fbpx

Hialuronidaza w medycynie estetycznej – zastosowanie, zagrożenia, postępowanie

Autor Magdalena Błaszczak
Hialuronidaza w medycynie estetycznej
Dr Monika Łyżwa

Dr Monika Łyżwa, lekarz medycyny estetycznej o zabiegu hialuronidazy

Klinika Doktor Monika – Medycyna Estetyczna w Krakowie
www.doktormonika.pl

Co to jest hialuronidaza?

Hialuronidaza jest enzymem, który katalizuje degradację kwasu hialuronowego. U każdego człowieka endogenny kwas hialuronowy znajduje się w przestrzeni pozakomórkowej. Przez cały czas jest zarówno produkowany, jak i niszczony. Co więcej – organizm ludzki produkuje aż 5 podtypów tego enzymu! Hialuronidaza jest stosowana również w diagnostyce urologicznej. Używana w zabiegach medycyny estetycznej jest białkiem pochodzenia zwierzęcego. Najczęściej otrzymywana jest z jąder owczych lub bydlęcych.

Jak działa hialuronidaza?

Kwas hialuronowy ma konsystencję żelu. Po podaniu  w skórę zachowuje swoją konsystencję i „układa się” w tkankach. Kiedy potraktujemy go hialuronidazą, rozpuszcza się, tak jak gorąca woda rozpuszcza lody.

Wskazania do stosowania hialuronidazy

Warto pamiętać, że hialuronidaza w medycynie estetycznej jest stosowana poza wskazaniami rejestracyjnymi. 

Wskazania bezwzględne do podania hialuronidazy:

 • nagła i gwałtowna reakcja alergiczna
 • zaburzenia widzenia
 • zagrażająca martwica skóry i tkanki podskórnej,
 • ropień spowodowany obecnością kwasu hialuronowego,
 • powstanie biofilmu
 • wystąpienie ziarniniaków

Ważne: podanie hialuronidazy nie jest rozwiązaniem tych sytuacji. To tylko jeden z etapów leczenia. 

Wskazania względne do podania hialuronidazy:

 • przemieszczenie się kwasu
 • asymetria
 • grudki
 • prześwitywanie przez skórę zbyt płytko podanego preparatu
 • niesatysfakcjonujący efekt estetyczny

Jak przygotować się do zabiegu hialuronidazy?

Lekarz dezynfekuje obszar, który jest poddawany zabiegowi. W przypadku pilnych, bezwzględnych wskazań, enzym podaje się bez wykonania próby uczuleniowej. Jeśli jest na to czas, warto wykonać próbę uczuleniową. Niewielką ilość hialuronidazy podaje się w okolicy przedramienia. Na wystąpienie reakcji alergicznej są szczególnie narażone osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych. W większości przypadków nic się nie dzieje, więc po 15-30 minutach można przystąpić do zabiegu. Za pomocą cienkiej igły, w obszar, w którym znajduje się egzogenny, usieciowany kwas hialuronowy, lekarz wprowadza enzym. Do redukowania asymetrii albo usuwania grudek używa bardzo niewielkich ilości hialuronidazy. W  przypadku pilnych wskazań podaje dużo większe dawki, aby jak najszybciej rozpuścić cały implantowany kwas.  

Efekty podania hialuronidazy

Część efektów widać od razu, niestety niezbyt dokładnie, ponieważ podanie hialuronidazy zazwyczaj powoduje obrzęk. Ten ustępuje po kilku godzinach. Postęp rozpuszczania widać lepiej w gabinecie lekarskim gdy „roztapia” się duże grudki kwasu, lub gdy był on podany bardzo powierzchownie. Po dwóch tygodniach zalecana jest wizyta kontrolna, aby ocenić efekt. Lekarz decyduje wówczas czy trzeba podać jeszcze dodatkowa dawkę tego enzymu. 

Powikłania po podaniu hialuronidazy

 • Odczyn miejscowy – obrzęk, rumień, świąd, szczypanie.
 • U bardzo małej grupy pacjentów (ok.0,1%) może  wystąpić natychmiastowa nadwrażliwość typu I oraz typu IV a.  Te są zagrożeniem zdrowia i życia.
 • Obrzęk naczynioruchowy Quinckego. Choroba charakteryzująca się występowaniem ograniczonych, bezbolesnych obrzęków.
 • Obrzęki w obrębie błon śluzowych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Obrzęk naczynioruchowy.
 • Pokrzywka,

Leczenie w przypadku reakcji alergicznej po podaniu hialuronidazy

W takim wypadku stosuje się leki sterydowe i antyhistaminowe. W razie wystąpienia groźnych dla życia powikłań i alergii typu I, lekarz ma odpowiednie narzędzia, leki i wiedzę, aby odpowiednio poradzić sobie z tymi sytuacjami. Właściwa reakcja specjalisty na powstałe powikłania i umiejętność radzenia sobie z nimi jest bezcenna dla zdrowia pacjenta.

CZYTAJ TAKŻE

Jak wybrać najlepszy wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego

Zabiegi z wykorzystaniem preparatów na bazie kwasu hialuronowego to ciągle najpopularniejsze zabiegi w medycynie estetycznej. Kwas hialuronowy jest uznawany za najbezpieczniejszy preparat stosowany do korekcji zmarszczek statycznych, wolumetrii, powiększania oraz korekty symetrii ust.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.