fbpx

Który kosmetyk z retinolem najlepiej odmładza?

Autor Magdalena Błaszczak
Dr Joanna Suseł

dr n. med. Joanna Suseł o najskuteczniej odmładzających kosmetykach z retinolem

lekarz dermatolog z JM Susel Clinic

Ze względu na swój znakomity potencjał odnowy komórek, retinoidy są niezastąpionymi substancjami w medycynie estetycznej do hamowania i odwracania procesu starzenia skóry.

Retinoidy dzielimy na trzy generacje:

  1. Naturalne, czyli retinol i jego metabolity: aldehyd retinowy (retinaldehyd), kwas retinowy, który nazywany jest tretinoiną oraz izotretinoina.
  1. Syntetyczne pochodne retinoidów monoaromatyczne, czyli aciretin.
  1. Syntetyczne pochodne retinoidów poliaromatyczne, czyli adapalen oraz oraz dostępny od niedawna trifaroten.

W jaki sposób kosmetyki z retinolem odmładzają?

Efekt molekularny działania retinoidów polega na połączeniu z receptorami jądrowymi RAR komórek i wpływa na ich wzrost, różnicowanie i apoptozę. Istnieją 3 rodzaje RAR : gamma, beta i alfa. W skórze najwięcej jest receptorów gamma i one mają największe znaczenie dla procesów transformacji komórkowej. Retinol i jego metabolity, szczególnie cenione przez nas dermatologów, odgrywają potężną rolę w spowalnianiu procesów starzenia skóry i generowaniu jej odnowy, a ich działanie polega na:

– aktywacji syntezy kolagenu i włókien elastyny,

– hamowaniu metaloproteinaz, enzymów degradujących macierz pozakomórkową,

– pogrubieniu naskórka oraz zmniejszeniu przeznaskórkowej utraty wody i nawilżeniu,

-zwiększeniu angiogenezy warstwy brodawkowej skóry,

– blokowaniu transportu melaniny do naskórka i zmniejszaniu aktywności melanocytów,

– zmniejszaniu rogowacenie ujść mieszków .

Jak wybrać najlepszy kosmetyk odmładzający z retinolem?

W przypadku skóry wrażliwej i cienkiej sprawdzi się trifaroten. Jako jedyny wiąże się selektywnie z receptorami RAR gamma, co wpływa na jego mniejszy potencjał drażniący. Często skóry tego typu reagują lepiej na retinaldehyd. W preparatach do stosowania zewnętrznego najczęściej występują retinaldehyd i estry retinolu. Są łatwiejsze do stabilizacji, mniej drażnią, ale zazwyczaj mają słabsze działanie. Najsilniejsze działanie przeciwzmarszczkowe ma czysty retinol. Jest to preparat ekskluzywny, często wymagający powolnego przyzwyczajenia skóry ze względu na początkowe działanie drażniące. Aby działał najskuteczniej i jednocześnie nie podrażniał, powinien być stosowany w terapii sekwencyjnej 2-3 razy w tygodniu w stężeniu od mniejszych do większych.

Dlaczego warto używać kosmetyku z retinolem na noc?

Retinol  nie ma działania fototoksycznego ani fotoalergicznego, choć może dawać fotonadwrażliwość. Jednak pod wpływem promieniowania UV traci stabilność. Dlatego zalecamy stosowanie go na noc. Wyjątkiem jest tu retinol, do którego produkcji wykorzystano nanotechnologię, ten jest aktywny również w ciągu dnia.

Retinol stosuje się również w leczeniu trądziku u osób ze skórą tłustą. Czy nie wysuszy więc skóry suchej?

Żaden retinoid zewnętrzny nie wpływa na wydzielanie łoju, zmniejsza natomiast rogowacenie ujść mieszków oraz ma działanie przeciwzapalne. Składnik ten może być z powodzeniem stosowany w pielęgnacji skóry suchej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.