fbpx

Kuracja estrogenem – w jaki sposób działa przeciwstarzeniowo?

Autor Magdalena Błaszczak
estrogen

Lekarze medycyny estetycznej mogą bezpiecznie i skutecznie włączyć kilka preparatów hormonalnych do swojego repertuaru zabiegów estetycznego odmładzania kobiet. Wymaga to jednak specjalistycznego szkolenia i ścisłego monitorowania.

Dr-Bartosz-Pawlikowski

dr Bartosz Pawlikowski o kuracji estrogenem

lekarz medycyny estetycznej

Jak działa estrogen?

Estrogen to główny hormon płciowy u kobiet, który ma kilka korzystnych właściwości przeciwdziałających starzeniu się skóry. Badania wykazały, że estrogen ułatwia zatrzymywanie i przywracanie nawilżenia skóry, zwiększa pulę kolagenu i grubość skóry hamując metaloproteazy macierzy (MMP), stymuluje proliferację keratynocytów i przyspiesza gojenie się ran skóry poprzez zwiększenie unaczynienia skóry. Ponadto dane eksperymentalne pokazują, że estrogen ma właściwości przeciwutleniające, a zatem może chronić komórki skóry przed stresem oksydacyjnym.

Co się dzieje gdy spada poziom estrogenu?

Spadek poziomu estrogenów jest związany z oznakami starzenia się skóry. Udokumentowany wpływ niedoboru estrogenów na skórę opiera się na zmianach obserwowanych u kobiet po menopauzie. Wiele kobiet zgłasza nagłe starzenie się skóry zaledwie kilka miesięcy po wystąpieniu objawów menopauzy. Jednym z najwcześniejszych objawów jest pogarszająca się suchość skóry związana ze zmniejszeniem wydzielania sebum i obniżonym poziomem mukopolisacharydów i kwasu hialuronowego. Niedobór estrogenów również przyspiesza utratę elastyczności skóry, prowadzącą do powstawania zmarszczek. Ponadto Affinito i wsp. wykazali, że poziom kolagenu koreluje z poziomem estrogenu. Badania wykazały, że do 30% kolagenu w skórze może zostać utracone w ciągu pierwszych 5 lat po menopauzie, prowadząc do stopniowego zmniejszania się grubości skóry w tempie 1,1% rocznie.

Utrata estrogenu a wzrost masy ciała

Utrata estrogenu w okresie menopauzy jest również związana ze zmianami składu ciała. Dane podłużne wykazały, że kobiety doświadczają redystrybucji tłuszczu w jamie brzusznej oraz znacznego wzrostu obwodu talii i masy tkanki tłuszczowej rozpoczynającego się w okresie okołomenopauzalnym. Zmiany te okazały się niepokojące dla kobiet, ponieważ przybieranie na wadze jest głównym problemem zdrowotnym wśród kobiet w wieku od 55 do 65 lat i znacząco wpływa na samoocenę, funkcjonowanie społeczne i jakość życia.

Odchudzanie – dlaczego z czasem jest nam coraz trudniej schudnąć?

Przeciętnemu dorosłemu przybywa od pół do jednego kilograma rocznie – a wraz z wiekiem, jak może się wydawać, coraz trudniej jest schudnąć. Nawet jeśli nie miałaś dotychczas problemów z utrzymaniem wagi, stopniowe pojawianie się dodatkowych kilogramów staje się z czasem trudniejsze do opanowania…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.