Jednym z widocznych skutków starzenia jest zmieniający się owal twarzy, wiotka skóra na policzkach, drugi podbródek i rozmyta linia żuchwy. By przeciwdziałać tym oznakom upływającego czasu, warto na różne sposoby stymulować skórę w dolnej części twarzy, by przywrócić jej młodzieńczy wygląd. Jakie procedury najlepiej zadziałają?
Kaja Rapińczyk
Kosmetolog z gabinetu DR-Cosmetic w Świnoujściu. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w tworzeniu kompleksowych programów pielęgnacyjnych na twarz i ciało oraz tych z zakresu medycyny estetycznej – we współpracy z lekarzem. Zwolenniczka holistycznego podejścia do pacjenta.
Jak starzeje się owal twarzy
Na poszczególne czynniki, takie jak upływ czasu czy uwarunkowania genetyczne, nie mamy wpływu, możemy natomiast starać się opóźniać proces starzenia. Jedną z najbardziej narażonych na upływ czasu okolic jest dolna część twarzy. Pierwsze oznaki starzenia zaczynają pojawiać się po 25. roku życia, kiedy to zmniejsza się produkcja kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Wtedy powoli zaczynają być widoczne: zanik tkanki podskórnej, tworzenie się zmarszczek oraz nawisów skórnych, co powoduje konkretne zmiany:
- Policzki i podbródek zaczynają opadać,
- bruzdy nosowo-wargowe stają się bardziej widoczne,
- dolna część twarzy na skutek zaniku tłuszczu i opadnięcia skóry staje się szersza niż górna,
- kontur twarzy zmienia się i traci jędrność, co prowadzi w konsekwencji do powstawania tzw. chomików, czyli obwisłych policzków w okolicy żuchwy.
Mezoterapia – popularny sposób na poprawę owalu twarzy
Zabieg ten jest szczególnie popularny ze względu na niskie ryzyko powikłań oraz spektakularne efekty. Prawdopodobieństwo uczulenia na składniki substancji rewitalizującej jest niskie, ponieważ są to głównie preparaty pochodzenia naturalnego. Do przeprowadzenia mezoterapii można użyć osocza pacjenta lub specjalnych ampułek z koktajlami odżywczymi. Substancje aktywne muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przed zabiegiem powinien zostać określony typ skóry oraz jej stan wyjściowy.
- Podczas zabiegu powstają mikrourazy i mikrokrwawienia.
- Krew wydostaje się z uszkodzonych naczyń krwionośnych, a zawarte w niej płytki krwi ulegają aktywacji.
- W konsekwencji dochodzi do uwalniania z nich tzw. czynników wzrostu. Są to występujące naturalnie w naszym ciele białka, które stymulują wzrost komórki, jej podział oraz przekształcanie. Odpowiadają za utrzymanie zdrowej skóry oraz uczestniczą w procesie przekazu impulsów między naskórkiem a skórą właściwą. W szczególności przyspieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek skóry oraz stymulują obecne w niej komórki macierzyste i fibroblasty.
Dla osiągnięcia trwałych efektów dobrze jest wykonać serię 4–5 zabiegów co 2–3 tygodnie. Mezoterapia jest idealną i bezpieczną alternatywą dla zabiegów chirurgicznych. Jej efektem jest rozjaśniona, napięta skóra – również w okolicach podbródka i żuchwy.
Jak karboksyterapia wpływa na owal twarzy?
Zabieg polega na wstrzykiwaniu niewielkich dawek czystego dwutlenku węgla na głębokość 1–10 mm przy użyciu mikroiniekcji. Dwutlenek węgla powoduje pobudzenie tkanek do odbudowy włókien kolagenowych i elastynowych w skórze, regeneracji sieci naczyń krwionośnych i – co ważne – szybsze krążenie krwi w ich wnętrzu. Dzięki dostarczeniu składników aktywnych w miejsca wymagające regeneracji proces ten zachodzi znacznie szybciej i bardziej intensywnie. Pozwala to poprawić odżywienie i dotlenienie tkanek, a także wywołuje produkcję białek podporowych. Zabieg wykonany w serii daje długotrwałe efekty. Karboksyterapia jest idealna na pierwsze objawy starzenia, wiotką skórę twarzy, której skutkiem jest m.in. opadający owal.
Regenerująca moc radiofrekwencji mikroigłowej
To kolejny zabieg, dzięki któremu bez większej ingerencji można odjąć sobie kilka lat i znacząco poprawić owal. Procedura składa się z dwóch etapów. Pierwszy to nakłuwanie skóry mikroigłami, co pobudza tkankę do regeneracji, a drugi to podgrzewanie skóry przy użyciu fali radiowej, która również stymuluje odnowę tkanek. Dzięki zabiegowi zwiększa się elastyczność i zagęszczenie skóry, niwelowane są zmarszczki oraz poprawia się jakość skóry.
Lifting ultradźwiękowy HIFU – skutecznie zredukuje podwójny podbródek
Znakomitym sposobem na odmłodzenie oraz podniesienie owalu twarzy może być wykonanie jednego z najnowocześniejszych zabiegów liftingujących HIFU. To bezinwazyjna metoda, która działa silnie przeciwstarzeniowo na skórę bez potrzeby ingerencji „skalpela”. Oznacza to, że nie dochodzi do naruszenia ciągłości naskórka oraz uszkodzeń tkanek przyległych, dlatego też od razu po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych czynności. Zabieg wykorzystuje zagęszczoną energię ultradźwiękową. Dzięki temu, że dociera ona do głębokich warstw skóry i tkanki podskórnej, wywołując kontrolowane mikrouszkodzenia, u pacjentów dochodzi do głębokiej przebudowy wewnętrznych struktur. Efekt to: widoczne napięcie skóry, konturowanie twarzy, redukcja podwójnego podbródka, uwydatnienie linii żuchwy, podniesienie policzków. Pierwsze rezultaty widoczne są bezpośrednio po zabiegu, a efekt końcowy po upływie około 2–3 miesięcy.
Jakie czynniki zmieniają owal twarzy
- Główną przyczyną utraty owalu twarzy są naturalne procesy starzenia, jednak zjawisko to mogą pogłębiać niektóre choroby, na przykład te związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.
- Ogromny wpływ na utratę owalu twarzy mogą mieć również predyspozycje genetyczne.
- Osoby otyłe, które walczą ze zbyt dużą liczbą kilogramów i w krótkim czasie tracą wagę, mogą zauważyć wiotczenie skóry twarzy.
- Częste i intensywne wystawienie na działanie promieni słonecznych przyspiesza opadanie owalu twarzy
- palenie papierosów to również czynnik, który powodują utratę młodzieńczego owalu.
Mezoterapia jest zabiegiem, w trakcie którego substancje aktywne dostarczane są w głąb skóry właściwej. Zabieg ten może być stosowany pojedynczo lub jako wsparcie przy innych …
Pacjenci po zabiegu plastyki powiek nie chcą rezygnować z iniekcji toksyną botulinową. Często zadają mi pytanie kiedy będą mogli skorzystać z botoksu. Oczywiście nie ma …