Dr n.med. Marek Rodzeń o powikłaniach po zabiegu blefaroplastyki
specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, lekarz medycyny estetycznej
Jak wygląda zabieg blefaroplastyki?
- Chirurgiczny zabieg opadających powiek górnych wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych.
- Po przygotowaniu pola operacyjnego i znieczuleniu miejscowym (2% Lignocainy z dodatkiem 1 % Adrenaliny) wycina się zaznaczony wcześniej nadmiar skóry powieki za pomocą nożyczek.
- W większości przypadków jest to zabieg bezkrwawy. W przypadku wystąpienia krwawienia z rany używa się koagulacji.
- Na ranę zakłada się szwy pojedyncze lub szew ciągły, które są usuwane za około 5-6 dni. Można też założyć dodatkowo plastry Steri – Strip na ranę, w celu zwiększenia bezpieczeństwa prawidłowego wygojenia się rany oraz podtrzymania końców nitek użytych do jej zaopatrzenia.
W okresie pooperacyjnym mogą występować krwiaki podskórne zarówno na powiece górnej, dolnej jak i na policzku, które ulegają resorpcji po 10-14 dniach. Zabieg wykonuje się całorocznie, a efekty są widoczne już bezpośrednio po zabiegu. Zabieg chirurgiczny można powtórzyć po upływie czasu, w czasie którego doszło do ponownego zwiotczenia powiek
Jak wyglada blefaroplastyka z użyciem radiofrekwencji?
- Modyfikacją zabiegu chirurgicznego jest wykorzystanie do wycinania nadmiaru skóry powiek urządzenia działającego w oparciu o radiofrekwencję, zaopatrzonego w specjalne cieniutkie końcówki, co powoduje, że cięcie chirurgiczne jest perfekcyjne.
- Urządzenie to posiada również zdolność do koagulacji, a więc w razie wystąpienia krwawienia w ranie operacyjnej jest ono natychmiast zahamowane. Najczęściej jest to zabieg bezkrwawy, na co ma wpływ radiofrekwencja użyta podczas cięcia skóry, a także w czasie koagulacji.
- Wykorzystanie urządzenia działającego w oparciu o radiofrekwencję ma korzystne działanie w przebiegu samego zabiegu operacyjnego, a także w procesie gojenia się rany, obsługa jego jest intuicyjna. Znacznie skraca czas trwania zabiegu oraz zapobiega powstawaniu krwiaków podskórnych na powiece górnej, dolnej i policzku. Postępowanie pozabiegowe jest takie samo jak w przypadku standardowego zabiegu chirurgicznego.
Jakie są możliwe powikłania?
Jak podczas wykonania każdego zabiegu chirurgicznego mogą występować powikłania pozabiegowe.
- Do najczęstszych należą krwiaki podskórne zlokalizowane na powiece górnej, dolnej oraz w okolicy jarzmowej.
- Czasami występują w przebiegu gojenia się rany strupki w linii cięcia skórnego, które same opadają.
- Obrzęk i zaczerwienie występujące bezpośrednio po zabiegu jest następstwem znieczulenia użytego przed operacją. Podobnie jak suchość, bądź łzawienie z gałki ocznej.
- Czasami zdarzają się asymetrie przebiegu linii cięcia chirurgicznego spowodowane nieprawidłowym markowaniem ilości skóry, którą należy wyciąć, albo w wyniku powstawania bliznowca w przebiegu cięcia chirurgicznego.
- Rzadko spotyka się rozejście się rany w przebiegu procesu jej gojenia. Może to być spowodowane urazem mechanicznym tej okolicy lub pęknięciem skóry na skutek wzmożonego napięcia nici użytych do zaopatrzenia rany.
- Najcięższym, ale zarazem najrzadszym powikłaniem jest niedomykalność powiek.
Worki tłuszczowe pod oczami – nie tylko blefaroplastyka może je skutecznie zniwelować
Poduszeczki tłuszczowe pod oczami to trudny przeciwnik, z którym jednak można sobie poradzić. Skąd się biorą, w jakim wieku się pojawiają, jakie zabiegi pomogą je zmniejszyć lub pozwalają się ich pozbyć całkowicie?
Najskuteczniejszymi zabiegami redukującymi tkankę tłuszczową są lipoliza iniekcyjna, kriolipoliza i ciepły laser. Jeśli wykonuje się je prawidłowo, z wykorzystaniem urządzeń wysokiej jakości, można przewidzieć efekty. …
Producenci wyrobów medycznych prześcigają się w tworzeniu substancji do wypełniania ust. Obecne na rynku preparaty z kwasem polimlekowym, hydroksyapatytem wapnia, polikaprolaktonem, karboksymetylocelulozą oraz te pochodzenia …