Starzenie się organizmu jest procesem genetycznie zaprogramowanym, szczególnie w aspekcie żywotności komórek i liczby ich podziałów. Wprowadza ono niekorzystne zmiany w funkcjonowaniu narządów oraz w wyglądzie zewnętrznym organizmu, zwłaszcza widocznym na skórze.

lek.med. Adrian Wiatrowski o starzeniu skóry szyi
lekarz medycyny estetycznej
- Procesy starzenia w obrębie szyi są spowodowane wiotczeniem mięśni i skóry oraz separacją włókien mięśnia szerokiego szyi, który wiotczeje, słabnie, a jego pasma mięśniowe z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne przez skórę. Wzrost masy ciała powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej nad i pod mięśniem szerokim szyi, co powoduje zwiększenie obwodu szyi.
- Zmiany w ilości tkanki tłuszczowej przyspieszają okołomenopauzalne zmiany hormonalne, z którymi związana jest atrofia tkanek gruczołowych skóry, a w konsekwencji utrata elastyczności i jędrności skóry.
- Powstające zmarszczki na skórze szyi spowodowane zanikiem skóry, elastoza skórna i redukcja tkanki tłuszczowej w obrębie szyi prowadzą do powstawania tzw. „obręczy Wenus” tj. półkolistych bruzd oraz zmniejszenia kąta szyjno- bródkowego.
Zmiany w konturze szyi
Z ubiegiem lat dochodzi też do zmian w konturze szyi, która staje się bardziej wypukła, na skutek zmian kompresyjnych w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa, wywołanych:
- osteoporozą,
- zanikiem krzywizny barku,
- obniżeniem kości gnykowej poniżej piątego kręgu szyjnego C5,
- przerostem i protruzją tchawicy oraz chrząstek tarczycowej i pierściennej krtaniowej.
Wpływ promieniowania UV na skórę szyi
Warto także zwrócić uwagę na działanie promieniowania UV w procesie starzenia się skóry.
Uszkodzenia wywołane przez ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe podzielono na cztery stadia w 1997 roku, jednak klasyfikacja ta jest aktualna do dzisiaj [1]:
- Stadium I (20-30 lat) – początkowe objawy fotostarzenia objawiające się obecnością drobnych zmarszczek i niewielkich przebarwień
- Stadium II (35-50 lat) – pojawiają się zmarszczki mimiczne, zwłaszcza w okolicy ust i kącików oczu, obserwuje się również początki rogowacenia starczego (keratosis actinica)
- Stadium III (powyżej 50 r.ż.) – zaznaczone zmarszczki spoczynkowe, ewidentne zaburzenia pigmentacji oraz zaznaczone rogowacenie aktynowe
- Stadium IV – zaawansowane objawy starzenia, charakteryzujące się głębokimi i licznymi bruzdami, żółtawym zabarwieniem skóry, hirsutyzmem, ubytkiem elastyczności skóry, spotęgowanym przez suchość skóry, będącą konsekwencją zmniejszonego wydzielania przez gruczoły łojowe i potowe oraz zwiększoną częstotliwością występowania złośliwych nowotworów skóry.
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, zabiegi mające odwrócić proces starzenia powinny uwzględniać działanie wielokierunkowe, obejmujące najlepiej wszystkie zmiany zachodzące z wiekiem.
Bibliografia:
- Hyuk Kim*, Kui Young Park1, *, Sun Young Choi1, Hyun-Ju Koh, Sun-Young Park, Won-Seok Park, Il-Hong Bae, Beom Joon Kim. The Efficacy, Longevity, and Safety of Combined Radiofrequency Treatment and Hyaluronic Acid Filler for Skin Rejuvenation. Annals of Dermatology 2014; 26(4): 447-456.
Podanie preparatu do naczynia krwionośnego grozi m.in. martwicą. Ryzyko zmniejsza wykonana aspiracja, której czas powinien wynosić 5–10 sekund. Należy jednak pamiętać, że nawet aspiracja nie …
Marta Szudzińska-Petryk o kwasie hialuronowym Dives Med Lips dyrektor generalna marki Dives Med Ten wyjątkowy produkt jest dedykowany do modelowania i konturowania ust. Obniżone stężenie …