fbpx

Które zabiegi kosmetyczne naprawdę odmładzają dłonie?

Autor Magdalena Błaszczak
dlonie

Wraz z wiekiem tkanka podskórna zwłaszcza na dłoniach ulega lipodystrofii, czyli zaniku tkanki tłuszczowej. Dla niektórych może brzmieć to pocieszająco, jednak w praktyce nawet niewielki ubytek na dłoniach jest bardzo widoczny. Brak tkanki tłuszczowej powoduje, że skóra jest mniej jędrna i wygląda niezdrowo.

katarzyna-lazecka

mgr Katarzyna Łazęcka o odmładzaniu dłoni

kosmetolog MW Clinic Skierniewice

Dlaczego tak ważne jest nawilżanie?

W każdym wieku należy szczególnie zadbać o właściwe nawilżenie dłoni. Co zapobiegnie tzw. TEWL (Transepidermal Water Loss),  czyli transepidermalnej utracie wody. Nadmierne wysuszenie naskórka powoduje uszkodzenie funkcji barierowej, a także zniszczenie naszej naturalnej mikroflory bakteryjnej. W wyniku tego powstaje podrażnienie skóry, łuszczenie, zaczerwienienie, suchość i chropowatość dłoni, a także pogorszenie się stanu paznokci. Wszelkie czynności domowe z użyciem detergentów należy bezwzględnie wykonywać w rękawiczkach. Bezpośredni kontakt z substancjami drażniącymi (takimi jak: płyn do naczyń czy mleczko czyszczące) powoduje uszkodzenie warstwy rogowej naskórka, a także może być przyczyną powstania zmian atopowych na skórze. Zwłaszcza zimą nagłe zmiany temperatury powodują, że skóra staje się szorstka, popękana, mało elastyczna a paznokcie zaczynają się łamać. Podczas nawet krótkiego wyjścia na dwór powinniśmy zakładać rękawiczki, by ochronić  skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Prawidłowa aplikacja kremu

Bardzo często nasza pielęgnacja dłoni polega na posmarowaniu ich kremem na noc. Jest to zdecydowanie za mało. Krem powinien towarzyszyć nam w codziennym funkcjonowaniu. Powinien być zastosowany po każdorazowym umyciu rąk. Środki myjące to zazwyczaj środki powierzchniowo czynne, które oprócz zmycia zanieczyszczenia naruszają warstwę hydrolipidową skóry. Dlatego też zastosowanie kremu ograniczy TEWL, a także zmniejszy  możliwość przenikania substancji drażniących. Będzie stanowił warstwę ochronną dla skóry i zabezpieczy ją przed wysychaniem. Najlepiej wybrać produkt zawierający w swoim składzie szereg składników aktywnych takich jak: witaminy, oleje (np. arganowy, macadamia), masło shea, wosk pszczeli, glicerynę, aloes, kwas hialuronowy, mocznik, alantoinę, ceramidy, peptydy. Jednak samo użycie kremu jest niewystarczające, by mieć piękne, zdrowe i zadbane dłonie.

Jak działa parafina na dłonie?

Oprócz tradycyjnego manicure warto wykonać w gabinecie kosmetologicznym zabiegi nawilżające, regenerujące, stymulujące i ujędrniające skórę dłoni. Kiedy na  dłoniach zaobserwujemy pierwsze objawy upływającego czasu, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy kosmetologa, który umiejętnie zastosuje odpowiednie metody działania. Zabieg nawilżający i poprawiający wygląd skóry to znana już od dawna parafina. Przed zanurzeniem dłoni w kąpieli parafinowej należy wykonać peeling, co ułatwi penetrację składników odżywczych i usunie nadmierną ilość martwego naskórka. Parafina daje efekt okluzyjny, zapobiega utracie wody przez naskórek. Dodatkowo ciepło powoduje iż preparat (np. ampułka witaminowa, maska, krem) położony pod parafinę będzie szybciej i głębiej się wchłaniał, ale również pobudzał krążenie krwi, dzięki czemu skóra będzie lepiej dotleniona i odżywiona. Podczas 30 minutowego zabiegu uzyskamy nawilżenie, wygładzenie skóry i zniwelowanie przesuszeń. Jest polecana także na suche i szorstkie stopy.

