Wszczepienie implantów w pośladki ma wiele zalet. Te główne to przede wszystkim trwały efekt, precyzyjny kształt oraz duży wybór wielkości. Niestety, zabieg jest obarczony zagrożeniami: istnieje ryzyko infekcji, zdarza się przemieszczenie implantów, a same implanty mogą wymagać wymiany. Innymi możliwymi metodami są przeszczep tłuszczu oraz wypełnianie kwasem hialuronowym.
dr Krzysztof Biegański o powiększaniu pośladków
Chirurg plastyk, absolwent Akademii Medycznej w Poznaniu oraz Wydziału Lekarskiego Albert-Ludwigs-Universität we Freiburgu w Niemczech. Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE) i Niemieckiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, Rekonstrukcyjnych i Estetycznych (DGPRÄC). Należy do Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ISAPS).
Czym jest llipofilling?
To powiększanie pośladków tłuszczem. Zaletą zabiegu jest naturalny efekt oraz niskie ryzyko powikłań. Stopień powiększenia jest uzależniony od ilości pobranej od pacjenta tkanki tłuszczowej. Wybierając tę metodę, warto wziąć pod uwagę, że część przeszczepionego tłuszczu ulegnie naturalnemu wchłonięciu. Z kolei ta część, która się wgoi, pozostanie z nami na całe życie.
Wypełnianie pośladków kwasem hialuronowym
To metoda tymczasowa, odwracalna, a efekt utrzymuje się tylko przez kilka miesięcy. Wszczepiony kwas hialuronowy może się przemieszczać i powodować granulomy.
Procedura powiększenia pośladków tłuszczem
Opiera się na lipotransferze, czyli przeszczepie własnej tkanki tłuszczowej z wybranej części ciała, takiej jak uda, brzuch czy biodra. Przeniesienie komórek tłuszczowych z tych obszarów nie tylko pozwala na ich widoczne wymodelowanie, lecz także umożliwia osiągnięcie naturalnego efektu powiększenia pośladków. To rozwiązanie jest mniej inwazyjne niż wszczepianie implantów, a jednocześnie daje długotrwały efekt. W przeciwieństwie do aplikacji kwasu hialuronowego przeszczepiona tkanka tłuszczowa pozostaje na miejscu i nie migruje.
Jak wygląda lipotransfer? Przebieg zabiegu.
Procedurę rozpoczyna szczegółowa konsultacja i kwalifikacja do zabiegu. Jest on zwykle przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Najpierw jest wykonywana liposukcja, podczas której pobiera się tkankę tłuszczową z wybranych obszarów ciała pacjenta, takich jak biodra, plecy, uda czy brzuch. Dodatkową zaletą tej metody jest możliwość pozbycia się nadmiaru tłuszczu w miejscach, gdzie nagromadziło się go zbyt wiele. Pobrany tłuszcz jest poddawany procesowi filtracji i przygotowywany do dalszych etapów zabiegu. Specjalista precyzyjnie wstrzykuje przygotowany materiał w określone punkty na pośladkach, nadając im pożądany kształt i objętość. Warto podkreślić, że podczas tego procesu stosuje się małe nakłucia, co minimalizuje widoczność blizn na skórze i sprzyja szybszej rekonwalescencji. Całość trwa około 2–2,5 godziny.
Przygotowania i rekonwalescencja
Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Na dwa tygodnie przed planowanym terminem zaleca się jedynie zaprzestanie palenia tytoniu, a także rezygnację z przyjmowania leków rozrzedzających krew. Żeby osiągnąć pożądany efekt i szybko powrócić do pełnej aktywności fizycznej po zabiegu, należy przestrzegać wszelkich zaleceń wskazanych przez specjalistę.
Konieczne jest noszenie specjalnej bielizny uciskająco-modelującej przez cztery tygodni od zabiegu, a także unikanie spania na plecach oraz ograniczenie siedzenia do minimum. Należy również unikać wysiłku fizycznego przez co najmniej trzy tygodnie po zabiegu. Ponadto, by przyspieszyć gojenie i zmniejszyć obrzęki, od drugiego tygodnia po zabiegu zaleca się specjalistyczne masaże drenujące.
Kto uzyskuje najlepsze efekty?
Zabieg ten jest przeznaczony dla osób, które posiadają płaskie lub asymetryczne pośladki, pozbawioną jędrności skórę bądź ubytki tkankowe powstałe np. na skutek urazu. Jednym z kluczowych aspektów lipofillingu jest również widoczne wymodelowanie obszarów, z których jest pobierany tłuszcz. Powiększenie pośladków tłuszczem to zabieg, który oferuje trwałe rezultaty, nadając sylwetce naturalny i atrakcyjny wygląd. Dla wielu osób jest to doskonałe rozwiązanie, by poprawić wygląd pośladków oraz osiągnąć pożądane proporcje ciała.
Przeciwwskazania
Istnieją pewne przeciwskazania i czynniki ryzyka, które należy uwzględnić przed podjęciem decyzji o wykonaniu brazylijskiego liftingu pośladków. Do najważniejszych z nich należą:
· choroby nowotworowe i autoimmunologiczne,
· choroby serca,
· cukrzyca,
· problemy z układem krążenia,
· zbyt niska waga,
· infekcje w obszarze zabiegowym (zarówno w miejscu pobrania, jak i podania),
· zaburzenie krzepnięcia krwi,ciąża i karmienie piersią.
Jakie są ewentualne komplikacje po zabiegu?
– Infekcja: istnieje ryzyko wystąpienia infekcji w miejscu wszczepienia tłuszczu, która może wymagać zastosowania antybiotykoterapii.
– Wchłonięcie się części przeszczepionej tkanki tłuszczowej: może to skutkować utratą części objętości, którą przeszczepiono.
– Nierówności: w miejscu pobrania mogą powstawać niewielkie nierówności lub zrosty, które zwykle ustępują po fizjoterapii.
– Tworzenie się blizn: zwykle blizny po zabiegu mają zaledwie kilka milimetrów, ale gdy są świeże, w wyniku opalania mogą ulegać przebarwieniu.
Czy powiększanie pośladków kwasem L-polimlekowym jest bezpieczne?
Wygląd i kształt pośladków świadczy o atrakcyjności fizycznej i zawsze był uważany za kryterium kobiecej urody, co historycznie związane było z płodnością i stanem zdrowia. Wraz ze starzeniem się, utratą masy ciała lub stanami chorobowymi skóra traci elastyczność, utrata podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy pośladków prowadzi do zmniejszenia ich objętości, a osłabienie więzadeł – do ich obniżenia. W medycynie estetycznej wykorzystywane jest wiele produktów służących odbudowie objętości i poprawie jakości skóry. Jednym z nich jest kwas L-polimlekowy (PLLA). Coraz szerzej wykorzystywany we wskazaniach poza twarzą…
Wraz z rozwojem medycyny estetycznej odchodzi się od przerysowanego wyglądu, jaki uzyskiwano niegdyś przy zastosowaniu kwasu hialuronowego. Chociaż HA nie trafił bynajmniej do lamusa, to jego …
Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego są najczęściej stosowanymi wypełniaczami tkanek miękkich. Leczą niedobory objętości twarzy, konturują ją, pomagają odmłodzić. Chociaż wydają się mieć podobne właściwości, …