
Dr Monika Łyżwa, lekarz medycyny estetycznej o zabiegu hialuronidazy
www.doktormonika.pl
Co to jest hialuronidaza?
Hialuronidaza jest enzymem, który katalizuje degradację kwasu hialuronowego. U każdego człowieka endogenny kwas hialuronowy znajduje się w przestrzeni pozakomórkowej. Przez cały czas jest zarówno produkowany, jak i niszczony. Co więcej – organizm ludzki produkuje aż 5 podtypów tego enzymu! Hialuronidaza jest stosowana również w diagnostyce urologicznej. Używana w zabiegach medycyny estetycznej jest białkiem pochodzenia zwierzęcego. Najczęściej otrzymywana jest z jąder owczych lub bydlęcych.
Jak działa hialuronidaza?
Kwas hialuronowy ma konsystencję żelu. Po podaniu w skórę zachowuje swoją konsystencję i „układa się” w tkankach. Kiedy potraktujemy go hialuronidazą, rozpuszcza się, tak jak gorąca woda rozpuszcza lody.
Wskazania do stosowania hialuronidazy
Warto pamiętać, że hialuronidaza w medycynie estetycznej jest stosowana poza wskazaniami rejestracyjnymi.
Wskazania bezwzględne do podania hialuronidazy:
- nagła i gwałtowna reakcja alergiczna
- zaburzenia widzenia
- zagrażająca martwica skóry i tkanki podskórnej,
- ropień spowodowany obecnością kwasu hialuronowego,
- powstanie biofilmu
- wystąpienie ziarniniaków
Ważne: podanie hialuronidazy nie jest rozwiązaniem tych sytuacji. To tylko jeden z etapów leczenia.
Wskazania względne do podania hialuronidazy:
- przemieszczenie się kwasu
- asymetria
- grudki
- prześwitywanie przez skórę zbyt płytko podanego preparatu
- niesatysfakcjonujący efekt estetyczny
Jak przygotować się do zabiegu hialuronidazy?
Lekarz dezynfekuje obszar, który jest poddawany zabiegowi. W przypadku pilnych, bezwzględnych wskazań, enzym podaje się bez wykonania próby uczuleniowej. Jeśli jest na to czas, warto wykonać próbę uczuleniową. Niewielką ilość hialuronidazy podaje się w okolicy przedramienia. Na wystąpienie reakcji alergicznej są szczególnie narażone osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych. W większości przypadków nic się nie dzieje, więc po 15-30 minutach można przystąpić do zabiegu. Za pomocą cienkiej igły, w obszar, w którym znajduje się egzogenny, usieciowany kwas hialuronowy, lekarz wprowadza enzym. Do redukowania asymetrii albo usuwania grudek używa bardzo niewielkich ilości hialuronidazy. W przypadku pilnych wskazań podaje dużo większe dawki, aby jak najszybciej rozpuścić cały implantowany kwas.
Efekty podania hialuronidazy
Część efektów widać od razu, niestety niezbyt dokładnie, ponieważ podanie hialuronidazy zazwycza
Powikłania po podaniu hialuronidazy
- Odczyn miejscowy – obrzęk, rumień, świąd, szczypanie.
- U bardzo małej grupy pacjentów (ok.0,1%) może wystąpić natychmiastowa nadwrażliwość typu I oraz typu IV a. Te są zagrożeniem zdrowia i życia.
- Obrzęk naczynioruchowy Quinckego. Choroba charakteryzująca się występowaniem ograniczonych, bezbolesnych obrzęków.
- Obrzęki w obrębie błon śluzowych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Obrzęk naczynioruchowy.
- Pokrzywka,
Leczenie w przypadku reakcji alergicznej po podaniu hialuronidazy
W takim wypadku stosuje się leki sterydowe i antyhistaminowe. W razie wystąpienia groźnych dla życia powikłań i alergii typu I, lekarz ma odpowiednie narzędzia, leki i wiedzę, aby odpowiednio poradzić sobie z tymi sytuacjami. Właściwa reakcja specjalisty na powstałe powikłania i umiejętność radzenia sobie z nimi jest bezcenna dla zdrowia pacjenta.
Jak wybrać najlepszy wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego
Zabiegi z wykorzystaniem preparatów na bazie kwasu hialuronowego to ciągle najpopularniejsze zabiegi w medycynie estetycznej. Kwas hialuronowy jest uznawany za najbezpieczniejszy preparat stosowany do korekcji zmarszczek statycznych, wolumetrii, powiększania oraz korekty symetrii ust.