fbpx

Jakie są obecnie najskuteczniejsze terapie leczenia trądziku?

Autor Przemek
terapie-leczenia-tradziku

Dobiera się je w zależności od ciężkości przebiegu i przyczyny trądziku, wieku i płci pacjenta oraz ewentualnych przeciwwskazań. Szybkie włączenie leków na wczesnym etapie choroby zapobiega powstawaniu blizn.

Dr Aleksandra Znajewska

dr Aleksandra Znajewska o najskuteczniejszych terapiach leczenia trądziku

dermatolog, lekarz medycyny estetycznej

Leczenie zewnętrzne obejmuje:

– niektóre antybiotyki;

– retinoidy;

– nadtlenek benzoilu;

– kwas azelainowy;

– gotowe leki zewnętrzne, które stanowią najczęściej połączenie antybiotyku z retinoidem.

Leczenie ogólne

– To głównie wybrane antybiotyki o działaniu przeciwzapalnym, proapoptotycznym, proteolitycznym i przeciwangiogenetycznym.

– Do tej grupy należą  chlorowodorek tetracykliny, doxycyklina, limecyklina, erytromycyna, cykliczny węglan erytromycyny i azytromycyna.

– Według danych najskuteczniejszym lekiem w leczeniu trądziku jest izotretynoina, ponieważ wykazuje działanie na wszystkie etapy etiopatogenezy trądziku. A dokładniej – powoduje inwolucję przerośniętych gruczołów łojowych, zmniejsza produkcję i wydzielanie łoju i powierzchownych lipidów skóry, normalizuje skład łoju, wpływa na florę bakteryjną, normalizuje rogowacenie w mieszkach włosowych i wykazuje silne działanie przeciwzapalne. 

Kiedy warto włączyć leczenie hormonalne?

– W terapii u kobiet chorujących na trądzik przy obecności nasilonego łojotoku lub występowaniu cech androgenizacji tj. hirsutyzmu, łysienia typu męskiego,  korzystna jest także terapia hormonalna.

– Stosowane w tym wskazaniu leki to spironolakton lub doustne środki antykoncepcyjne zawierające estrogen oraz składnik progesteronowy, który jest zmienny. 

Jakie zabiegi warto wykonywać w trakcie leczenia trądziku?

– Dobrym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego są pilingi chemiczne z kwasu pirogronowego, kwasu salicylowego, kwasu azelainowego i retinoidów.

– Udowodnione działanie wykazują także lampy LED emitujące światło fioletowe i niebieskie.

– Ze względu na to, że skóra ma doskonałą pamięć immunologiczną nie należy także zapominać o leczeniu podtrzymującym po zakończonej terapii.

Jak zapobiegać powstawaniu blizn?

Co ważne, już podczas leczenia proponując pacjentowi odpowiednie leki możemy redukować blizny, w charakterystyce produktu leczniczego stanowiącego połączenie adapalenu i nadtlenku benzoilu odnajdujemy takie działanie. Dobry efekt przynosi także stosowanie kuracji izotretynoiną. Natomiast jeśli leczenie jest niewystarczające, a ryzyko bliznowacenia duże uważa się, że już w trakcie terapii można stosować inne metody aby zapobiegać powikłaniom.

Czy leczenie trądziku izotretynoiną jest bezpieczne?

Jest obecnie najskuteczniejszym sposobem leczenia trądziku. Jednak ze względu na mnóstwo działań niepożądanych, pacjenci często się jej boją. Czy słusznie?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.