Obrzęki, krwiaki, terapia blizn, bruksizm – kinesiotaping coraz częściej wykorzystywany jest w terapiach stomatologicznych, medycyny estetycznej, a także w trakcie rekonwalescencji po zabiegach chirurgii plastycznej. Dlaczego jest taki skuteczny?
Aneta Hregorowicz-Gorlo
Kosmetolog, naturoterapeutka oraz twórczyni holistycznych programów modelowania i odmładzania twarzy
W jakich terapiach łączonych warto zastosować kinesiotaping?
Obrzęki, krwiaki, terapia blizn, bruksizm – kinesiotaping coraz częściej wykorzystywany jest w terapiach stomatologicznych, medycyny estetycznej, a także w trakcie rekonwalescencji po zabiegach chirurgii plastycznej. Dlaczego jest taki skuteczny?
Jak działa kinesiotaping estetyczny
Pod skórą twarzy i dekoltu mamy ponad 80 mięśni. Taping bioestetyczny, czyli inaczej mówiąc, plastrowanie, ma działanie drenujące, bo znakomicie wspomaga prawidłową cyrkulację limfy w organizmie. Powoduje także odprężenie mięśni twarzy. Dzieje się tak dlatego, że taśma kinezjologiczna odzwierciedla strukturę skóry. Jeśli jest przyklejona poprawnie, liftinguje naskórek, a najlepsze efekty daje szczególnie pod linią oka i pod linią żuchwy. Kiedy dzięki odpowiedniemu napięciu taśmy zaktywujemy na przykład linię owalu, tworzy się swego rodzaju próżnia, dając przestrzeń do swobodnego przepływu krwi i limfy. A jeśli tej przestrzeni jest więcej, następuje lepsza regeneracja komórek skóry.
Z jakimi zabiegami warto łączyć kinesiotaping estetyczny?
Dzięki wykorzystaniu aplikacji taśm kinezjologicznych jesteśmy w stanie działać zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo:
- podczas korzystania z kinesiotapingu odczuwamy rozluźnienie mięśni w obszarze twarzy.
- plastrowanie poprawia mikrokrążenie,
- niweluje obrzęki,
- przyspiesza wchłanianie się krwiaków.
Dlatego kinesiotaping estetyczny w ostatnim czasie zyskuje ogromne powodzenie zwłaszcza w terapiach łączonych – w medycynie estetycznej, chirurgii plastycznej bądź stomatologii. Jest doskonałą metodą wykorzystywaną w niwelowaniu blizn czy zrostów, które towarzyszą bardziej inwazyjnym zabiegom.
Przy jakich problemach plastrowanie twarzy przynosi najbardziej spektakularne efekty?
Kinesiotaping estetyczny, zwłaszcza wspierany terapią manualną, długofalowo będzie wpływał na rewitalizację, odżywienie i drenaż tkanek. Aplikacje kinezjologiczne najlepiej zadziałają wtedy, kiedy zostaną odpowiednio dobrane do konkretnych problemów.
- aplikacje drenujące świetnie sprawdzą się u osób, które borykają się z problemem zastojów limfatycznych i obrzęków.
- Aplikacje mięśniowe wspomogą osoby, których problemem jest często spotykany ostatnio bruksizm.
- Kinesiotaping zaleca się też po masażu tkanek głębokich.
Jak się trzeba przygotować do zabiegu aplikowania taśm?
Skóra powinna być sucha i wolna od wszelkich kosmetyków – płynów, kremów czy olejków, w tym ochrony przeciwsłonecznej czy różnego rodzaju maści. Ponieważ u osób o bardzo wrażliwej skórze może pojawić się wysypka, swędzenie czy podrażnienie, zaleca się 24 godziny przed właściwym zabiegiem przyklejenie małego plastra w okolicy wewnętrznej części przedramienia lub obszaru brzucha. W ten sposób można sprawdzić, jak na taśmy i znajdujący się na nich klej zareaguje organizm.
Przeciwwskazania do wykonania kinesiotapingu
Najważniejszym przeciwwskazaniem są wszelkie stany zapalne i infekcyjne skóry, a także każde przerwanie ciągłości skóry w miejscu aplikacji plastra, na przykład zadrapania czy rozcięcia. Również reakcje alergiczne na klej czy sam plaster wykluczają plastrowanie. Z tego zabiegu powinny zrezygnować też osoby, u których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich.
Kto wprowadził kinesiotaping?
Zabieg ten powstał w latach siedemdziesiątych, a jego twórcą jest dr Kenzo Kase. Jako metoda terapeutyczna spopularyzowany został po igrzyskach olimpijskich w 2008 i 2012 roku, w czasie których można było zobaczyć sportowców używających taśm. Przez lata wykorzystywany był głównie przez specjalistów i lekarzy jako metoda wspomagająca terapię, a zarazem umożliwiająca wspomaganie procesów samoleczenia organizmu.
Starzenie się jest procesem nieodwracalnym, a wraz z wiekiem obserwujemy szereg zmian w naszej twarzy.…
Nasilona utrata włosów po przebyciu infekcji ma charakter reaktywny i pojawia się około 3 miesiące…