fbpx

Hialuronidza – jakie są skutki jej nadużywania?

Autor Magdalena Błaszczak
hialuronidaza
przemyslaw-trzeciak

lek. med. Przemysław Trzeciak o stosowaniu hialuronidazy

specjalista medycyny estetycznej, Aspazja Instytut Zdrowia i Urody

Czym jest hialuronidaza?

To enzym, który wykorzystywany jest do rozkładu kwasu hialuronowego w skórze. Hialuronidaza posiada zdolność do depolimeryzacji, czyli rozkładu kwasu. U każdego człowieka endogenny kwas hialuronowy znajduje się w przestrzeni pozakomórkowej. 

Czym grozi częste stosowanie hialuronidazy?

  • Ciągłe naprzemienne powiększanie partii twarzy i rozpuszczanie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego z wykorzystaniem hialuronidazy nie pozostaje obojętne.
  • Tkanki są początkowo wypełnione i naciągnięte, często zbyt szybko i zbyt mocno.
  • Następnie preparat jest usuwany przy jednoczesnej, przynajmniej częściowej, degeneracji własnego, naturalnego kwasu hialuronowego pacjenta.

Efekty stosowania hialuronidazy

  • Kwas hialuronowy jest ciągle produkowany i niszczony w organizmie. Podczas zabiegu hialuronidazy dochodzi do rozpuszczenia nie tylko wypełniacza, ale też własnego kwasu wyprodukowanego przez organizm.  Dlatego tak ważne jest, aby nie korzystać  z zabiegu często. 
  • Efekt zabiegu widać od razu. Niestety nie są zbyt dokładne, ponieważ hialuronidaza zazwyczaj powoduje obrzęk. Ten ustępuje po kilku godzinach. Jeśli kwas był podany bardzo powierzchownie, efekt widać jeszcze w gabinecie lekarskim. 

Rozpuszczanie kwasu hialuronowego – przykład pacjentki

Coraz częściej pojawiają się w gabinecie panie, które posiadały bardzo wąskie usta i niezbyt widoczną czerwień wargową. Najpierw zdecydowały się podczas jednego zabiegu na powiększanie ust bardzo dużą ilością preparatu, np. 3ml. Potem szukają pomocy u nas chcąc ten „dzióbek” usunąć. Za pół roku ta sama osoba ponownie wraca, aby skorygować nadmiarową pracę wykonaną znów w innym gabinecie. W takich przypadkach, upraszczając, dochodzi do efektu podobnego jak przy szybkim i naprzemiennym tyciu, chudnięciu i znów ponownym tyciu i chudnięciu.

Hialuronidaza – mniej znaczy więcej

W mojej opinii warto, aby lekarze zajmujący się medycyną estetyczną służyli pacjentom także swoją wiedzą, wyczuciem i doświadczeniem. Powinniśmy edukować pacjentów, a w przypadku medycyny estetycznej, jak wiemy, zazwyczaj nie ratującej życia i zdrowia, najlepsza okazuje się metoda małych, planowanych kroczków. Uświadamiajmy pacjentów, czasem odmawiając wykonania zabiegu w przypadku, gdy nie jest on konieczny lub wręcz okazać się może szkodliwy. Lekarz, w mojej opinii, powinien kierować pacjenta w stronę odświeżenia i wyciągania na światło dzienne naturalnego piękna, a nie przerysowywania i karykatury. Proces ten, oparty na wzajemnym zaufaniu, dobrze, gdy przebiega na spokojnie, w etapach. Z szacunkiem dla pacjenta oraz czasem na przyzwyczajenie się i ocenę efektów dobranych procedur zabiegowych.

Hialuronidaza – dlaczego alergia na ten enzym jest tak niebezpieczna?

Wiemy, że nie powinno się stosować tej substancji w przypadku alergii na jad owadów, a nawet na białko bydlęce i owcze. Istnieje duże ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowej na hialuronidazę…

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.