Wygląd oczu i obszar wokół stanowią podstawową cechę twarzy i określają jej atrakcyjność i piękno.
Magdalena Korwin o wypełniaczach na bazie kwasu hialuronowego pod oczy
specjalista chorób oczu, lekarz medycyny estetycznej, Katedra i Klinika Okulistyki WL WUM, Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny w Warszawie Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie
Skóra wokół oczu starzeje się szybciej niż w innych rejonach ciała, gdyż jest bardzo cienka, praktycznie nie posiada gruczołów łojowych oraz tkanki podskórnej. Dodatkowo starzenie obejmujące środkową część twarzy związane z zanikiem kości, przebudową i zanikiem poduszek tłuszczowych, utratą objętości i wiotkość, sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną i smutną. Z czasem pojawia się także mniej lub bardziej zaznaczona dolina łez.
W jaki sposób starzeje się skóra wokół oczu?
Okolica w obrębie powieki dolnej, przyśrodkowej części policzka oraz kości jarzmowej starzeje się na kilka sposobów.
- Może dochodzić do znacznego zaniku w obrębie tej okolicy, w szczególności w obrębie powieki dolnej powyżej krawędzi kostnej dolnej ściany oczodołu. Wtedy obserwujemy zagłębienie i zanik w płaszczyźnie powieki dolnej. Zawsze równocześnie dochodzi do pojawienia się różnego stopnia nasilenia doliny łez.
- Drugim typem starzenia się tej okolicy jest nasilenie wiotkości skóry, mięśnia okrężnego oka oraz przegrody oczodołowej, co przekłada się na obraz typowy dla różnego stopnia nasilenia przepuklin tłuszczowych. Im także towarzyszy pojawienie się doliny łez oraz zaniki w obrębie przyśrodkowej części policzka.
Starzenie się okolicy doliny łez i środkowej części twarzy
Jak opracowywać okolice oka?
Standardem w opracowaniu tej okolicy jest podawanie substancji wypełniających, aby wypełnić ubytek objętości oraz dodatkowo unieść opadające tkanki. W celu uzyskania najlepszych efektów estetycznych i funkcjonalnych niezbędna jest prawidłowa ocena i kwalifikacja pacjenta.
- Nawet jeżeli wydaje się nam, że głównym problemem jest dolina łez, należy rozpocząć zabieg od rekonstrukcji środkowego piętra twarzy. Oznacza to uniesienie opadających tkanek w obrębie kości jarzmowych oraz uniesienie i odtworzenie ubytku objętości w przyśrodkowej części policzka.
- Dodatkowo dobry efekt uzyskamy także w przypadku wypełnienia ubytku objętości w obrębie skroni i uniesienie skroniowej części łuku brwiowego.
- Dopiero po przeprowadzeniu takiej rekonstrukcji możemy pokusić się o wypełnienie doliny łez.
Jakie substancje warto stosować do odmładzania okolic oka?
- Złotym standardem w celu uniesienia tkanek w okolicy jarzmowej jest zastosowanie wypełniacza z kwasem hialuronowym, który powinien się charakteryzować określonymi właściwościami reologicznymi, wysokim wskaźnikiem G’ oraz niskim wskaźnikiem elastyczności. Oznacza to produkt, który działa jak implant, mocno unosi i pozostaje w miejscu podania.
- W celu uniesienia i wypełnienia ubytku objętościowego w przyśrodkowej części policzka możemy pokusić się o podanie wypełniaczy autologicznych, czyli m.in. wykonać lipotransfer (micro- i nano-fat).
- W przypadku pojawienia się jedynie początkowej doliny łez, czyli stopień I w skali Hirmanda, u pacjenta, który np. boi się podania zarówno tłuszczu jak i wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego, można pokusić się o wykonanie zabiegu z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej, która tymczasowo w niewielkim stopniu wypełni ubytek.
Które zabiegi odmładzają okolice oka?
- U części pacjentów, głównie z początkową wiotkością skóry powiek zarówno górnych jak i dolnych, bez widocznego ubytku tkanek dobre efekty estetyczne uzyskamy wykonując zabiegi z zastosowaniem np. lasera frakcyjnego, RF czy HIFU. Zabiegi te pozwalają na napięcie i przebudowę skóry powiek. Dodatkowo pozwalają na ujednolicenie jej kolorytu.
- Dodatkową opcją mającą na celu poprawę napięcia, ujednolicenia kolorytu i wygładzenia skóry powiek jest zastosowanie peelingów chemicznych, PRP, mezoterapii oraz krótkich nici rewitalizujących PDO czy PLL, a również stymulatorów tkankowych.
- Interesującą opcją terapeutyczną, która pomaga w zdecydowany sposób poprawić wygląd powieki dolnej oraz kurzych łapek, nawet w przypadku występowania początkowych przepuklin tłuszczowych jest zastosowanie toksyny botulinowej w postaci małych dawek w okolicy kąta wewnętrznego oraz zewnętrznego powieki dolnej. Podanie neuromodulatora w tym przypadku jest jej zastosowaniem poza wskazaniami rejestracyjnymi. Należy pamiętać, że w tej sytuacji toksynę podajemy w małych dawkach podskórnie lub śródskórnie.
Podsumowanie
W celu uzyskania optymalnych efektów dotyczących opracowania trudnej okolicy oka jest prawidłowa ocena zmian, kwalifikacja pacjenta oraz dobór metody i preparatu oraz świetna znajomość anatomii tego obszaru. Wielokrotnie konieczne jest zastosowanie metod łączonych.
Jaka jest najskuteczniejsza terapia łączona na cellulit?
Terapie łączone są obecnie najskuteczniejszą formą walki z cellulitem. Możliwości technologiczne, które mamy na rynku, pozwalają w krótkim czasie uzyskać bardzo dobre rezultaty…
Nos, zaraz po gładziźnie, jest jednym z najbardziej ryzykownych obszarów twarzy do modelowania kwasem hialuronowym. Główne ryzyko jest związane z możliwością zatkania naczynia tętniczego i …
W nowych kosmetykach pojawia się coraz więcej roślinnych odpowiedników składników syntetycznych, o dobrze znaneji sprawdzonej skuteczności. Coraz częściej możemy spotkać więc skuteczne kosmetyki o bardzo wysokim …