fbpx

Grudki po powiększeniu ust – dlaczego nie warto ich masować?

Autor Magdalena Błaszczak
Grudki-po-powiekszeniu-ust

W medycynie estetycznej nagminną praktyką jest masowanie ust po podaniu wypełniacza. Po co się to robi i czy to ma sens?

dr Marek Wasiluk o grudkach po masowaniu ust

specjalista medycyny estetycznej, klinika L’Experta

Czemu służy masowanie ust po podaniu kwasu hialuronowego?

Po podaniu kwasu masuję miejsce podania bardzo rzadko. Robię to tylko wtedy, gdy dam ciut za dużo preparatu i muszę go wyrównać i ułożyć. Masowanie służy równomiernemu rozmieszczeniu kwasu, niczemu więcej. Wychodzę z założenia, że skoro w trakcie zabiegu poda się kwas równomiernie, to po co masować? Tymczasem większość lekarzy, i nie lekarzy, zawsze masuje, szczególnie usta po zabiegu.  Drugie wytłumaczenie to stosowanie dużej ilości preparatu na raz. Dzieje się tak na przykład w przypadku bardzo dużego powiększenia ust. Wtedy faktycznie ciężko to zrobić idealnie. Uważam jednak, że masowanie w tym przypadku nie do końca rozwiązuje problem. Zdecydowanie lepiej rozłożyć zabieg na dwie wizyty, a nie masować.

„Zbity kwas” czy grudki po powiększeniu ust?

Bywa, że ktoś przychodzi dwa, trzy dni po zabiegu i zgłasza, że czuje zgrubienia w miejscu podania kwasu. Najczęściej słyszy wtedy, że trzeba to rozmasować, bo kwas hialuronowy „się zbił”.  Przez kilka dni, do dwóch tygodni po podaniu kwasu, można odczuwać pewne stwardnienia. Już sam fakt pokłucia tkanki może spowodować lekkie nierówności i zgrubienia. W końcu ukłucie to uraz, który wywołuje mini stan zapalny. Może też pojawić się siniak. Masowanie grudek przez pierwsze 2-3 dni nie ma sensu, bo nierówności w tym czasie są normą. Po tygodniu, do dwóch tygodni powinny zniknąć. Jeśli nie znikają do tego czasu, powinno nas to zaniepokoić. Nie jest to jednak „zbity” kwas hialuronowy. Kwas ma bowiem formę plastyczną, porównywalną do żelu. Z żelu nie zrobi się twarda grudka. Jego konsystencja jest cały czas taka sama, i w strzykawce i po wstrzyknięciu w ciało. Może być nierówno rozłożony, ale nie stanowi twardej grudki.

Grudki-po-powiekszeniu-ust2

Czym są grudki po powiększeniu ust?

To stan zapalny wokół kwasu hialuronowego. Pojawia się najczęściej po podaniu kwasu słabej jakości, czyli gdy jest on słabo oczyszczony. Bywa też reakcją u osób z nadreaktywnym układem immunologicznym. Jeśli więc ktoś ma stwardnienie utrzymujące się dłużej niż dwa tygodnie, nie jest to zbity kwas, tylko stan zapalny. Podam przykład ze swojego gabinetu. Kiedyś do wypełniania ust używałem dwóch rodzajów kwasu. Jeden był z górnej półki, drugi ze średniej. W drugim przypadku raz na około dziesięć zabiegów powstawały grudki. Zrezygnowałem całkowicie z kwasu średniej jakości i problem zniknął. To bardzo ciekawa obserwacja, bo oba kwasy są długo na rynku, oba mają certyfikaty. Okazuje się, że nawet niewielkie różnice jakości między bardzo dobrym a średnim preparatem powodowały konkretną różnicę u pacjentek.  

Jak postępować w przypadku powstania grudek po powiększeniu ust?

  • Przy stanie zapalnym nie można masować grudek, bo prowadzi to tylko do nasilenia tego stanu.
  • W takiej sytuacji, w zależności od nasilenia i ram czasowych w jakich się pojawił, trzeba rozpuścić punktowo kwas, podać doustne leki.
  • Im szybciej tym lepiej, z upływem czasu mogą powstać zwłóknienia.

Gdy zaczynają się pojawiać stwardnienia i grudki w efekcie stanu zapalnego, po miesiącu większość osób zaczyna się obawiać tego, że robią się ziarniniaki. A w 99.99% przypadków to nie są ziarniniaki, bo tworzą się one naprawdę bardzo rzadko. Wokół depozytu kwasu hialuronowego tworzy się stan zapalny. Dużo rzadziej, wokół kwasu tworzy się otoczka, rodzaj torbieli.

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.
CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności
Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.