fbpx

Które składniki kosmetyków naprawdę działają na blizny potrądzikowe?

Autor Magdalena Błaszczak
na-blizny

Blizny są nieodzowną, naturalną fazą procesu gojenia na skutek powstałego urazu skóry. Ich ostateczny wygląd uzależniony jest od rozmiaru oraz głębokości powstałej rany, jej lokalizacji, jak również płci pacjenta, wieku, genetyki oraz pielęgnacji. 

mgr-Claudia-Musial

mgr Claudia Musiał o składnikach kosmetyków, które działają na blizny potrądzikowe

kosmetolog, wykładowca akademicki,

8 składników kosmetycznych wykazujących wysoką skuteczność działania 

Witamina C

  • Wykazuje działanie przeciwzapalne dzięki hamowaniu białka NfKB, które bierze udział w aktywacji cytokin prozapalnych.
  • Ponadto, kwas askorbinowy, który jest antyoksydantem, znany jest jako jeden ze skuteczniejszych kofaktorów w procesie syntezy kolagenu  w skórze, za pośrednictwem indukcji hydroksylazy prolilowej oraz lizylowej, a także za pośrednictwem peroksydacji lipidów.
  • Jedno z badań opublikowanych w Plastic and Reconstructive Surgery – Global Open w roku 2016 potwierdziło skuteczność zastosowania żelu na bazie kombinacji kwasu hialuronowego i witaminy C w terapii blizn potrądzikowych.
  • W preparatach kosmetycznych zastosowanie znajdują również bardziej stabilne pochodne kwasu askorbinowego, takie jak kolejno kwas tetraizopalmitoilo-askorbinowy, palmitynian askorbylu, kwas L-askorbinowy 2-glukozyd, sól magnezowa fosforanu askorbylu, oraz siarczan kwasu askorbinowego.
  • W preparatach kosmetycznych najbardziej optymalne stężenia kwasu askorbinowego wynoszą do 20%.

Niacynamid

Kolejnym niezwykle pomocnym składnikiem kosmetycznym w terapii blizn jest niacynamid, znany również jako nikotynamid, niacyna czy po prostu forma witaminy B3 (czy też witamina PP).

  • Niacynamid jest endogennym składnikiem rozpuszczalnym w wodzie, który charakteryzuje się syntezą ceramidów w skórze, niezwykle istotnych w utrzymaniu właściwej bariery hydro-lipidowej skóry.
  • Ponadto, analogicznie jak w przypadku kwasu askorbinowego, niacynamid odpowiada za stymulację produkcji kolagenu i elastyny w skórze, a także rozkład nadmiaru melaniny.
  • Jak wskazują badania z roku 2014 opublikowane w Skin Pharmacology and Physiology, niacynamid nawet w wysokich stężeniach do 4% jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę.
  • Jak wskazuje źródło, pod względem mechanizmu działania, niacynamid odpowiada za kontrolę trankrycpji cząsteczek sygnałowych, gdzie również pośredniczy NFκB.ków

Czynniki wzrostu

Udowodniono naukowo naprawczą rolę czynników wzrostu w aplikacji miejscowej w terapii blizn. W preparatach kosmetologicznych oraz w medycynie estetycznej zastosowanie najczęściej znajdują takie czynniki wzrostu jak:

  • TGF – transformujący czynnik wzrostu,
  • PDGF – płytkowy czynnik wzrostu,
  • FGF – czynnik wzrostu fibroblastów
  • EGF – naskórkowy czynnik wzrostu.

– Według badań, białka, jakimi są czynniki wzrostu, zastosowane w formie preparatu o formule silikonowej, wystarczająco stymulują włókna kolagenowe, jak również fibronektyny. Badanie z roku 2019 opublikowane w Aesthetic Surgery Journal potwierdza postawioną tezę o skuteczności czynników wzrostu w leczeniu blizn. 

Silikon

Wspomniane uprzednio miejscowe zastosowanie żeli silikonowych (lub plastrów silikonowych), również jest jedną z potencjalnych opcji terapeutycznych od 1982 roku.

  • Skuteczność żeli silikonowych (z sylikonu medycznego) została wielokrotnie potwierdzona klinicznie zarówno w przypadku blizn potrądzikowych, ale także keloidów, blizn pooperacyjnych (również po cesarskim cięciu), blizn pooparzeniowych, a także blizn patologicznych (przerostowych). Potwierdza to publikacja „Efficacy of topical silicone gel in scar management: A systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials” z roku 2020 opublikowana w International Wound Journal.

Pozostałe istotne składniki

Do pozostałych składników szczególnie istotnych w procesie regeneracji skóry w terapii blizn zalicza się olejek z dzikiej róży, witamina E czy retinoidy, kwas kojowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy i kwas azelainowy, które szczególnie polecane są w terapii blizn potrądzikowych. 

Wpływ hormonów na młodość skóry – co warto o nich wiedzieć?

Hormony są niewątpliwie zaangażowane w zmiany estetyczne związane z wiekiem. Spadające poziomy kilku z nich w okresie menopauzalnym powodują niepożądane zmiany w wyglądzie. Terapie hormonalne mogą zapobiegać lub odwracać te zmiany…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności