Szczególne miejsce wśród zabiegów dedykowanych okolicy oczu zajmują preparaty stymulujące. Zagęszczając skórę bez zbędnego dodawania, i tak często zbyt dużej, objętości fałdów powiek. Polinukleotydy, bo również o nich mowa, maja zdolność odbudowy struktury skóry, poprawiają jej jędrność i gęstość.
dr Dominika Posłowska o polinukleotydach na okolicę oczu
lekarka medycyny estetycznej
Oczy są okolicą twarzy, na której najbardziej się skupiamy podczas kontaktu z drugim człowiekiem. Zmiany dotyczące tej okolicy, czy to wynikające z dziedziczenia pewnych cech, czy też będące wynikiem starzenia się, wydają się wyprzedzać w czasie oznaki starzenia pojawiające się w pozostałych częściach twarzy. Skóra powiek jest najcieńsza w całym organizmie, ma tylko ok. 0,5 mm grubości. Charakteryzuje się też niewielką ilością podściółki tłuszczowej oraz małą ilością gruczołów łojowych. Wszystkie te czynniki wraz z intensywną codzienną pracą mięśni powiek (mrugamy ok. 15 tysięcy razy każdego dnia!) sprawiają, że okolica oczu stosunkowo szybko pokazuje zmiany związane z upływem czasu.
Jak starzeje się okolica oczu?
Z wiekiem zmniejsza się ilość kolagenu i włókien elastycznych, co prowadzi to utraty elastyczności i napięcia skóry. Zmniejsza się ilość endogennego kwasu hialuronowego, ilość gruczołów łojowych i potowych, Naskórek ulega pogrubieniu, przesuszeniu, pojawia się deficyt ceramidów, uszkodzenie DNA komórek, pojawiają się plamy pigmentacyjne. Dochodzą do tego zmiany w kośćcu, atrofia tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Armagedon? Nie, pole do popisu dla nas – lekarzy medycyny estetycznej.
Powieki są obszarem trudnym i wymagającym od nas- lekarzy-precyzji, staranności i wiedzy anatomicznej. Prawidłowo „zaopatrzona”, odświeżona okolica oczu ujmuje naszym pacjentom lat. Niestety z racji na swoją budowę i pracowitość mięśni nie wybacza też błędów.
Czym są i jak działają polinukleotydy?
– To fragmenty kwasów nukleinowych naturalnie występujące w każdym żywym organizmie.
– Mają zdolność biorewitalizacji, czyli stymulacji własnych mechanizmów regeneracyjnych organizmu.
– Są biokompatybilne, a te czyste, bez dodatku kwasu hialuronowego mogą być bezpiecznie stosowane nawet w leczeniu skóry powiek z zaburzeniami krążenia limfatycznego, jak i obecnością obrzęków o innej etiologii.
– Z mojego doświadczenia wynika, że polinukleotydy nie tylko są w stanie poprawić jakość cienkiej skóry powiek, zagęścić ją, ale przyspieszają regenerację tkanek m.in. po zabiegach laserowych czy plastyce powiek.
Jak podawać polinukleotydy w okolice oczu?
– Chcąc wykorzystać bogaty potencjał stymulujący polinukleotydów, preparat podajemy głębiej niż preparaty do mezoterapii, co daje nam możliwość wykorzystania do zabiegu zarówno igły, jak i kaniuli.
– Praca kaniulą w tej okolicy może początkowo wydawać się trudna, pozostawia jednak znacznie mniej śladów pozabiegowych na skórze pacjenta.
– Z jednego wkłucia zewnętrznie od kąta bocznego mamy możliwość zaopatrzenia obu powiek, górnej i dolnej.
– Kluczowa jest właściwa kwalifikacja pacjenta do tego typu zabiegu.
– Przy bardzo cienkiej skórze powiek, rozciągniętym mięśniu i słabym napięciu struktur budujących zwłaszcza dolną powiekę, pilnujmy, aby podczas pracy kaniulą nie uszkodzić i tak cieniutkiego mięśnia okrężnego.
– W przeciwnym razie zamiast poprawić, pogorszymy napięcie, a co za tym idzie wygląd dolnej powieki.
Polinukleotydy – na jakie partie twarzy i ciała warto je stosować?
Biostymulatory wykazują wielokierunkowe działanie. Wybrane z nich służą do korygowania deficytów objętości w skórze, inne działają na nią stymulująco. Do tych ostatnich należą polinukleotydy…
Przez ostatnie pięć lat w Polsce znacznie wzrosło zainteresowanie chirurgicznymi liftingami twarzy. Pytają o nie coraz młodsze osoby. Podobnie jak w USA maleje popularność stosowania …
Jesień to też doskonała pora na rozpoczęcie zabiegów laseroterapii, a terapie łączone to skuteczny sposób na rozwiązanie niejednorodnych problemów skórnych. Podczas jednej sesji terapeutycznej, używając …