1,3K
Kwas bursztynowy – w jaki sposób odmładza skórę?
Kwas bursztynowy to naturalny składnik każdej komórki organizmu. Do tej pory jego wytwarzanie było bardzo kosztowne. Pozyskiwano go z ropy naftowej lub, jeszcze kosztowniej, z bałtyckiego bursztynu. W ostatnich latach, dzięki biotechnologii, opracowano metody pozyskiwania kwasu bursztynowego na skalę przemysłową. W ten sposób rynek kosmetologiczny zyskał możliwość zastosowania nowego składnika pochodzenia roślinnego.
Inflammaming a kwas bursztynowy
- Wpływa na procesy związane z tzw. „inflammagingiem”. Inflammaging to jedna z teorii starzenia się, u podłoża której leżą przewlekłe procesy zapalne.
- Zapalenie jest podstawową odpowiedzią biologiczną mającą na celu zapobieganie, ograniczanie i naprawianie uszkodzeń powodowanych przez atakujące patogeny lub inne endogenne biocząsteczki.
- Taka przejściowa odpowiedź zapalna jest bardzo korzystna. Niestety, przewlekłe zapalenie jest cechą charakterystyczną biologicznego starzenia.
Jak kwas bursztynowy wpływa na skórę?
- Badania wskazują na znacząca rolę kwasu bursztynowego w stymulowaniu fibroblastów, a tym samym rolę w procesie odmładzania skóry.
- Kwas bursztynowy jest pośrednim, wewnątrzkomórkowym metabolitem w cyklu oddychania komórkowego. W warunkach stresu i stanu zapalnego, a takim stanem jest „inflammaging”, gromadzi się w środowisku zewnątrzkomórkowym.
- W przestrzeni pozakomórkowej moduluje wzorce ekspresji genów i emituje sygnały podobne do hormonów, wpływając na procesy regeneracji.
- Testy przeprowadzone przez laboratorium Bionos potwierdziły szczególny wpływ kwasu bursztynowego na starzejące się fibroblasty. Wolny kwas bursztynowy zwiększał ich żywotność i aktywność proliferacyjną, ale enkapsulowany w glicerosomach zwiększał je o prawie 2 razy więcej w porównaniu do wolnego kwasu. Może to oznaczać, że enkapsulowanie wspomaga jego działanie wewnątrz komórki.
Peeling z kwasem bursztynowym – dla jakiej skóry będzie najlepszy?
- Peeling z kwasem bursztynowym jest skierowany na potrzeby skóry dotkniętej starzeniem, dla której istotne będzie odmłodzenie starzejących się fibroblastów, a tym samym stymulowanie syntezy włókien kolagenowych i elastynowych oraz substancji amorficznych: glikozaminoglikanów, proteoglikanów i kwasu hialuronowego.
- Poprawia integralność połączenia skórno-naskórkowego oraz prawidłowe nawilżenie skóry oraz redukuje stany zapalne związane z inflammagingiem.
- Pobudza metabolizm, stymuluje oddychanie komórkowe, działa jak silny składnik energetyczny, ułatwiając produkcję ATP oraz działa regenerująco i przeciwutleniająco w komórkach.
- Może być przy tym stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym wrażliwej i dojrzałej.
1 Nilsson, M.I.; Tarnopolsky, M.A. Mitochondria and Aging—The Role of Exercise as a Countermeasure. Biology 2019, 8, 40. 2 M. Borumand „Combination treatment with hyaluronic acid, succinate, and collagen: A novel approach to skin rejuvenation” Abstracts: J Clin Exp Dermatol Res (4th International Conference and Expo on Cosmetology & richology June 22-24, 2015 Philadelphia, USA) 3 Connors, J.; Dawe, N.; Van Limbergen, J. The Role of Succinate in the Regulation of Intestinal Inflammation. Nutrients 2019, 11, 25. 4 Sesderma data on file: In vitro assessment of the proliferatint effects in Young and senescent human dermal fibroblasts. Bionos 2019.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE
Chemoeksfoliacja, potocznie zwana peelingami, to popularna, stosunkowo niedroga, ogólnie bezpieczna metoda odświeżania i odmładzania skóry…
Autor Przemek
mgr Katarzyna Łazęcka o kwasach, które można stosować wiosną kosmetolog Kwas migdałowy Posiada dużą cząsteczkę,…
Autor Magdalena Błaszczak
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA