Szacuje się, że skóra dojrzała jest o 20% cieńsza od skóry młodej. Na jakość i intensywność procesu starzenia skóry ma wpływ wiele czynników zarówno wewnętrznych ( np. predyspozycje genetyczne czy zaburzenia hormonalne) jak i zewnętrznych (nasłonecznianie, nikotynizm, stres, zła dieta). Podczas procesu starzenia zmniejsza się jakość komórek skóry, ilość naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za jej ukrwienie oraz ilość i jakość włókien kolagenowych które przybierają chaotyczny rozkład. W konsekwencji widzimy pojawiające się zmarszczki, bruzdy, opadanie owalu, utratę elastyczności, ziemiste zabarwienie z ogniskami hiperpigmentacji oraz suchość i wzmożone łuszczenie skóry.
dr n. med. Alicja Przybycin o kwasie l-polimlekowym
lekarz medycyny estetycznej
Badania wykazały, że nawet dojrzała skóra ma szansę na regenerację i produkcję nowego kolagenu pod warunkiem, że zastosuje się zabiegi mające na celu pobudzenie tego procesu czyli tzw. biostymulację.
Szeroko pojęte biostymulatory tkankowe są obecnie wiodącym trendem w medycynie estetycznej. Wśród tych najbardziej znanych można wymienić polinukleotydy, hydroksyapatyt wapnia, polikaprolakton, hybrydy kwasu hialuronowego oraz kwas polimlekowy. Zadaniem biostymulatora jest pobudzenie procesu produkcji nowego kolagenu (typu I) oraz elastyny w skórze oraz tkance podskórnej, tak aby przywrócić utraconą elastyczność i objętość.
Historia wykorzystania kwasu l-polimlekowgo w medycynie
Kwas polimlekowy (PLA) (L-polimlekowy oraz D,L-polimlekowy) jest dobrze przebadanym silnym stymulatorem produkcji kolagenu, którego działanie jest poparte licznymi badaniami klinicznymi i szeroko opisane w fachowej literaturze.
Kwas L-polimlekowy (PLLA) jest stosowany w medycynie estetycznej od 1999 roku w Europie oraz 2004 roku w USA. Początkowo stosowany był jako stymulator oraz wypełniacz u pacjentów z lipoatrofią w przebiegu zakażenia wirusem HIV. Dopiero w późniejszych latach zyskał szerokie zastosowanie w medycynie przeciwstarzeniowej nie tylko twarzy, ale również innych partii ciała. W Polsce jest ponownie dostępny od 2021 roku.
W jaki sposób działa kwas l-polimlekowy?
Kwas D,L-polimlekowy (PDLLA) jest innym wariantem kwasu polimlekowego, różniącym się wyglądem cząsteczki, która w przeciwieństwie do ostrych zarysów PLLA, jest kulista i gładka, powodują przez to lepiej kontrolowaną odpowiedź zapalną z mniejszym odsetkiem powikłań pod postacią tworzenia ziarniniaków zapalnych.
W ampułce preparatu oprócz samego kwasu polimlekowego znajduje się mannitol stabilizujący liofilizat kwasu oraz sól sodowa karboksymetylocelulozy tworząca po uwodnieniu zawiesinę w której rozłożone są cząsteczki produktu.
Jak zachowuje się kwas l-polimlekowy w skórze?
PLA jest całkowicie biodegradowalny, a jego rozkład w tkankach następuje w czasie około 18 miesięcy od momentu podania. Po iniekcji jest rozpoznawany jako ciało obce wokół którego uruchomiony zostaje proces zapalny ostry, stosunkowo szybko przechodzący w przewlekły o niewielkim nasileniu (subkliniczny). Pojawiają się neutrofile i makrofagi, a następnie komórki olbrzymie, które powodują powstanie wokół cząsteczki kwasu włóknistej otoczki zawierającej fibroblasty. W miarę degradacji PLA (hydrolizy do kwasu mlekowego), zwiększa się ilość fibroblastów pobudzanych przez kwas mlekowy do kolagenogenezy (głównie typu I). Efektem jest poprawa napięcia skóry i tkanki podskórnej oraz efekt naturalnego wypełnienia.
Ilość zabiegów jest uzależniona od stanu wyjściowego skóry i tkanki podskórnej oraz od oczekiwań pacjenta. Powinno się wykonać minimum dwa zabiegi w odstępie co najmniej 2 miesięcy.
Czy powiększanie pośladków kwasem L-polimlekowym jest bezpieczne?
Wygląd i kształt pośladków świadczy o atrakcyjności fizycznej i zawsze był uważany za kryterium kobiecej urody, co historycznie związane było z płodnością i stanem zdrowia. Wraz ze starzeniem się, utratą masy ciała lub stanami chorobowymi skóra traci elastyczność, utrata podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy pośladków prowadzi do zmniejszenia ich objętości, a osłabienie więzadeł – do ich obniżenia. W medycynie estetycznej wykorzystywane jest wiele produktów służących odbudowie objętości i poprawie jakości skóry. Jednym z nich jest kwas L-polimlekowy (PLLA). Coraz szerzej wykorzystywany we wskazaniach poza twarzą.
Sprzęt oparty na technologii Hi-Fu (High Intensity Focused Ultrasound) daje świetny efekt liftingu w obrębie twarzy. To najczęstszy zabieg, który wykonuję swoim pacjentom, aby poprawić …
Toksyna botulinowa, potocznie nazywana botoksem, pozwala pozbyć się zmarszczek mimicznych i nadać twarzy młodszy, zrelaksowany wygląd. Są jednak pacjenci, którzy się skarżą, że efekt zabiegu …