fbpx

Kriolipoliza czy ultradźwięki – która technologia jest skuteczniejsza w „trudnych” obszarach ciała?

Autor Magdalena Błaszczak
kriolipoliza

Każda metoda niwelowania tkanki tłuszczowej ma swoją specyfikę i skutecznie zadziała tylko u pacjentów prawidłowo zakwalifikowanych do zabiegu. U kogo lepiej sprawdzi się kriolipoliza, a u kogo zabieg z użyciem ultradźwięków?

urszula-krawczyk

Urszula Krawczyk

mgr rehabilitacji, kosmetyczka, dietetyk kliniczny, Gabinet Kosmetyczny Klinika Bezpieczna Kosmetyka

Uwarunkowania genetyczne i hormony

Tkanka tłuszczowa jest fizjologiczną częścią tkanki podskórnej. W jej skład wchodzą: dojrzałe adipocyty, preadipocyty, fibroblasty, naczynia krwionośne i tkanka nerwowa. Rozkład tkanki tłuszczowej w ciele koreluje mocno z płcią i predyspozycjami genetycznymi.  Ogólnoustrojowy nadmiar tkanki tłuszczowej jest najczęściej związany z nieprawidłowym sposobem odżywiania i brakiem ruchu. Niestety często, mimo dbania o ciało, tkanka ta może być trudna do usunięcia z niektórych obszarów ciała. Wiąże się to często z zaburzeniami gospodarki hormonalnej lub wspomnianymi predyspozycjami genetycznymi.

 Metody usuwania depozytów tkanki tłuszczowej

Nadmierna ilość lokalnej tkanki tłuszczowej, czyli jej depozyty, są głównym problemem klientek zgłaszających się do gabinetów w celu wyszczuplenia ciała. Komórki tłuszczowe mają właściwości powiększania swojej objętości, jak baloniki, aż osiągają wielkość krytyczną, wówczas powstają nowe komórki też gotowe do maksymalnego wzrostu. Chcąc poradzić sobie z tym problemem mamy do dyspozycji wiele metod, które zasadniczo możemy zamknąć w trzech grupach:

  • usunięcie tłuszczu z komórek tłuszczowych bez ich uszkodzenia,
  • niszczenia komórek tłuszczowych,
  • pobudzenia komórek tłuszczowych do ich apoptozy, czyli kontrolowanej śmierci komórki. 

Kriolipoliza – na większe obszary ciała

To metoda wymrażania, która została odkryta przez naukowców z Harvard Medical Scholl. Jest to nowoczesna i nieinwazyjna metoda redukcji tkanki tłuszczowej, kontrolowane wychłodzenie komórek tłuszczowych w celu ich rozpadu (lizy). Adipocyty przez wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych podatne są na działanie niskich temperatur. W wyniku mrożenia lipidy są uwalnianie z komórek tłuszczowych i transportowane przez układ limfatyczny. Zamrożone adipocyty są stopniowo eliminowane i wydalane z organizmu, co tydzień po tygodniu zmniejsza grubość tkanki tłuszczowej. Kriolipoliza jest nienwazyjna, wygodna i bezpieczna, nie przerywa ciągłości skóry, nie wymaga okresu rekonwalescencji. Proces usuwania martwych adipocytów to maksymalnie 8 tygodni.

  • Najczęściej wybierane do tego zabiegu obszary ciała to: brzuch, biodra, uda, „boczki”.
  • Kriolipoliza przynosi zdecydowanie lepsze efekty w procedurach łączonych z masażem próżniowym.
  • Zabieg można wykonać maksymalnie 3 razy na dany obszar, w odstępie 2 miesięcy. Proces usuwania tkanki tłuszczowej wymaga sprawnego metabolizmu i dobrej pracy wątroby.

Ultradźwięki – modelują ciało i ujędrniają skórę

Jest to metoda zbliżona do kriolipolizy, jednak zamiast zimna wykorzystywane są ultradźwięki, które w sposób bezinwazyjny redukują złogi tłuszczowe, bezpiecznie, precyzyjnie i bezboleśnie. Liposukcja ultradźwiękowa rozdrabnia tkankę tłuszczową, stymuluje metabolizm tkanki, poprawia krążenie krwi. Ultradźwięki są wprowadzane w tkankę za pomocą specjalistycznych głowic. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, ale seria zawsze wymaga indywidualnego podejścia co do ilości zabiegów i osiągnięcia wykonturowania ciała i nadania mu odpowiednich rysów.

  • Dodatkowym efektem zabiegu jest obkurczenie i ujędrnienie skóry w miejscu zabiegowym.
  • Ta metoda świetnie sprawdza się w specyficznych i trudnych obszarach ciała, jak: podbródek, ramiona, kolana, kostki.
  • Precyzyjna praca głowic to sukces w tej metodzie.

Kwalifikacja do zabiegu jest kluczowa

Każdy z zabiegów lipolitycznych poprzedzony jest konsultacją i kwalifikacją  w celu dobrania odpowiedniej metody. Wskazania do zabiegów są ocenianie indywidualnie z terapeutą lub lekarzem, a zabiegi mają na celu wymodelowanie sylwetki lokalnie. Najczęstszym wskazaniem są zlokalizowane depozyty tłuszczowe, oporne na inne działania jak dieta i ruch. Jak przy większości zabiegów, tak i tutaj istnieje szereg przeciwwskazań. Tylko specjalistyczna konsultacja pozwala na zakwalifikowanie klienta do właściwej, czyli skutecznej i bezpiecznej terapii. 

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.