fbpx

Jak starzeje się skóra szyi?

Autor Magdalena Błaszczak
Jak-starzeje-sie-skora-szyi

Starzenie się organizmu jest procesem genetycznie zaprogramowanym, szczególnie w aspekcie żywotności komórek i liczby ich podziałów. Wprowadza ono niekorzystne zmiany w funkcjonowaniu narządów oraz w wyglądzie zewnętrznym organizmu, zwłaszcza widocznym na skórze.

adrian-wiatrowski

lek.med. Adrian Wiatrowski o starzeniu skóry szyi

lekarz medycyny estetycznej

 • Procesy starzenia w obrębie szyi są spowodowane wiotczeniem mięśni i skóry oraz separacją włókien mięśnia szerokiego szyi, który wiotczeje, słabnie, a jego pasma mięśniowe z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne przez skórę. Wzrost masy ciała powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej nad i pod mięśniem szerokim szyi, co powoduje zwiększenie obwodu szyi.
 • Zmiany w ilości tkanki tłuszczowej przyspieszają okołomenopauzalne zmiany hormonalne, z którymi związana jest atrofia tkanek gruczołowych skóry, a w konsekwencji utrata elastyczności i jędrności skóry.
 • Powstające zmarszczki na skórze szyi spowodowane zanikiem skóry, elastoza skórna i redukcja tkanki tłuszczowej w obrębie szyi prowadzą do powstawania tzw. „obręczy Wenus” tj. półkolistych bruzd oraz zmniejszenia kąta szyjno- bródkowego. 

Zmiany w konturze szyi

Z ubiegiem lat dochodzi też do zmian w konturze szyi, która staje się bardziej wypukła, na skutek zmian kompresyjnych w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa, wywołanych:

 • osteoporozą,
 • zanikiem krzywizny barku,
 • obniżeniem kości gnykowej poniżej piątego kręgu szyjnego C5,
 • przerostem i protruzją tchawicy oraz chrząstek tarczycowej i pierściennej krtaniowej.

Wpływ promieniowania UV na skórę szyi

Warto także zwrócić uwagę na działanie promieniowania UV w procesie starzenia się skóry. 

Uszkodzenia wywołane przez ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe podzielono na cztery stadia w 1997 roku, jednak klasyfikacja ta jest aktualna do dzisiaj [1]: 

 • Stadium I (20-30 lat) – początkowe objawy fotostarzenia objawiające się obecnością drobnych zmarszczek i niewielkich przebarwień
 • Stadium II (35-50 lat) – pojawiają się zmarszczki mimiczne, zwłaszcza w okolicy ust i kącików oczu, obserwuje się również początki rogowacenia starczego (keratosis actinica)
 • Stadium III (powyżej 50 r.ż.) – zaznaczone zmarszczki spoczynkowe, ewidentne zaburzenia pigmentacji oraz zaznaczone rogowacenie aktynowe
 • Stadium IV – zaawansowane objawy starzenia, charakteryzujące się głębokimi i licznymi bruzdami, żółtawym zabarwieniem skóry, hirsutyzmem, ubytkiem elastyczności skóry, spotęgowanym przez suchość skóry, będącą konsekwencją zmniejszonego wydzielania przez gruczoły łojowe i potowe oraz zwiększoną częstotliwością występowania złośliwych nowotworów skóry.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, zabiegi mające odwrócić proces starzenia powinny uwzględniać działanie wielokierunkowe, obejmujące najlepiej wszystkie zmiany zachodzące z wiekiem.

 

Bibliografia: 

 1. Hyuk Kim*, Kui Young Park1, *, Sun Young Choi1, Hyun-Ju Koh, Sun-Young Park, Won-Seok Park, Il-Hong Bae, Beom Joon Kim. The Efficacy, Longevity, and Safety of Combined Radiofrequency Treatment and Hyaluronic Acid Filler for Skin Rejuvenation. Annals of Dermatology 2014; 26(4): 447-456.
Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.