
lek. med. Przemysław Trzeciak o stosowaniu hialuronidazy
specjalista medycyny estetycznej, Aspazja Instytut Zdrowia i Urody
Czym jest hialuronidaza?
To enzym, który wykorzystywany jest do rozkładu kwasu hialuronowego w skórze. Hialuronidaza posiada zdolność do depolimeryzacji, czyli rozkładu kwasu. U każdego człowieka endogenny kwas hialuronowy znajduje się w przestrzeni pozakomórkowej.
Czym grozi częste stosowanie hialuronidazy?
- Ciągłe naprzemienne powiększanie partii twarzy i rozpuszczanie wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego z wykorzystaniem hialuronidazy nie pozostaje obojętne.
- Tkanki są początkowo wypełnione i naciągnięte, często zbyt szybko i zbyt mocno.
- Następnie preparat jest usuwany przy jednoczesnej, przynajmniej częściowej, degeneracji własnego, naturalnego kwasu hialuronowego pacjenta.
Efekty stosowania hialuronidazy
- Kwas hialuronowy jest ciągle produkowany i niszczony w organizmie. Podczas zabiegu hialuronidazy dochodzi do rozpuszczenia nie tylko wypełniacza, ale też własnego kwasu wyprodukowanego przez organizm. Dlatego tak ważne jest, aby nie korzystać z zabiegu często.
- Efekt zabiegu widać od razu. Niestety nie są zbyt dokładne, ponieważ hialuronidaza zazwyczaj powoduje obrzęk. Ten ustępuje po kilku godzinach. Jeśli kwas był podany bardzo powierzchownie, efekt widać jeszcze w gabinecie lekarskim.
Rozpuszczanie kwasu hialuronowego – przykład pacjentki
Coraz częściej pojawiają się w gabinecie panie, które posiadały bardzo wąskie usta i niezbyt widoczną czerwień wargową. Najpierw zdecydowały się podczas jednego zabiegu na powiększanie ust bardzo dużą ilością preparatu, np. 3ml. Potem szukają pomocy u nas chcąc ten „dzióbek” usunąć. Za pół roku ta sama osoba ponownie wraca, aby skorygować nadmiarową pracę wykonaną znów w innym gabinecie. W takich przypadkach, upraszczając, dochodzi do efektu podobnego jak przy szybkim i naprzemiennym tyciu, chudnięciu i znów ponownym tyciu i chudnięciu.
Hialuronidaza – mniej znaczy więcej
W mojej opinii warto, aby lekarze zajmujący się medycyną estetyczną służyli pacjentom także swoją wiedzą, wyczuciem i doświadczeniem. Powinniśmy edukować pacjentów, a w przypadku medycyny estetycznej, jak wiemy, zazwyczaj nie ratującej życia i zdrowia, najlepsza okazuje się metoda małych, planowanych kroczków. Uświadamiajmy pacjentów, czasem odmawiając wykonania zabiegu w przypadku, gdy nie jest on konieczny lub wręcz okazać się może szkodliwy. Lekarz, w mojej opinii, powinien kierować pacjenta w stronę odświeżenia i wyciągania na światło dzienne naturalnego piękna, a nie przerysowywania i karykatury. Proces ten, oparty na wzajemnym zaufaniu, dobrze, gdy przebiega na spokojnie, w etapach. Z szacunkiem dla pacjenta oraz czasem na przyzwyczajenie się i ocenę efektów dobranych procedur zabiegowych.
Hialuronidaza – dlaczego alergia na ten enzym jest tak niebezpieczna?
Wiemy, że nie powinno się stosować tej substancji w przypadku alergii na jad owadów, a nawet na białko bydlęce i owcze. Istnieje duże ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowej na hialuronidazę…
Co roku zwiększa się ilość sprzedawanych preparatów na bazie kwasu hialuronowe go. Na rynku pojawiają…
Dr Anna Telenga o postępowaniu w przypadku migracji kwasu hialuronowego Lekarz medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej,…