fbpx

Jakie substancje do wolumetrii są najskuteczniejsze?

Autor Magdalena Błaszczak
wolumetria

Termin „wolumen” oznacza „objętość”, więc zabieg wolumetryczny znaczy wprost – dodanie objętości tkankom. Od 25 do 50 roku życia ilość kwasu hialuronowego (HA) zmniejsza się aż o 50 procent.

lek. med. Marta Szyderska o substancjach do wolumetrii

lek. med. Marta Szyderska o substancjach do wolumetrii

lekarz medycyny estetycznej

Jak starzeje się skóra?

W trakcie procesu starzenia znacznie zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w skórze. Liczne badania stwierdzają stopniową, związaną z wiekiem redukcję całkowitej zawartości glikozaminoglikanów. Zapoczątkowanie tego procesu obserwuje się już w wieku 25 lat. Od 25 do 50 roku życia ilość kwasu hialuronowego (HA) zmniejsza się aż o 50%. Zmniejszenie jego ilości powoduje spadek wiązania wody, a w rezultacie kurczenie się istoty podstawowej tkanki. Procesy te mogą być prawdopodobnie przyczyną pomarszczenia i wysuszenia starzejącej się skóry, pogorszenia jej elastyczności oraz zmniejszenia objętości.

W jaki sposób działają zabiegi wolumetryczne?

Medycyna estetyczna  ma za zadanie działać w trzech głównych obszarach: korygowania defektów, upiększania i odmładzania. Zatem zabiegi wolumetryczne idealnie mogą spełnić każdą z tych funkcji m.in.:

  • działać jako profilaktyka przeciwstarzeniowa niwelując utratę ubytków tkanek przez wypełnianie,
  • przywracać młodsze proporcje twarzy uzyskując efekt „trójkąta młodości”,
  • korygować defekty, blizny czy asymetrię twarzy.

Jakie substancje wykorzystuje się do zabiegów wolumetrycznych?

W zabiegach wolumetrycznych najczęściej stosowane są preparaty kwasu hialuronowego, ale możliwe jest zastosowanie innych wypełniaczy, mających również właściwości stymulujące skórę do przyspieszonej regeneracji np. polikaprolaktonu, kwasu polimlekowego czy hydroksyapatytu wapnia. Altrenatywą może być również przeszczep własnego tłuszczu – lipotransfer.

Polikaprolakton

Jest substancją o działaniu silnie stymulującym kolagenogenezę. Z istotnych różnic efekty zabiegowe polegające na stymulacji utrzymują się do 4 lat i widoczna jest znaczna poprawa jakości kondycji skóry. Możliwe jest zastosowanie tego preparatu w większości wskazań do stosowania kwasu hialuronowego, jak również w rewitalizacji dłoni.

Kwas polimlekowy

Kolejną alternatywa dla kwasu hialuronowego jest kwas polimlekowy – również substancja o działaniu silnie stymulującym. Poprzez pobudzenie fibroblastów wymusza na skórze produkcję kolagenu i elastyny nadając jej jędrność i witalność. Pierwsze efekty można zaobserwować po 6 tygodniach. Kwas polimlekowy jest produktem bezpiecznym, stosowanym w medycynie od końca XX wieku.  Stosuje się go również w rewitalizacji ciała. Podany w większej ilości stanowi alternatywę dla implantu pośladków, poprawia  wygląd w utracie jędrności skóry ramion „pelikanów” czy widoczności cellulitu.

Lipotransfer

To metoda bazująca na wykorzystaniu tłuszczu własnego pacjenta. Dzięki niej możemy pobrać go z miejsca, w którym mamy go nadmiar i wykorzystać w innym obszarze, który wymaga wypełniania ubytków tkankowych i redukcji oznak starzenia. Przeprowadzony w taki sposób przeszczep tłuszczu jest w pełni autologiczny, a co za tym idzie bezpieczny. 

Na czym polega odmładzające działanie bianterapii?

Bianterapia, czyli masaż kamieniem, to dobrze znany sposób na redukcję opuchlizny, napięć, odżywienie skóry i promienny wygląd twarzy. Stosowany regularnie przynosi rewelacyjne efekty, zgodne z nurtem naturalnego, holistycznego odmładzania i upiększania.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.