Kiedyś był pamiątką na całe życie. Dziś dzięki nowoczesnym laserom można się go pozbyć raz na zawsze.
Laserowe usuwanie tatuażu – laser pikosekundowy
Najsilniejszy medyczny laser pikosekundowy posiada innowacyjną technologię ultrakrótkich impulsów, o mocy szczytowej dziesięć razy większej w porównaniu z technologią Q-Switch. Otwiera to zupełnie nowe możliwości terapeutyczne oraz zwiększa skuteczność i bezpieczeństwo leczenia.
Laser umożliwia terapię zmian barwnikowych, tych związanych z naskórkiem oraz tych umiejscowionych głęboko w skórze właściwej. Możemy skutecznie leczyć nim: plamy posłoneczne, uporczywe przebarwienia, melasmę. Laser wykazuje także doskonałą skuteczność w usuwaniu tatuaży, w tym tych różnokolorowych, poza tym daje możliwość usuwania makijażu permanentnego, co stanowiło do tej pory sporą trudność. Sprawdza się także w leczeniu tatuażu powypadkowego, na który składają się drobne fragmenty ciał stałych tkwiących w skórze. Terapia wymaga to kilku sesji zabiegowych, których ilość zależy od koloru i intensywności pigmentacji.
Jak działa laser pikosekundowy?
Nowoczesne lasery pikosekundowe to ogromny postęp w medycynie. W porównaniu z poprzednią generacją laserów, pracujące w tej technologii urządzenia, umożliwiają uzyskiwanie lepszych efektów terapeutycznych przy jednoczesnym skróceniu ilości sesji zabiegowych. Dodatkowo zminimalizowane zostały odczucia bólowe i ryzyko działań niepożądanych, co zwiększa znacznie komfort pacjentów. Niebywałą zaletą tego lasera jest posiadanie końcówki frakcyjnej. Dzięki soczewce frakcyjnej możemy wpływać poprawę struktury skóry. Sprawdza się ona doskonale w zabiegach odmładzających, leczeniu blizn potrądzikowych, otwiera także nowe możliwości bezpiecznego leczenia, tak trudnego problemu, jakim są rozstępy.
Laserowe usuwanie tatuażu – efekty
Tatuaże – potrzeba przeważnie 6-10 zabiegów. Kolor zielony może wymagać większej ilości powtórzeń. Usunięcie tatuażu jest trwałe, a ryzyko powstania blizn minimalne w porównaniu z innymi terapiami.
Łagodne zmiany barwnikowe – zwykle wystarcza jeden zabieg.
Przebarwienia hormonalne – 3-5 zabiegów. Utrzymanie efektu związane jest z koniecznością stałej, skutecznej ochrony przeciwsłonecznej.
Blizny i przebudowa skóry – pierwsze rezultaty widoczne są po kilku tygodniach od zabiegu. Przebudowa jest trwała, w zależności od wskazania, czasem zaleca się wykonanie kilku serii zabiegów.
Rozstępy – zwykle wykonujemy serię 3-5 zabiegów. Program leczenia rozstępów ustalany jest indywidualnie z każdym pacjentem. A terapię uznajemy za zakończoną w przypadku uzyskania satysfakcjonującego efektu dla pacjenta.
Zalecenia po zabiegu usunięcia tatuażu
- Ochrona przed promieniowaniem UV przez 4 tygodnie po zabiegach.
- Stosowanie specjalistycznych kremów łagodzących przez kilka dni po zabiegu.
- U pacjentów ze skłonnościami do opryszczki – stosowanie doustnego acykloviru.
Przeciwwskazania do zabiegu usuwania tatuażu
- Infekcje skóry w miejscu działania lasera.
- Opalanie się w czasie krótszym niż 2 tygodnie przed zabiegiem
- Jednoczesne przyjmowanie leków fotouczulających i nadwrażliwość na światło
- Ciąża i choroby nowotworowe
Działania niepożądane
Częste:
- Zaczerwienienie trwające kilka dni po zabiegu.
- Drobne wybroczyny na skórze, zwykle ustępujące po 1-5 dniach.
- Obrzęk niewielkiego stopnia zwykle w dniu wykonania zabiegu.
- Przy użyciu soczewki frakcyjnej w leczeniu blizn i rozstępów może wystąpić chwilowe, drobne, punktowe krwawienie.
Rzadkie:
- Długo utrzymujące się strupki w miejscu leczenia,
- kilkutygodniowy rumień,
- wysiew trądzikopodobnych grudek,
- infekcja skóry,
- w niezwykle rzadkich przypadkach opisywano oparzenie skóry, bliznowacenie lub przebarwienia pozapalne.