Terapie łączone

Warto skorzystać również z terapii łączonych, które oprócz odżywienia będą stymulowały skórę do regeneracji i zmniejszały pierwsze oznaki starzenia się skóry. Podczas takiego zabiegu uzyskamy trzy istotne efekty pielęgnacyjne; złuszczenie, odżywienie i dotlenienie skóry. Można je stosować w celu poprawy jakości skóry, ale będą one też niwelowały ilość przebarwień. W zależności od efektów jakie chcemy uzyskać, do zabiegu zastosujemy odpowiedni koktajl witaminowy. Zabieg ten możemy wzbogacić o naświetlanie lampą led, która w gabinetach występuje często w formie maski na twarz. Jednak warto ją również wykorzystać w zabiegach na dłonie. Zastosowałabym tutaj światło czerwone, które wnika najgłębiej i stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Jest to całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny zabieg. Poprawia elastyczność, zmniejsza wiotkość i zmiany pigmentacyjne. Powoduje poprawę krążenia i wygładza powierzchnię skóry. Polecany jest w terapiach odmładzających.

Infuzja tlenowa

W zależności od możliwości gabinetowych, każdy protokół zabiegowy na dłonie możemy wzbogacić infuzją tlenową. Zabieg ten polega na wtłaczaniu składników aktywnych (np. ampułki witaminowe) do głębokich warstw skóry przy pomocy hiperbarycznego tlenu, czyli czystego tlenu pod ciśnieniem. Dzięki temu zostanie pokonana bariera naskórkowa i wprowadzone w głąb skóry skoncentrowane składniki aktywne. Zabieg ten powoduje dotlenienie skóry i pobudzenie procesów regeneracyjnych. Poprawia jędrność, nawilża i odżywia. Jest delikatny i bezinwazyjny.

Fala radiowa

Rewelacyjne efekty w zabiegach gabinetowych na dłonie daje również wykorzystanie fali radiowej, którą stosuje się również na twarz i ciało.  Fala radiowa (RF) powoduje termolifting skóry. Delikatne rozgrzewa tkanki, oraz stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg ten wykonany na dłonie poprawia gęstość i jędrność skóry, zmniejsza wiotkość. RF pozwala uzyskać efekty podobne jak przy zastosowaniu zabiegów laserowych, jednak w mniej inwazyjny i bezpieczny sposób. Dzięki czemu dłonie zyskują młodszy wygląd. Skóra staje się gładsza a przebarwienia czy plamy pigmentacyjne mniej widoczne. Nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Peelingi chemiczne

Są skuteczną metodą odmładzania dłoni. Posiadają szerokie spektrum działania. Pobudzają skórę do regeneracji, pomagają zniwelować pierwsze oznaki starzenia się skóry, poprawiają nawilżenie, zwiększają jędrność, pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, wyrównują koloryt dłoni i zmniejszają zaburzenia pigmentacyjne. Przed przystąpieniem do zabiegu za pomocą peelingów chemicznych, należy przeprowadzić wywiad z klientką. Omówić szczegółowo efekty zabiegów, serię i oczekiwania klientki. Wypełnić ankietę zgody na zabieg i wykluczyć ewentualne przeciwskazania. Należy uwzględnić i właściwie dobrać pielęgnację domową, która jest ważnym aspektem we właściwej pielęgnacji dłoni. Po wstępnym wywiadzie i ocenie stanu skóry, można dobrać odpowiedni rodzaj zabiegu i zdecydować jakiego rodzaju będzie to peeling. Dobrze sprawdzi się np. kwas laktobionowy, migdałowy, ferulowy, azelainowy.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.