fbpx

Jak usunąć cellulit włóknisty?

Autor Magdalena Błaszczak
cellulit-wloknisty

Spotykamy się z różnymi rodzajami cellulitu i różnym stopniu zaawansowania. Najczęściej wymieniamy 4 rodzaje cellulitu: wodny (twardy), tłuszczowy (miękki), obrzękowy oraz włóknisty. Najtrudniejszym w redukcji jest cellulit ten ostatni.

damian-zwolinski

mgr Damian Zwoliński o cellulicie włóknistym

fizjoterapeuta z kliniki Dr Szczyt – Charytonowicz

Cellulit włóknisty tworzy się długo, dlatego warto nie zwlekać aż problem się rozwinie. Konieczne może być zbadanie poziomu hormonów, zmiana diety oraz stylu życia. Do tego rodzaju cellulitu należy podejść wielopłaszczyznowo. Przykładową terapię zabiegową rozpoczynamy od usprawnienia przepływu limfy stosując w tym calu technologię fali uderzeniowej. Podstawą dalszych działań są zabiegi przy użyciu fal radiowych oraz ultradźwięków łączonych z drenażem limfatycznym. 

Jaka aktywność fizyczna będzie najlepsza?

Do przyczyn powstawania cellulitu oprócz uwarunkowań genetycznych, czy zaburzeń hormonalnych, należą mała aktywność fizyczna i nieodpowiednia dieta. Jest to dobra podpowiedź dla osób, które nie wiedzą od czego zacząć. Jednym z najistotniejszych sposobów w zapobieganiu jego powstawania są systematyczne ćwiczenia. Przede wszystkim spalają one kalorie, ale także wpływają na prawidłową trofikę tkanek i cyrkulację płynów. Z drugiej strony w internecie można znaleźć wiele ćwiczeń na redukcję cellulitu z określonego obszaru ciała. Tu należy jednak podkreślić, że obecne wyniki badań zaprzeczają by u kobiet było możliwe spalenie tłuszczu czy zredukowanie cellulitu z jednego konkretnego obszaru, np. tylko ud. Jest to fizjologicznie niemożliwe. Ćwiczenia, które mają największy wpływ na redukcję cellulitu to trening HIIT (High Intensity Interval Training), czyli ćwiczenia o wysokiej intensywności. Jednym z takich ćwiczeń jest dobrze zaplanowany bieg interwałowy pod górę od 2 do 3 razy w tygodniu przez 40 minut.

Jakie są nowe doniesienia na temat wpływu diety poziom zaawansowania cellulitu? 

  • Właściwa dieta oraz prawidłowe nawodnienie są bardzo istotne w profilaktyce cellulitu, czy nasilaniu się jego widoczności.
  • Przyrost masy tłuszczowej pogarsza stan skóry z powodu tworzenia się nowych komórek tłuszczowych co pogłębia problem.
  • Należy zredukować spożycie cukru oraz soli, które przyczyniają się do gromadzenia lipidów w adipocytach oraz uszkadza tkankę łączną.
  • Prawidłowa dieta zawierająca polifenole oraz flawanole, których stężenie jest największe w warzywach i owocach może wzmocnić działanie lipolityczne.
  • Oprócz tego wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwzwłóknieniowe.
  • Pełnowartościowe białko w diecie pomaga utrzymać odpowiedni poziom kolagenu w skórze.

Należy się jednak przygotować, że sama dieta nie gwarantuje redukcji cellulitu, a jedynie jest jednym z elementów holistycznego procesu.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.