fbpx

Jak zahamować elastozę wywoływaną przez promieniowanie UV?

Autor Magdalena Błaszczak
promieniowanie-uv-elastoza

Pod wpływem promieniowania UV w skórze zachodzi wiele niekorzystnych procesów, które mogą prowadzić do zaburzeń syntezy elastyny i długotrwałego tlącego się stanu zapalnego. Jakie zagrożenia niosą te procesy i jak je niwelować, wyjaśnia nasza ekspertka dr n. med. Battsengel Rentsen.

Battsengel Rentsen

dr n. med. Battsengel Rentsen

lekarz medycyny estetycznej, specjalista chorób wewnętrznych i akupunktury z Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu

Dlaczego słońce jest groźne dla skóry?

Oprócz działania niezbędnego dla naszego organizmu – wpływu na zegar biologiczny, wpływu na nasz nastrój, syntezę melatoniny i witaminy D3, słońce wywiera również działania niekorzystne. Najważniejszym z nich jest mutagenne działanie promieni UV. Promienie bezpośrednio uszkadzają DNA komórek skóry, co doprowadza do zjawiska fotostarzenia, czyli przedwczesnego starzenia się skóry w wyniku ekspozycji na promienie UV.  Promieniowanie słoneczne wpływa również na proces kancerogenezy, czyli powstawania nowotworów skóry.

Co się dzieje ze skórą poddaną działaniu promieni słonecznych?

Pod wpływem promieni słonecznych w ludzkiej skórze nie tylko następują mutacje DNA. W wyniku przewlekłej eskpozycji na UV w skórze obserwuje się odczyn zapalny.

  • Pojawia się enzym zwany cyklooksygenazą 2 (COX-2). To ten sam enzym, którego aktywność hamujemy za pomocą popularnych leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna, ibuprofen, diklofenak itd. przyjmowanych w celu redukcji bólu, gorączki, obrzęku.
  • Proces zapalny w skórze narażonej na UV nie objawia się klinicznie jako stan zapalny. Jednak taki tlący się stan zapalny przyczynia się do destrukcji skóry, której objawem jest właśnie fotostarzenie.
  • Pojawia się elastoza, czyli silne zaburzenie syntezy i jakości bardzo ważnego dla skóry białka – elastyny.
  • Ten sam tlący się stan zapalny sprzyja również powstawaniu nowotworów skóry.

Co możemy zrobić, aby zminimalizować lub wykluczyć szkodliwe działanie promieni UV

  • Podstawowym działaniem, które pozwala na zminimalizowanie szkodliwego wpływu UV na skórę jest unikanie bądź zmniejszanie narażenia na działanie promieni UV.
  • Można to uzyskać, korzystając z odpowiedniej odzieży ochronnej.
  • Niezbędnym elementem profilaktyki jest również nakładanie preparatów z filtrami dającymi wysoka ochronę przed promieniowaniem UV.
  • Liczne badania sugerują, że można również zmniejszyć wpływ prozapalny promieni słonecznych dzięki stosowaniu substancji hamujących proces zapalny. Wykazano na przykład, że kwasy tłuszczowe omega 3 w sposób istotny mogą zmniejszać degradację skóry powodowaną działaniem promieni UV.

Czy filtry słoneczne trzeba stosować przez cały rok, a może jednak tylko w lecie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Po pierwsze dlatego, że nie przeprowadzono badań klinicznych, które by pokazywały, przy jakim poziomie promieniowania UV stosowanie filtrów dających wysoką ochronę wpływa pozytywnie na biologię skóry. Jest także druga kwestia – tak naprawdę wciąż nie wiemy, jaki wpływ ma wieloletnia redukcja ekspozycji na promienie UV na organizm człowieka, bowiem należy pamiętać o tym, że ekspozycja na promienie słońca jest dla nas naturalna. Niewątpliwie z punktu widzenia lekarza medycyny estetycznej, im mniejsze narażenie na UV, tym mniej jego objawów w postaci fotostarzenia i przebarwień. Moim zdaniem należy do słońca podchodzić w sposób zrównoważony i dostosowany do cech organizmu. Osoby z jaśniejszą cerą, czy na przykład wykazujące skłonności do przebarwień, a szczególnie melasmy, powinny starać się unikać promieniowania UV.

Czy filtry słoneczne całkowicie eliminują szkodliwe działanie słońca

Całkowicie eliminować wpływ słońca na skórę może tylko nieeksponowanie na słońce. Filtry w sposób istotny redukują wpływ promieni UV. Należy jednak pamiętać o regularnym nakładaniu ich na skórę oraz o doborze odpowiedniego filtra dla danej karnacji.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.