Termin „wolumen” oznacza „objętość”, więc zabieg wolumetryczny znaczy wprost – dodanie objętości tkankom. Od 25 do 50 roku życia ilość kwasu hialuronowego (HA) zmniejsza się aż o 50 procent.
lek. med. Marta Szyderska o substancjach do wolumetrii
lekarz medycyny estetycznej
Jak starzeje się skóra?
W trakcie procesu starzenia znacznie zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w skórze. Liczne badania stwierdzają stopniową, związaną z wiekiem redukcję całkowitej zawartości glikozaminoglikanów. Zapoczątkowanie tego procesu obserwuje się już w wieku 25 lat. Od 25 do 50 roku życia ilość kwasu hialuronowego (HA) zmniejsza się aż o 50%. Zmniejszenie jego ilości powoduje spadek wiązania wody, a w rezultacie kurczenie się istoty podstawowej tkanki. Procesy te mogą być prawdopodobnie przyczyną pomarszczenia i wysuszenia starzejącej się skóry, pogorszenia jej elastyczności oraz zmniejszenia objętości.
W jaki sposób działają zabiegi wolumetryczne?
Medycyna estetyczna ma za zadanie działać w trzech głównych obszarach: korygowania defektów, upiększania i odmładzania. Zatem zabiegi wolumetryczne idealnie mogą spełnić każdą z tych funkcji m.in.:
- działać jako profilaktyka przeciwstarzeniowa niwelując utratę ubytków tkanek przez wypełnianie,
- przywracać młodsze proporcje twarzy uzyskując efekt „trójkąta młodości”,
- korygować defekty, blizny czy asymetrię twarzy.
Jakie substancje wykorzystuje się do zabiegów wolumetrycznych?
W zabiegach wolumetrycznych najczęściej stosowane są preparaty kwasu hialuronowego, ale możliwe jest zastosowanie innych wypełniaczy, mających również właściwości stymulujące skórę do przyspieszonej regeneracji np. polikaprolaktonu, kwasu polimlekowego czy hydroksyapatytu wapnia. Altrenatywą może być również przeszczep własnego tłuszczu – lipotransfer.
Polikaprolakton
Jest substancją o działaniu silnie stymulującym kolagenogenezę. Z istotnych różnic efekty zabiegowe polegające na stymulacji utrzymują się do 4 lat i widoczna jest znaczna poprawa jakości kondycji skóry. Możliwe jest zastosowanie tego preparatu w większości wskazań do stosowania kwasu hialuronowego, jak również w rewitalizacji dłoni.
Kwas polimlekowy
Kolejną alternatywa dla kwasu hialuronowego jest kwas polimlekowy – również substancja o działaniu silnie stymulującym. Poprzez pobudzenie fibroblastów wymusza na skórze produkcję kolagenu i elastyny nadając jej jędrność i witalność. Pierwsze efekty można zaobserwować po 6 tygodniach. Kwas polimlekowy jest produktem bezpiecznym, stosowanym w medycynie od końca XX wieku. Stosuje się go również w rewitalizacji ciała. Podany w większej ilości stanowi alternatywę dla implantu pośladków, poprawia wygląd w utracie jędrności skóry ramion „pelikanów” czy widoczności cellulitu.
Lipotransfer
To metoda bazująca na wykorzystaniu tłuszczu własnego pacjenta. Dzięki niej możemy pobrać go z miejsca, w którym mamy go nadmiar i wykorzystać w innym obszarze, który wymaga wypełniania ubytków tkankowych i redukcji oznak starzenia. Przeprowadzony w taki sposób przeszczep tłuszczu jest w pełni autologiczny, a co za tym idzie bezpieczny.
Na czym polega odmładzające działanie bianterapii?
Bianterapia, czyli masaż kamieniem, to dobrze znany sposób na redukcję opuchlizny, napięć, odżywienie skóry i promienny wygląd twarzy. Stosowany regularnie przynosi rewelacyjne efekty, zgodne z nurtem naturalnego, holistycznego odmładzania i upiększania.
Nadmiar cukru w diecie i złe nawyki żywieniowe mogą znacznie przyspieszyć proces starzenia się skóry. Jak powstrzymać nadmierną glikację nieenzymatyczną wywołaną nieodpowiednim odżywianiem, czyli tak …
Jest idealnym sposobem na szybkie odświeżenie i odmłodzenie skóry. Jednocześnie zmniejsza wydzielanie sebum i obkurcza rozszerzone pory. Mezobotoks – co to jest? Mezobotoks to inaczej …