Każda metoda niwelowania tkanki tłuszczowej ma swoją specyfikę i skutecznie zadziała tylko u pacjentów prawidłowo zakwalifikowanych do zabiegu. U kogo lepiej sprawdzi się kriolipoliza, a u kogo zabieg z użyciem ultradźwięków?
Urszula Krawczyk
mgr rehabilitacji, kosmetyczka, dietetyk kliniczny, Gabinet Kosmetyczny Klinika Bezpieczna Kosmetyka
Uwarunkowania genetyczne i hormony
Tkanka tłuszczowa jest fizjologiczną częścią tkanki podskórnej. W jej skład wchodzą: dojrzałe adipocyty, preadipocyty, fibroblasty, naczynia krwionośne i tkanka nerwowa. Rozkład tkanki tłuszczowej w ciele koreluje mocno z płcią i predyspozycjami genetycznymi. Ogólnoustrojowy nadmiar tkanki tłuszczowej jest najczęściej związany z nieprawidłowym sposobem odżywiania i brakiem ruchu. Niestety często, mimo dbania o ciało, tkanka ta może być trudna do usunięcia z niektórych obszarów ciała. Wiąże się to często z zaburzeniami gospodarki hormonalnej lub wspomnianymi predyspozycjami genetycznymi.
Metody usuwania depozytów tkanki tłuszczowej
Nadmierna ilość lokalnej tkanki tłuszczowej, czyli jej depozyty, są głównym problemem klientek zgłaszających się do gabinetów w celu wyszczuplenia ciała. Komórki tłuszczowe mają właściwości powiększania swojej objętości, jak baloniki, aż osiągają wielkość krytyczną, wówczas powstają nowe komórki też gotowe do maksymalnego wzrostu. Chcąc poradzić sobie z tym problemem mamy do dyspozycji wiele metod, które zasadniczo możemy zamknąć w trzech grupach:
- usunięcie tłuszczu z komórek tłuszczowych bez ich uszkodzenia,
- niszczenia komórek tłuszczowych,
- pobudzenia komórek tłuszczowych do ich apoptozy, czyli kontrolowanej śmierci komórki.
Kriolipoliza – na większe obszary ciała
To metoda wymrażania, która została odkryta przez naukowców z Harvard Medical Scholl. Jest to nowoczesna i nieinwazyjna metoda redukcji tkanki tłuszczowej, kontrolowane wychłodzenie komórek tłuszczowych w celu ich rozpadu (lizy). Adipocyty przez wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych podatne są na działanie niskich temperatur. W wyniku mrożenia lipidy są uwalnianie z komórek tłuszczowych i transportowane przez układ limfatyczny. Zamrożone adipocyty są stopniowo eliminowane i wydalane z organizmu, co tydzień po tygodniu zmniejsza grubość tkanki tłuszczowej. Kriolipoliza jest nienwazyjna, wygodna i bezpieczna, nie przerywa ciągłości skóry, nie wymaga okresu rekonwalescencji. Proces usuwania martwych adipocytów to maksymalnie 8 tygodni.
- Najczęściej wybierane do tego zabiegu obszary ciała to: brzuch, biodra, uda, „boczki”.
- Kriolipoliza przynosi zdecydowanie lepsze efekty w procedurach łączonych z masażem próżniowym.
- Zabieg można wykonać maksymalnie 3 razy na dany obszar, w odstępie 2 miesięcy. Proces usuwania tkanki tłuszczowej wymaga sprawnego metabolizmu i dobrej pracy wątroby.
Ultradźwięki – modelują ciało i ujędrniają skórę
Jest to metoda zbliżona do kriolipolizy, jednak zamiast zimna wykorzystywane są ultradźwięki, które w sposób bezinwazyjny redukują złogi tłuszczowe, bezpiecznie, precyzyjnie i bezboleśnie. Liposukcja ultradźwiękowa rozdrabnia tkankę tłuszczową, stymuluje metabolizm tkanki, poprawia krążenie krwi. Ultradźwięki są wprowadzane w tkankę za pomocą specjalistycznych głowic. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, ale seria zawsze wymaga indywidualnego podejścia co do ilości zabiegów i osiągnięcia wykonturowania ciała i nadania mu odpowiednich rysów.
- Dodatkowym efektem zabiegu jest obkurczenie i ujędrnienie skóry w miejscu zabiegowym.
- Ta metoda świetnie sprawdza się w specyficznych i trudnych obszarach ciała, jak: podbródek, ramiona, kolana, kostki.
- Precyzyjna praca głowic to sukces w tej metodzie.
Kwalifikacja do zabiegu jest kluczowa
Każdy z zabiegów lipolitycznych poprzedzony jest konsultacją i kwalifikacją w celu dobrania odpowiedniej metody. Wskazania do zabiegów są ocenianie indywidualnie z terapeutą lub lekarzem, a zabiegi mają na celu wymodelowanie sylwetki lokalnie. Najczęstszym wskazaniem są zlokalizowane depozyty tłuszczowe, oporne na inne działania jak dieta i ruch. Jak przy większości zabiegów, tak i tutaj istnieje szereg przeciwwskazań. Tylko specjalistyczna konsultacja pozwala na zakwalifikowanie klienta do właściwej, czyli skutecznej i bezpiecznej terapii.
Terapie łączone są obecnie najskuteczniejszą formą walki z cellulitem. Możliwości technologiczne, które mamy na rynku, pozwalają w krótkim czasie uzyskać bardzo dobre rezultaty. Nawet klientki, …
Medycyna estetyczna daje ogromne możliwości poprawy wyglądu, o ile zabiegi wykonuje doświadczony specjalista, który ma estetyczne wyczucie i potrafi podejść do pacjenta bardzo indywidualnie. Dzięki …