fbpx

Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu blefaroplastyki?

Autor Magdalena Błaszczak
powikłania
Dr n.med. Marek Rodzeń o niciach liftingujących

Dr n.med. Marek Rodzeń o powikłaniach po zabiegu blefaroplastyki

specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, lekarz medycyny estetycznej

Jak wygląda zabieg blefaroplastyki?

  • Chirurgiczny zabieg opadających powiek górnych wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych.
  • Po przygotowaniu pola operacyjnego i znieczuleniu miejscowym (2% Lignocainy z dodatkiem 1 % Adrenaliny) wycina się zaznaczony wcześniej nadmiar skóry powieki za pomocą nożyczek.
  • W większości przypadków jest to zabieg bezkrwawy. W przypadku wystąpienia krwawienia z rany używa się koagulacji.
  • Na ranę zakłada się szwy pojedyncze lub szew ciągły, które są usuwane za około 5-6 dni. Można też założyć dodatkowo plastry Steri – Strip na ranę, w celu zwiększenia bezpieczeństwa prawidłowego wygojenia się rany oraz podtrzymania końców nitek użytych do jej zaopatrzenia.

W okresie pooperacyjnym mogą występować krwiaki podskórne zarówno na powiece górnej, dolnej jak i na policzku, które ulegają resorpcji po 10-14 dniach. Zabieg wykonuje się całorocznie, a efekty są widoczne już bezpośrednio po zabiegu. Zabieg chirurgiczny można powtórzyć po upływie czasu, w czasie którego doszło do ponownego zwiotczenia powiek

Jak wyglada blefaroplastyka z użyciem radiofrekwencji?

  • Modyfikacją zabiegu chirurgicznego jest wykorzystanie do wycinania nadmiaru skóry powiek urządzenia działającego w oparciu o radiofrekwencję, zaopatrzonego w specjalne cieniutkie końcówki, co powoduje, że cięcie chirurgiczne jest perfekcyjne.
  • Urządzenie to posiada również zdolność do koagulacji, a więc w razie wystąpienia krwawienia  w ranie operacyjnej jest ono natychmiast zahamowane. Najczęściej jest to zabieg bezkrwawy, na co ma wpływ radiofrekwencja użyta podczas cięcia skóry, a także w czasie koagulacji.
  • Wykorzystanie urządzenia działającego w oparciu o radiofrekwencję ma korzystne działanie w przebiegu samego zabiegu operacyjnego, a także w procesie gojenia się rany, obsługa jego jest intuicyjna.  Znacznie skraca czas trwania zabiegu oraz zapobiega powstawaniu krwiaków podskórnych na powiece górnej, dolnej i policzku. Postępowanie pozabiegowe jest takie samo jak w przypadku standardowego zabiegu chirurgicznego.

Jakie są możliwe powikłania?

Jak podczas wykonania każdego zabiegu chirurgicznego mogą występować  powikłania pozabiegowe.

  •  Do najczęstszych należą krwiaki podskórne zlokalizowane na powiece górnej, dolnej oraz w okolicy jarzmowej.
  • Czasami występują w przebiegu gojenia się rany strupki w linii cięcia skórnego, które same opadają.
  • Obrzęk i zaczerwienie występujące bezpośrednio po zabiegu jest następstwem znieczulenia użytego przed operacją. Podobnie jak suchość, bądź łzawienie z gałki ocznej.
  • Czasami zdarzają się asymetrie przebiegu linii cięcia chirurgicznego spowodowane nieprawidłowym markowaniem ilości skóry, którą należy wyciąć, albo w wyniku powstawania bliznowca w przebiegu cięcia chirurgicznego.
  • Rzadko spotyka się rozejście się rany w przebiegu procesu jej gojenia. Może to być spowodowane urazem mechanicznym tej okolicy lub pęknięciem skóry na skutek wzmożonego napięcia nici użytych do zaopatrzenia rany.
  • Najcięższym, ale zarazem najrzadszym powikłaniem jest niedomykalność powiek. 

Worki tłuszczowe pod oczami – nie tylko blefaroplastyka może je skutecznie zniwelować

Poduszeczki tłuszczowe pod oczami to trudny przeciwnik, z którym jednak można sobie poradzić. Skąd się biorą, w jakim wieku się pojawiają, jakie zabiegi pomogą je zmniejszyć lub pozwalają się ich pozbyć całkowicie?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.