fbpx

Kriolipoliza – te osoby są narażone na działania niepożądane najbardziej!

Autor Magdalena Błaszczak
powiklania-po-kriolipolizie

Technologia redukująca podskórną tkankę tłuszczową z wykorzystaniem niskiej temperatury, czyli kriolipoliza, to bezpieczny i skuteczny zabieg, o ile pacjent zostanie do niego prawidłowo zakwalifikowany i nie znajduje się w grupie ryzyka PAH (paradoksalny przyrost tkanki tłuszczowej). U kogo możliwość wystąpienia tego powikłania jest największa?

Anna Jaszczuk

Kosmetolog, Specjalizuje się w terapiach łączonych, innowacyjnych, zaawansowanych terapiach anti-age, hi-tech, peelingach, zabiegach przeciwtrądzikowych

Kriolipoliza – obszary ciała, w których wykonuje się zabieg

Zabieg kriolipolizy można przeprowadzić na wybrane części ciała, gdzie występuje nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Najczęściej są to plecy, ramiona, brzuch, pośladki, uda, okolice nad kolanami oraz okolice pod brodą (tzw. drugi podbródek).

Głównym przeznaczaniem zabiegu jest redukcja podskórnej tkanki tłuszczowej, a nie działanie antycellulitowe. Jednak po kriolipolizie niejako przy okazji cellulit staje się widocznie mniejszy. Kriolipoliza nie wpływa również na poprawę napięcia skóry, wręcz przeciwnie – może spowodować ponowne jej rozciągnięcie.

Kwalifikacja pacjenta do zabiegu

Przed przystąpieniem do wykonywania procedury zabiegowej bardzo ważne jest odpowiednie zakwalifikowanie pacjenta oraz przeprowadzenie szczegółowego wywiadu w celu ustalenia istnienia lub braku ewentualnych przeciwwskazań. Po wypełnieniu zgody na zabieg i sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji zdjęciowej można przystąpić do wykonywania kriolipolizy. Dostępne na rynku urządzenia mają zakres temperatur od −1° do −15°C i wyposażone są w funkcję monitorowania temperatury chłodzenia, aby nie dopuścić do odmrożenia tkanki. Ważne jest, aby urządzenie i akcesoria wykorzystywane do zabiegu były zatwierdzone do użytku medycznego i posiadały certyfikaty CE.

Przebieg zabiegu kriolipolizy

  • Zabieg rozpoczyna się od wybrania obszaru ciała, z którego chcemy pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej. Następnie na tę okolicę należy nałożyć specjalny podkład żelowy (membrana), na który w dalszej kolejności przykładana jest odpowiednio dobrana głowica próżniowa.
  • W panelu głównym urządzenia ustalamy odpowiedni czas zabiegu oraz stopień chłodzenia i zassania.
  • Aplikator zasysa fałd skórny wraz z tkanką tłuszczową do komory, w której znajdują się elementy chłodzące. Zassanie tkanki polega na precyzyjnym aplikowaniu niskiej temperatury do tkanki tłuszczowej. W zależności od grubości fałdu kriolipoliza powinna trwać od 45 do 70 minut. Podczas pierwszych 2 minut zabiegu może być odczuwalny ból. W przypadku okolic ze zbitą tkanką tłuszczową odczucie to może być silne. Dyskomfort trwa do momentu schłodzenia obszaru poddanego zabiegowi, czyli przez około 2–4 minuty.
  • Po tym czasie odczuwalne jest tylko minimalne schłodzenie. Po zakończeniu chodzenia i zdjęciu głowicy na skórze pojawia się tzw. efekt kostki masła, czyli uwypuklenie fałdu skórno-tłuszczowego w opracowanym obszarze. Wówczas wykonujemy krótki masaż na obszarze poddanym zabiegowi, aby podgrzać tkanki i przywrócić krążenie. Zwiększa to skuteczność redukcji tkanki tłuszczowej (o około 44%) oraz przyspiesza proces regeneracji i usuwania uszkodzonych adipocytów.

PAH – działanie niepożądane po kriolipolizie

Odnotowane nierówności tkanki i odmrożenia po zabiegu kriolipolizy wynikały z wadliwego działania sprzętu oraz nieprawidłowej procedury zabiegu. W bardzo rzadkich przypadkach (dostępne badania mówią o ok. 0,78%) występował paradoksalny przyrost tkanki tłuszczowej (PAH). Powikłanie to jest wskazaniem do leczenia klasyczną liposukcją. Mając na uwadze powyższe, ważna jest identyfikacja pacjentów z czynnikiem PAH  – predysponują do tego następujące uwarunkowania:

  • płeć męska,
  • okolice podbrzusza,
  • pochodzenie latynoskie,
  • czynniki genetyczne.

Bardzo istotne jest poinformowanie pacjentów przed zabiegiem o możliwości wystąpienia takiego powikłania. Po zabiegu należy przeprowadzać regularne kontrole w celu wczesnego wykrycia PAH, które zwykle występuje między 2. a 4. miesiącem po sesji.

Najważniejsze przeciwwskazania do zabiegu kriolipolizy

Do tego zabiegu nie możemy zakwalifikować osób posiadających małą ilość tkanki tłuszczowej, cechujących się nadmierną wiotkością skóry, doświadczających utraty jędrności skóry oraz osób, których mięśnie są osłabione. Zabieg jest nieodpowiedni również  dla pacjentów z otyłością brzuszną. Ponadto kriolipolizy nie można wykonać osobom:

  • z chorobami nowotworowymi,
  • z rozrusznikiem serca,
  • z zaawansowaną cukrzycą,
  • z epilepsją,
  • z otwartymi ranami,
  • z miejscowymi stanami zapalnymi,
  • z aktywnymi infekcjami, np. z opryszczką,
  • z chorobami krwi (związanymi z hipoproteinemią czy krioglobulinamią),
  • z chorobą Raynauda,
  • z pokrzywką z zimna,
  • z zaburzeniami pracy nerek,
  • z zaburzeniami pracy wątroby,
  • w ciąży i w okresie laktacji.

Jak zabiegi medycyny estetycznej wpływają na nasze samopoczucie?

Nasz dobrostan wynika z dbałości o siebie na wielu obszarach, w tym z dbania o swój wygląd i samoocenę…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności