Ektropion – powikłanie po botoksie, które utrudnia życie

Autor Magdalena Błaszczak
Ektropion-powiklanie-po-botoksie
Magdalena-korwin

dr Magdalena Korwin o ektropionie – powikłaniu po botoksie

specjalista chorób oczu

Powikłania po toksynie botulinowej

Zazwyczaj pojawiają się w pierwszym tygodniu po zabiegu, są minimalne i same przemijają.  Należą do nich: 

  • drobne siniaczki, zaczerwienienie, podrażnienie, krwawienie, obrzęk, któremu towarzyszy uczucie delikatnego mrowienia. Ustępują w ciągu kilku dni od podania preparatu;
  • za mała ilość toksyny podana w boczne części czoła może spowodować, że brwi będą po bokach zbyt mocno uniesione i spiczaste. To tzw. objaw Mefisto;
  • opadanie powieki o ok.  1-2 mm;
  • delikatny obrzęk wokół oczu;
  • uczucie ciężkości brwi;
  • przemijającym powikłaniem może niedowład brwi i ich opadanie. Dzieje się tak gdy dochodzi do zbyt dużej korekcji zmarszczek poprzecznych czoła;
  • wyjątkowo rzadko po iniekcji tzw. kurzych łapek może dojść do nadmiernego łzawienia, suchości oka, podwójnego widzenia, obrzęku powiek, zaburzenia ruchu gałek ocznych, wywinięcia powieki;
  • Objawy ogólne to bóle i zawroty głowy, zmęczenie, objawy pseudogrypowe, nudności i wymioty, gorączka. Występują one również bardzo rzadko. 

 Powikłanie po botoksie w okolicy oka 

Nieumiejętna technika podania toksyny botulinowej może prowadzić do porażenia mięśnia okrężnego oka. To powoduje powstanie: 

  • niedomykalności powiek;
  • niepełnego mrugania;
  • ektropionu.

Niedomykalność powiek, niepełne mruganie, powodują z kolei niestabilność filmu łzowego. To wywołuje lub nasila objawy zespołu suchego oka. 

Powikłanie po botoksie – ektropion – czym jest?

Ektropion to inaczej wywinięcie powieki. Jest dość rzadko występującym powikłaniem podawania toksyny botulinowej w okolicy oka. Mechanizm powstawania ektropionu obejmuje wcześniej istniejące zwiotczenie dolnych struktur powiek. Przede wszystkim więzadła powiekowego bocznego, a następnie porażenie mięśnia okrężnego oka. Ektropion jest też chorobą. Ta dotyczy około 2,9% populacji, szczególnie osób w podeszłym wieku. Tzw. „odwinięcie starcze” jest związane ze zmianami zanikowymi, które są powiązane ze starzeniem się organizmu. Z upływem czasu dochodzi do zwiotczenia skóry powieki dolnej, rozciągnięcia więzadeł podtrzymujących tarczki powiek i obniżenia napięcia mięśnia okrężnego oka.   

Ektropion – jak wygląda objaw?

Prawidłowe położenie brzegu powieki zależy od napięcia tarczki i więzadeł powiekowych, które są podtrzymywane przez mięsień okrężny oka. Odwinięcie powiek, czyli ektropion, polega na tym, że brzeg rzęsowy nie przylega, ale odstaje od wypukłej powierzchni gałki ocznej.

Jakie są rodzaje ektropionu?

Ektropion może dotyczyć:

  • całej powieki dolnej;
  • części przyśrodkowej powieki;
  • części bocznej powieki;
  • części centralnej powieki.  

Przy odwinięciu całkowitym lub przyśrodkowym, punkt łzowy nie przylega do powierzchni gałki. To powoduje, że  fizjologiczny odpływ łez przez kanaliki łzowe jest niemożliwy. Ektropion przyśrodkowy jest związany z osłabieniem działania pompy łzowej i łzawienia patologicznego. Łzy wylewają się przez wywinięty fragment powieki. Dochodzi do bardzo intensywnego wysychania powierzchni gałki ocznej i spojówki powiekowej. W najgorszym wypadku może to doprowadzić do zwyrodnienia rogówki, zaburzeń ostrości widzenia i zamglenia. Bocznemu odwinięciu powieki towarzyszy przewlekłe łzawienie – łzy zbierają się w bocznym kącie oka i wypływają z niego w niekontrolowany sposób. 

Ektropion po zabiegu blefaroplastyki

Odwinięcie brzegu rzęsowego powiek może być skutkiem nadmiernego wycięcia skóry powieki dolnej. Zdarza się to podczas operacji plastycznej powieki dolnej (blefaroplastyki) w chirurgii odmładzającej. 

W razie wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza okulisty. 

Niniejszy przekaz ma charakter niepromocyjny, nie zawiera elementów wartościujących, wykraczających poza obiektywną informację i ma wyłącznie na celu podniesienie świadomości społecznej i poczucia odpowiedzialności na temat zabiegów medycyny estetycznej.

Zostaw komentarz

CZYTAJ TAKŻE

POLECANE ARTYKUŁY

Serwis internetowy www.estetyczny-portal.pl przeznaczony jest dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami medycyny estetycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przechodząc do serwisu www.estetyczny-portal.pl oświadczam, że Jestem świadoma/świadomy, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie w dziedzinie medycyny estetycznej tj.: lekarzem, pielęgniarką, położną, kosmetologiem, farmaceutą, felczerem, ratownikiem medycznym, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym medycyną estetyczną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności Akceptuję Polityka Prywatności

Polityka Prywatności