Na trądzik hormonalny (Acne Tarda) skarży się coraz większa grupa osób, niezależnie od wieku. Niejednokrotnie zdarza się, że z tą dermatozą borykają się również kobiety w okresie klimakterium. Terapię skóry takich pacjentek warto rozszerzyć o zabiegi ze substancjami aktywnymi takimi jak peptydy biomimetyczne, aminokwasy i polinukleotydy.
Katarzyna Nowacka
ekspertka kosmetologii, prekursorka kosmetologii holistycznej. Od 2000 r. prowadzi własny gabinet w Kaliszu
Co wyróżnia trądzik dorosłych
Trądzik hormonalny obejmuje na twarzy głównie strefę U i w większości przypadków dotyka kobiet, również tych w okresie menopauzy. Natomiast u mężczyzn lokalizuje się na brodzie i w okolicach karku.
- Towarzyszą mu wszystkie rodzaje zmian trądzikowych, z licznie występującymi zaskórnikami zamkniętymi i niegojącymi się guzkami, o dużej bolesności, cystami, często z miejscowym przesuszeniem, bez nadmiernej gry naczyniowej.
- Ustępujące zmiany pozostawiają przebarwienia pozapalne, blizny.
- Dermatoza wykazuje charakter nawrotowy.
- Należy ją różnicować z trądzikiem różowatym, w którym nie występują zaskórniki i guzki, jedynie grudki i krosty, natomiast obecne są liczne teleangiektazje, rumień oraz zmiany zapalne okolic spojówek i powiek
Przyczyny trądziku osób dorosłych
Powodów występowania Acne Tarda jest wiele. W przypadku kobiet w czasie klimakterium może to być obniżony poziom estrogenów, progesteronu i wygaszanie pracy jajników w okresie przekwitania, co wywołuje dominację androgenów. Inne możliwe przyczyny to: niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, silny, długotrwały stres i związany z nim wzrost kortyzolu, adrenaliny, przy jednoczesnym obniżeniu się poziomu DHEA, a także cukrzyca, insulinooporność. Nie bez znaczenia dla trądziku hormonalnego jest zachowanie właściwej diety.
Zabiegi wyciszające trądzik dorosłych
Zabiegi w gabinecie kosmetologa opierają się na zastosowaniu zarówno technologii i „białej kosmetyki”. Możemy podzielić je na dwie grupy:
- Oczyszczające: kawitacja, oksybrazja, mikrodermabrazja korund/diament, peelingi chemiczne, ziołowe, oczyszczanie manualne tradycyjne albo wykonane na kwasie;
- Regulujące wydzielanie łoju i niwelujące przebarwienia pozapalne oraz blizny: jonoforeza (wodorowęglan sodu 1%, salicylan sodu 1,5%, siarczan cynku 0,75%, chlorek sodu 0,9%, kw. askorbinowy, kw. nikotynowy [PP]), infuzja tlenowa, IPL (światło niebieskie dł. fali 407–420 nm), PDT (terapia fotodynamiczna z kwasem ᾳ-lewulinowym), peeling węglowy z użyciem lasera ND-YAG, laser frakcyjny nieablacyjny lub ablacyjny, ER-GLASS, rollery i mikronakłuwanie z czynnikami wzrostu: EGF, TGF ꞵ3, HGH, GMS-CFS, RF mikroigłowy, retinoidy, peelingi ziołowe oraz refleksologia stóp ze względu na możliwość regulacji hormonalnej organizmu poprzez ucisk i masaż punktów odpowiadających poszczególnym gruczołom dokrewnym.
Substancje aktywne w terapii trądziku hormonalnego u kobiet z menopauzą
- kwasy AHA, BHA, PHA, cynk i analogi oraz siarka;
- witaminy A, C, PP, biotyna, E, NNKT, fitosterole, skwalen, propolis, allantoina, depantenol;
- wyciąg z drożdży, kaolin, algi, glinka biała i zielona, borowina.
- aminokwasy: prolina, hydroksyprolina, glicyna, walina, lizyna, hydroksylizyna,
- peptydy biomimetyczne,
- polinukleotydy,
- koenzym Q10, krzemionkę organiczna, selen
- polifenole, izoflawony (genisteina), rezweratrol, galusan epigallokatechiny, likopen, acerola, astaksantyna, glutation, fitomelatoninę,
- kwas hialuronowy, arginina, florentyna glukozamina, betaina.
Kompleksowe podejście do pacjentek
Kosmetolog w pracy z trądzikiem hormonalnym kobiet w okresie menopauzy powinien zastosować podejście holistyczne, oparte na programie terapeutycznym, obejmującym właściwą diagnostykę laboratoryjną, dobrze zaplanowaną kurację zabiegową w gabinecie, pielęgnację domową, zalecenia żywieniowe, a także formy relaksu, ruchu i wypoczynku. Pamiętajmy, że skóra jest odbiciem stanu organizmu.
W trakcie menopauzy dochodzi do dziesięciokrotnego obniżenia stężenia estrogenów. Wpływ estrogenów zapobiega atrofii błony śluzowej i mięśniowej, umożliwia produkcję prawidłowej wydzieliny pochwowej, a co za …
Lek. Anna Bachleda-Curuś o diecie w chorobach skóry SCM Estetic Dieta a trądzik Przyjmuje się, że odpowiednio zbilansowana dieta może efektywnie wspomagać terapię trądziku. Chociaż …