistycznych kremów łagodzących przez kilka dni po zabiegu.
 • U pacjentów ze skłonnościami do opryszczki – stosowanie doustnego acykloviru.

Przeciwwskazania do zabiegu usuwania tatuażu

 • Infekcje skóry w miejscu działania lasera.
 • Opalanie się w czasie krótszym niż 2 tygodnie przed zabiegiem
 • Jednoczesne przyjmowanie leków fotouczulających i nadwrażliwość na światło
 • Ciąża i choroby nowotworowe 

Działania niepożądane

Częste: 

 • Zaczerwienienie trwające kilka dni po zabiegu. 
 • Drobne wybroczyny na skórze, zwykle ustępujące po 1-5 dniach. 
 • Obrzęk niewielkiego stopnia zwykle w dniu wykonania zabiegu. 
 • Przy użyciu soczewki frakcyjnej w leczeniu blizn i rozstępów może wystąpić chwilowe, drobne, punktowe krwawienie.

Rzadkie:

 • Długo utrzymujące się strupki w miejscu leczenia, 
 • kilkutygodniowy rumień, 
 • wysiew trądzikopodobnych grudek, 
 • infekcja skóry, 
 • w niezwykle rzadkich przypadkach opisywano oparzenie skóry, bliznowacenie lub przebarwienia pozapalne.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.