Lekarze medycyny estetycznej mogą bezpiecznie i skutecznie włączyć kilka preparatów hormonalnych do swojego repertuaru zabiegów estetycznego odmładzania kobiet. Wymaga to jednak specjalistycznego szkolenia i ścisłego monitorowania.
dr Bartosz Pawlikowski o kuracji estrogenem
lekarz medycyny estetycznej
Jak działa estrogen?
Estrogen to główny hormon płciowy u kobiet, który ma kilka korzystnych właściwości przeciwdziałających starzeniu się skóry. Badania wykazały, że estrogen ułatwia zatrzymywanie i przywracanie nawilżenia skóry, zwiększa pulę kolagenu i grubość skóry hamując metaloproteazy macierzy (MMP), stymuluje proliferację keratynocytów i przyspiesza gojenie się ran skóry poprzez zwiększenie unaczynienia skóry. Ponadto dane eksperymentalne pokazują, że estrogen ma właściwości przeciwutleniające, a zatem może chronić komórki skóry przed stresem oksydacyjnym.
Co się dzieje gdy spada poziom estrogenu?
Spadek poziomu estrogenów jest związany z oznakami starzenia się skóry. Udokumentowany wpływ niedoboru estrogenów na skórę opiera się na zmianach obserwowanych u kobiet po menopauzie. Wiele kobiet zgłasza nagłe starzenie się skóry zaledwie kilka miesięcy po wystąpieniu objawów menopauzy. Jednym z najwcześniejszych objawów jest pogarszająca się suchość skóry związana ze zmniejszeniem wydzielania sebum i obniżonym poziomem mukopolisacharydów i kwasu hialuronowego. Niedobór estrogenów również przyspiesza utratę elastyczności skóry, prowadzącą do powstawania zmarszczek. Ponadto Affinito i wsp. wykazali, że poziom kolagenu koreluje z poziomem estrogenu. Badania wykazały, że do 30% kolagenu w skórze może zostać utracone w ciągu pierwszych 5 lat po menopauzie, prowadząc do stopniowego zmniejszania się grubości skóry w tempie 1,1% rocznie.
Utrata estrogenu a wzrost masy ciała
Utrata estrogenu w okresie menopauzy jest również związana ze zmianami składu ciała. Dane podłużne wykazały, że kobiety doświadczają redystrybucji tłuszczu w jamie brzusznej oraz znacznego wzrostu obwodu talii i masy tkanki tłuszczowej rozpoczynającego się w okresie okołomenopauzalnym. Zmiany te okazały się niepokojące dla kobiet, ponieważ przybieranie na wadze jest głównym problemem zdrowotnym wśród kobiet w wieku od 55 do 65 lat i znacząco wpływa na samoocenę, funkcjonowanie społeczne i jakość życia.
Odchudzanie – dlaczego z czasem jest nam coraz trudniej schudnąć?
Przeciętnemu dorosłemu przybywa od pół do jednego kilograma rocznie – a wraz z wiekiem, jak może się wydawać, coraz trudniej jest schudnąć. Nawet jeśli nie miałaś dotychczas problemów z utrzymaniem wagi, stopniowe pojawianie się dodatkowych kilogramów staje się z czasem trudniejsze do opanowania…
W badaniu opublikowanym w Archives of Facial Plastic Surgery porównano twarze bliźniaczek. Jedna z nich…
lek. med. Anna Grodecka specjalista dermatolog-wenerolog z Kliniki Medestetis dr Kuschill Czym spowodowana jest opryszczka…