fbpx

Jak uniknąć powikłań po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego?

Autor Przemek
powiklania

Część objawów niepożądanych wynika z braku doświadczenia lekarza, a ich ilość maleje wraz ze zdobywanym doświadczeniem.     

dr Iwona Marycz-Langner

dr Iwona Marycz-Langner o powikłaniach po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego

lekarz medycyny estetycznej

 Ważne jest dokładne przeprowadzenie badania podmiotowego i przedmiotowego pacjenta oraz  właściwa kwalifikacja do zabiegu. Niezwykle istotne jest wybranie odpowiedniego do wskazania preparatu kwasu hialuronowego oraz  zastosowanie optymalnej techniki iniekcji.

Powikłania po użyciu kwasu hialuronowego

Podany zbyt powierzchownie w skórę i/lub w za dużej ilości HA jest przyczyną powstania:

– grudek,

– guzków,

– deformacji;

– efektu Tyndalla (niebieskie prześwitywanie HA przez skórę).

Podanie preparatu HA zbyt głęboko skraca czas utrzymywania się efektu.  

Okluzja naczynia

– Jednym z powikłań po podaniu wypełniacza HA jest okluzja naczynia, dlatego lepiej wybierać technikę liniową wsteczną niż punktową;

– ryzyko zablokowania przepływu w naczyniu można zmniejszyć podając preparat podczas wycofywania igły.

– Ważne jest również zwrócenie uwagi na ilość wstrzykiwanego podczas zabiegu preparatu HA oraz na szybkość jego podania.

– Zmniejszenie ilości zastosowanego produktu, ilości wkłuć i szybkości iniekcji obniża ryzyko pojawienia się działań niepożądanych.

– Najpoważniejszym powikłaniem w przypadku okluzji naczynia danej okolicy może być wymagająca terapii nekroza, pozostaje po niej blizna.                     

U kogo występują najczęściej powikłania po podaniu kwasu hialuronowego?

  Możliwe, że większe ryzyko reakcji niepożądanych występujących po iniekcjach HA, występuje u pacjentów predysponowanych, u osób u których powtarzano zabiegi  stosując różne preparaty.

Kwas hialuronowy – jaki wypełniacz jest najlepszy?

Kwas hialuronowy został odkryty w 1934 roku przez dwóch amerykańskich naukowców, Karla Meyera i Johna Palmersa. Wyizolowali go z ciałka szklistego oka bydlęcego. W medycynie estetycznej zaczął być wykorzystywany w 1980 roku (w ortopedii i okulistyce). W medycynie estetycznej – w roku 1996. Obecnie nazywany jest eliksirem młodości. Ma powszechne zastosowanie w kosmetyce, estetyce, okulistyce oraz w wielu innych gałęziach medycyny…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.