fbpx

Kwas l-polimlekowy czy hialuronowy – który skuteczniej odmładza?

Autor Magdalena Błaszczak
Kwas-l-polimlekowy-czy-hialuronowy

Kwas l-polimlekowy początkowo był stosowany u ludzi z rozwiniętym AIDS, którzy mieli bardzo wychudzone twarze. Z powodu zaniku tkanki tłuszczowej 40-latkowie wyglądali na lat 60. Stąd powstał pomysł, aby przez podawanie kwasu l-polimlekowego przywrócić objętość ich twarzom.

Dr Marek Wasiluk Estetyczny Portal

Dr Marek Wasiluk o kwasie l-polimlekowym

lekarz medycyny estetycznej

Czym jest kwas l-polimlekowy?

Kwas l-polimlekowy jest biostymulatorem stosowanym przeze mnie w zabiegach wolumetrycznych od 10 lat. Preparat kwasu l-polimlekowego to kłaczki rozpuszczone w wodzie. W czystej postaci jest to proszek, który uwadniamy i podajemy pod skórę. Woda się wchłonie, a kłaczki, które pozostają, wywołują stymulację kolagenu.
Z punktu widzenia efektów zabiegów niewątpliwie kwas polimlekowy jest najlepszym pobudzaczem i ma wyższą skuteczność od jakiegokolwiek innego preparatu (czy to biostymulatora, czy wypełniacza). Jednak ilość wytworzonego po zabiegu kolagenu to nie wszystko. Równie istotna jest także jego jakość oraz bezpieczeństwo zabiegu – i dopiero wyważenie między tymi elementami powoduje, że preparat możemy uznać za satysfakcjonujący. Silne pobudzanie wiąże się jednocześnie z większym ryzykiem nieprawidłowych reakcji. Dlatego tak ważna jest dobra kwalifikacja pacjentów do zabiegów.

Czym się różni kwas l-polimlekowy od hialuronowego?

Różnica jest taka, że w przypadku kwasu hialuronowego wypełnienie następuje przez podanie do tkanek ciała obcego, które po kilku miesiącach ulegnie rozpadowi (i w efekcie tkanka wróci do punktu wyjścia). Biostymulator zaś stymuluje własne komórki organizmu do produkcji kolagenu, co oznacza wypełnienie własnym, naturalnym kolagenem.

Gdybyśmy mieli porównać zdolności stymulacji, to w uproszczeniu:

  • Kwas hialuronowy w 85% jest wypełniaczem, a w 10-15% biostymulatorem (bo nawet on pobudza, tyle że niewiele w porównaniu z typowymi biostymulatorami).
  • Kwas l-polimlekowy jest biostymulatorem w 99% procentach, a tylko w 1% jest wypełniaczem.

Efekty po zabiegu z kwasem l-polimlekowym

W przypadku kwasu l-polimlekowego efekt pobudzenia jest tak duży, że wytwarza się głównie kolagen typu III. To nie ten naturalny, który mamy normalnie w skórze, tylko ten, który tworzy się po urazach. Z punktu widzenia trwałości nie ma to znaczenia, ale z punktu widzenia dynamicznej estetyki twarzy już niekoniecznie – jeśli przesadzimy, możemy uzyskać efekt sztuczności. Przy kwasie l-polimlekowym jest to łatwe, ale najprostsze jest przy kwasie hialuronowym.

Kwas l-polimlekowy tylko w rękach lekarza

Preparat musi podawać lekarz i musi zrobić to precyzyjnie. Kwasu l-polimlekowego nie da się rozpuścić tak jak kwasu hialuronowego w przypadku nieudanego zabiegu. Kłaczki są niemal jak ziarenka mąki, nie da się ich wyciągnąć, zostaną w tkance, dopóki same się nie zmetabolizują. Z punktu widzenia profesjonalizmu jest to najtrudniejszy zabieg ze wszystkich związanych z podawaniem wypełniaczy i biostymulatorów, bo nie wybacza błędów. Poza tym wymaga wyobraźni przestrzennej – nie widzimy efektów od razu, musimy więc przewidywać, co chcemy osiągnąć i co się wydarzy już po powstaniu nowego kolagenu

Dla kogo kwas l-polimlekowy

Kwas l-polimlekowy stosowany jest głównie do zabiegów wolumetrycznych, czyli do korygowania kształtów twarzy. Jest doskonałym preparatem dla osób 50+ i 60+, gdyż w tym wieku dużo kolagenu zanika. Najlepiej efekty tego zabiegu widać na szczupłych, zasuszonych twarzach. Konsystencja uwodnionych kłaczków ma pewne zalety. Dzięki niej możemy podać preparat w wiotką skórę na ciele (wiotki brzuch, pergaminowa skóra na ramionach, pelikany), aby poprawić jej jakość. Ale ma też wady – nie zrobimy kwasem l-polimlekowym precyzyjnie zabiegu na szyi czy pod oczami.

Kwas l-polimlekowy jest też dobrą alternatywą dla wypełnień z tłuszczu – daje porównywalny efekt przy dużo mniejszej inwazyjności procedury.

Kwas hialuronowy – jaki wypełniacz jest najlepszy?

Jakie funkcje pełni kwas hialuronowy? Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie komórek naszej skóry, reguluje wszystkie procesy fizjologiczne. Opowiada za…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.