fbpx

Jak zmieniają się miejsca intymne kobiet po ciąży, porodzie i połogu?

Autor Magdalena Błaszczak
miejsca-intymne

Procesy związane ze starzeniem dotyczą całego organizmu. Na drodze różnych mechanizmów podlegają im również narządy płciowe zewnętrzne oraz wewnętrzne. Ostatnie lata przyniosły znaczący rozwój ginekologii estetycznej, która staje naprzeciw potrzebom kobiet, pragnących przeciwdziałać efektom starzenia się okolic intymnych. Wynika to zarówno ze względów medycznych, kosmetycznych, związanych z pogorszeniem komfortu życia oraz obniżeniem satysfakcji ze współżycia.

lek. med. Patrycja Stańczyk

lek. med. Patrycja Stańczyk o starzeniu miejsc intymnych po porodzie i połogu

ginekolog-położnik

Anatomia miejsc intymnych

Zewnętrzne żeńskie narządy płciowe określane sromem, zajmują okolicę pomiędzy przednią ścianą brzucha a kroczem. Srom utworzony jest przez wzgórek łonowy przechodzący ku dołowi obustronnie w wargi sromowe większe ograniczające szparę sromu, których podstawową rolą jest ochrona oraz amortyzacja bodźców urazowych, wargi sromowe mniejsze ograniczające przedsionek pochwy, łechtaczkę oraz przedsionek pochwy, w obrębie którego skóra przechodzi w błonę śluzową. Do przedsionka pochwy uchodzi cewka moczowa oraz pochwa, której ściana składa się z trzech warstw – błony śluzowej, mięśniowej i zewnętrznej. Błona śluzowa pochwy pokryta jest nierogowaciejącym nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, pozbawionym gruczołów. Poprzez obecność receptorów dla estrogenów oraz androgenów jest ona tkanką docelową dla steroidów płciowych. Hormony te wywołują w pokrywającym ją nabłonku cykliczne oraz zależne od wieku zmiany morfologiczne i czynnościowe. Wpływ estrogenów umożliwia między innymi zapobieganie atrofii błony śluzowej i mięśniowej, produkcję prawidłowej wydzieliny pochwowej, a co za tym idzie odpowiednie nawilżenie, jak również utrzymywanie właściwego przepływu krwi przez sploty naczyniowe pochwy, zwiększenie ukrwienia i wilgotności podczas pobudzenia płciowego.

Jaki wpływ na wygląd miejsc intymnych ma ciąża i poród?

  • W wyniku zmian hormonalnych zachodzących w ciąży, przede wszystkim pod wpływem działania estrogenów, dochodzi do zwiększenia grubości błony śluzowej oraz warstwy mięśniowej pochwy, co ułatwić ma rozszerzanie pochwy w trakcie porodu.
  • Ponadto, dochodzi do zwiększenia produkcji śluzu szyjkowego oraz złuszczania się nabłonka błony śluzowej, co skutkuje istotnym zwiększeniem ilości wydzieliny w drogach rodnych ciężarnej.
  • Po porodzie drogami natury mięśnie i więzadła dna miednicy oraz ściana pochwy ulegają rozciągnięciu, co powoduje zmianę kształtu i powiększenie światła pochwy.
  • Dodatkowo w wyniku porodu dochodzi do powiększenia wejścia do pochwy.
  • Stopień i zakres tych zmian uzależnione są od takich czynników, jak: wielkość i masa urodzeniowa noworodka, czas trwania porodu, zwłaszcza II okresu, obrażenia porodowe i sposób ich zaopatrzenia.

Wpływ połogu i laktacji

  • Zachodzące w okresie karmienia piersią zmiany stężenia estrogenów, prolaktyny, oksytocyny, progesteronu i androgenów oddziałują na stan żeńskich narządów płciowych oraz seksualność kobiety.
  • Podwyższone stężenie prolaktyny wpływa hamująco na wydzielanie gonadotropin, prowadząc do powstania tzw. okresu hipoestrogenizacji objawiającego się nasiloną suchością pochwy i dyspaurenią.
  • Ponadto, w związku z dysregulacją hormonalną typową dla okresu połogu oraz długotrwałą obecnością w pochwie krwistej wydzieliny, może występować skłonność do rozwoju zakażeń bakteryjnych o charakterze mieszanym.

Dolegliwości bólowe w czasie seksu – jakie zabiegi mogą pomóc?

Wiele kobiet skarży się na dolegliwości bólowe odczuwane w czasie stosunków seksualnych. Szczególnie są to pacjentki po niedawnym porodzie lub w czasie menopauzy. Jakie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą poprawić komfort ich życia intymnego i zniwelować dyspareunię?

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.