fbpx

To koniec kosmetologii w Polsce? Te zabiegi mogą zostać zakazane (LISTA).

Autor Magdalena Błaszczak
kosmetologia-ustawa

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii „Przyjazna Kosmetyka” opublikowało listę zabiegów, które niebawem mogą być zakazane w gabinetach kosmetycznych. Listę tą przekazali lekarze do Ministerstwa Zdrowia. Prace nad wykazem zabiegów, które mogą zostać zakazane kosmetologom, są w ministerstwie na zaawansowanym etapie. 

Lista zabiegów, które mogą zostać zakazane dla kosmetologów

Procedury medyczne zaliczane do zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych przez lekarzy i lekarzy dentystów.

1. Zabiegi iniekcyjne – wolumetria, liftingowanie, modelowanie z użyciem kwasu hialuronowego o różnym stopniu usieciowania.

2. Zabiegi z zastosowaniem biostymulatorów – kwas polimlekowy, hydroksyapaty wapnia, kaprolakton, aminokwasy, kolagen, biostymuatory oparte na kwasie hialuronowym, fibryna.

3. Wszelkie procedury iniekcyjne związane z wprowadzaniem leków – toksyna botulinowa, steroidy, hialuronidaza.

4. Zabiegi z zastosowaniem autologicznego tłuszczu.

5. Wszelkie substancje podawane poprzez iniekcję mezoterapią igłową – wkłucie podskórne, śródskórne nie będące lekami stosowane do celów estetycznych poprzez wprowadzone do ludzkiego ciała poprzez iniekcję albo nakłucia – nie dotyczy barwników do tatuaży, makijażu permanentnego do głębokości 0,5 mm.

6. Nici liftingujące (haczykowe) i regenerujące (bezhaczykowe)– nici PDO, kapronolaktonem, kwasem hialuronowym, kwasem polimlekowym oraz z innych substancji.

7. Osocze bogatopłytkowe.

8. Lipoliza iniekcyjna.

9. Urządzenia oddziaływujące energią prądu elektrycznego oraz fal elektromagnetycznych lub mechanicznych o wysokiej częstotliwości i gęstościach mocy przekraczającej 1000 W/cm2 w punkcie najsilniejszego oddziaływania na tkankę.

10. Usuwanie zmian skórnych z użyciem laserów CO2, elektrokoagulacji i krioterapii, plazmy, radiofrekwencji.

11. Peelingi głębokie – ph poniżej 2,5.

12. Dermabrazja – zabiegi, chemiczne, mechaniczne i laserowe poniżej granicy skórnonaskórkowej.

13. Lasery ablacyjne.

14. Stosowanie sprzętu zarejestrowanego przez producenta jako sprzęt medyczny.

15. Leczenie wszystkich chorób skóry gładkiej, owłosionej skóry głowy i paznokci.

W praktyce kosmetolodzy nie mogliby wykonywać m.in zabiegów.:

  • endermologii;
  • karboksyterapii,
  • mikronakłuwania (m.in.: SkinPen, Dermapen);
  • laserem CO2;
  • laserem Er-Yag;
  • laserem frakcyjnym;
  • laserem Q-switch;
  • laserem pikosekundowym;
  • elektrokoagulacji;
  • mezoterapii igłowej;
  • laserowej depilacji i zamykania naczynek;
  • falą uderzeniową;
  • HIFU;
  • endermologii;
  • kriolipolizy;
  • zabiegami, które przekraczają granicę skórno-naskórkową;
  • radiofrekwencji mikroigłowej;
    plasmy.

Czy to koniec kosmetologii w Polsce? Stanowisko kosmetologów

 Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii Przyjazna Kosmetyka wystosowało protest.
 Pisze w nim:

„(…)Bardzo duża część tych „procedur” to zabiegi o charakterze niemedycznym, które od lat, z powodzeniem,
w oparciu o głęboką wiedzę merytoryczną i w bezpieczny sposób oferujemy w gabinetach kosmetologicznych. Aby wyrazić nasz ZDECYDOWANY SPRZECIW, w ramach Koalicji dla Bezpieczeństwa i Rozwoju Kosmetologii przygotowaliśmy stanowisko merytoryczne, składające się z 15 najważniejszych punktów. Pismo to Koalicja przekazała na ręce Pani Przewodniczącej Zespołu Parlamentarnego oraz wysłała do KILKUNASTU KLUCZOWYCH INSTYTUCJI”.

Informacje o proteście i oczekiwaniach protestujących są dostępne na stronie: www.przyjaznakosmetyka.org/protest-kosmetologow

*żródło: www.przyjaznakosmetyka.org

Zakaz szkoleń kosmetologów przez lekarzy – wydany przez Naczelną Radę Lekarską

Naczelna Rada Lekarska chce uregulować kwestie prawne dotyczące uprawnień do wykonywania świadczeń z zakresu medycyny estetycznej. Efektem jest uchwała, która powstała 28 stycznia tego roku. Zakazuje ona lekarzom wykonywania szkoleń praktycznych dla osób pełniących zawody definiowane jako niemedyczne. Do tego rodzaju zawodów należy m.in. kosmetolog, mimo ukończenia studiów wyższych, nawet na uniwersytecie medycznym.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności